×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
25. februāris, 2013
Drukāt

Briselē notiks ES un Ukrainas samits

Šodien Briselē gaidāms Ukrainas un Eiropas Savienības samits, kurā tiks apspriesta Kijevas ilgi gaidītā sadarbības līguma parakstīšana.

“Šis samits notiek mūsu attiecībām ļoti nozīmīgā laikā,” teikts Eiropadomes prezidenta Hermana van Rompeja paziņojumā. “Šī ir vēsturiska iespēja panākt izrāvienu ES un Ukrainas attiecībās.” Abas puses cer, ka novembrī Viļņā gaidāmajā samitā par spīti Briseles neapmierinātībai ar cilvēktiesību situāciju Ukrainā varētu tikt noslēgts sadarbības līgums. ES un Ukrainas sadarbības līgums tika parafēts pērnajā martā. Pērnajā decembrī ES dalībvalstis izvirzīja Kijevai prasības līguma noslēgšanai, tostarp aicinot veikt tieslietu reformas un pielikt punktu selektīvajiem tiesu procesiem pret opozīcijas politiķiem. Kā pagājušajā nedēļā intervijā ziņu aģentūrai AFP atzina Ukrainas vēstnieks ES Konstantīns Jeļisejevs, Ukraina cer, ka sadarbības līgums ar ES tiks parakstīts ne vēlāk kā novembrī. “Mēs esam izdarījuši savu izvēli – Ukrainas lēmums ir ļoti skaidrs, mēs vēlamies virzīties uz Rietumiem,” apliecināja Ukrainas vēstnieks ES. Pēc viņa teiktā, sadarbības līgums ar Ukrainu, par kuru sarunas ilgst jau piecus gadus, “varētu Briselei būt svarīgāks” nekā brīvās tirdzniecības līgumi, par kuriem šobrīd notiek sarunas ar Japānu un citām valstīm. Vienlaikus gan Jeļisejevs brīdināja, ka Ukraina nepieņems Briseles priekšnosacījumus. “Vai jūs varat iedomāties, ka ES teiktu ASV – jums jāatsakās no nāvessoda?” vaicāja vēstnieks, velkot paralēles ar ASV un ES sarunām par tirdzniecības līguma noslēgšanu.

Jeļisejevs arī noraidīja izskanējušo pieļāvumu, ka gadījumā, ja Ukrainai neizdosies noslēgt sadarbības līgumu ar ES, Kijeva centīsies nodibināt ciešākas attiecības ar Maskavu. “Mēs nerotaļājamies ar to kā ar spēļmantiņu,” uzsvēra Ukrainas vēstnieks, atgādinot, ka Kijeva vēlas panākt bezