×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.7°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
17. janvāris, 2017
Drukāt

Guna Roze: Bez dzelzs priekškara (3)

Matīsa Purmaļa fotoMatīsa Purmaļa foto

Guna Roze

Ja grib, lai kaut kas izdzīvo, vajag to aizliegt. Sena patiesība, kas darbojas nevainojami! Aizdomājos, vai tāds pats efekts būtu pretējai nozīmei: ja gribi ko izskaust, vajag to padarīt legālu un neierobežoti pieejamu.

Mana divdesmit četrus gadus vecā meita nesen feisbukā ievietoja interneta dzīlēs atrastu 1985. gada dokumenta fotokopiju – PSRS aizliegto ārzemju grupu un izpildītāju sarakstu ar paskaidrojumu, kāpēc ir šis aizliegums. Sarakstā līdzās tādiem “monstriem” kā “Black Sabbath” (vardarbība, reliģioza tumsonība), “Pink Floyd” (iejaukšanās PSRS ārpolitikā, Afganistāna), “Scorpion” (vardarbība), “Nazareth” (vardarbība, reliģiozs misticisms, sadisms), “AC/DC” (neofašisms, vardarbība) ir arī tādi solisti kā Donna Sammere (erotisms), Tīna Tērnere (sekss) un Hulio Iglesiass (neofašisms).

Meita feisbukā drīzāk saka nekā jautā: “Principā laba mūzika jums bija liegta. Vai tomēr atradāt iespēju klausīties šo komunisma vērtību graujošo izpildītāju daiļradi?” Un sekoja manas paaudzes ļaužu komentāri, ka klausījāmies taču visu ko! Mums bija poļu un Luksemburgas radio, plates, ko izredzētie pirka no jūrniekiem un par samaksu pārrakstīja kasetēs. Bija maza platīte ar trīs “The Beatles” dziesmām, bet plates nosaukumā grupas vārds neparādījās, vien – “vokaļno instrumentaļnaja grupa iz Angļiji”. Tātad – aizliegums visus šos mūziķus padarīja vēl populārākus. Cita lieta, ka tos nepārraidīja TV, radio un nespēlēja diskotēkās. Atceros, jo draudzējos (reāli, nevis virtuāli) ar vairāku diskotēku dīdžejiem. Zināju, kā top repertuārs, ievērojot stingro reglamentu: tik un tik procentu padomju mūzikas, tik – latviešu, tik – ārzemju. Apbrīnojami, cik stilīgu mūziku iemanījās atrast dīdžeji, manevrējot ar šīm proporcijām! Viens no viņiem, šodien atbildot uz manu virtuālo jautājumu par procentiem, raksta: “Vēl atceros regulāros gājienus uz Kultūras ministriju ar dziesmu sarakstu nodošanu saskaņošanai un autortiesībām.”

… Tieši šajā brīdī legāli uzlieku “Nazareth” – savu mīļāko grupu kopš 16 gadu vecuma, kad tā bija melnajā sarakstā. Pagriežu labi skaļi, lai ir baudāmi. Redz, cik iedarbīgas ir pat atmiņas par aizliegto augli – vajag tūlīt pat! Rakstu tālāk…

Ko mūsdienās nākotnes vārdā vajadzētu aizliegt, lai veicinātu, bet ko propagandēt, lai tauta – jo sevišķi bērni un jaunieši – novērstos? Kā būt ar no realitātes attālinātām datorspēlēm, kur katram virtuālajam varonim ir vismaz septiņas dzīvības, bet spēlētājam brīvas tiesības nogalināt katru, kas pa ceļam? Tās spēlē vai katrs puišelis. Un izaug breivīki bez izpratnes par dzīvības vērtību, taču tas nerūp ne lielai daļai vecāku, ne 100 gudrajiem. Nekas pretlikumīgs nav arī “Mini Mis” konkursi un modes skates, kur bērnus sapucē pēc labākajiem seksisma paraugiem par prieku pedofiliem. Apspriežamo piemēru būtu simtiem. Kontrolēt vai nospļauties? Atļaut vai aizliegt? Ar likumu vai dzīvu piemēru? Kādreiz, ja bērnu pieķēra pīpējam, vecāki ļoti bieži neizmantoja “dakteri bērziņu”, bet lika pīpēt līdz nelabumam. Un lielai daļai pietika visai dzīvei.

Varbūt iedarbīgi būtu aizliegt kustības, tā vietā nosakot, ka jāmācās, jāstrādā un jāballējas vienīgi guļus vai ratiņkrēslā, vislabāk – ar sasaistītiem locekļiem. Cīnoties pret sociofobiju, ar likumu varētu noliegt tikties ar citiem cilvēkiem, bet strādāt, iepirkties un komunicēt, izmantojot vienīgi tehnoloģiju brīnumus. Iespējams, jaunu nacionālo atmodu veicinātu veto dzimtajai valodai! Pareizrakstību un labu stilu varētu mēģināt pasludināt par cilvēktiesību pārkāpumu vai draudu demokrātijai, turpretī svešvārdus, rusicismus un anglicismus – par obligāto leksiku. Varbūt tad latviešiem runa vairs nekur neietu; atbildību nenestu; cilvēki iestādēs negrieztos un nestādītos ne priekšā, ne dobē; burkānus audzētu, bet bērnus audzinātu… Varbūt tad jaunieši rautos laukā no mājām, lai aktīvi atpūstos un cits ar citu sarunātos aci pret aci.

Redz, kādas antidemokrātiskas un vandaliskas domas rosina “Nazareth” un vecu rētu aizskaršana!

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Es kategoriski aizliegtu lasīt! Sevišķi klasiku! Un tad varbūt būs tā, kā mēs kopmītnēs lasījām uz 1 nakti slepus iedotu grāmatu skaļi pēc kārtas, lai no rīta var atdot.Nedrīkst lasīt, jaunieši! Pilnīgi aizliegts! Un neko nedrīkst mācīties no galvas, pasarg’ Die’s!

  2. Tieši šajā kontekstā es kārtējo reizi “sacepos” par kārtējo mācību grāmatu. Šoreiz runa ir par izdevniecības “Lielvārds” 2007. gadā izdoto Vēsmas Veckāganas grāmatu “Latviešu valoda 8. klasei”, kurai norādīti arī turpmākās tiražēšanas gadi. Iekavās – oriģinālrakstība, kādā informācija nodrukāta grāmatā. (Tiražēšanas gads – 2019 2018 2017 2016 2015) Interpunkcija atcelta???
    Tālāk par aktuālo uzdevumu – 68. lpp. teksts “Skaistais Narciss”. Viens no teikumiem: “Ēho, dusmās un izmisumā GRIEZDAMĀS pie dieviem, lūgusi nejūtīgo Narcisu sodīt.”.
    Mēs visādi skaužam vārdu “griezties”, kas lietots ar nozīmi “vērsties”, bet, re, mācību grāmatā to skolēniem noliek priekšā kā obligāto ēsmu. Protams, it kā sīkums. Bet tā ir MĀCĪBU GRĀMATA.
    Es zinu, ka mācību grāmatu autori saņem niecīgus honorārus. Taču tas tik un tā nav attaisnojums vājām un nesakarīgām mācību grāmatām. Un, manuprāt, mērķis sagatavot un izdot labas mācību grāmatas ir nesalīdzināmi svarīgāks par izglītības ministra kaprīzi pagarināt mācību gadu.

  3. Lai cilvēki nopietnāk padomātu par datu aizsardzību un saprastu atšķirību starp “privāts” un “publisks”, varētu noteikt obligātos ierakstus Facebook, Instagram un citos sociālajos tīklos, piemēram, katrs draugs dāvātais ziedu pušķis jāpublicē obligāti, vēlams ar aprakstu “re, kā viņš mani lutina!”, katru dienu jāpublicē savu pusdienu šķīvis, arī deserts, ja tāds bijis, bet bēbīša foto jāieliek visu apskatei ne vēlāk kā 5h pēc dzimšanas. Nešaubos, ka tas raisītu sabiedrības sašutumu un protestus, domāju, nepaietu nemaz tik ilgs laiks un vairs negribētu tautieši publicēt katru savu ikdienas soli, nedomājot par sekām.

Draugiem Facebook Twitter Google+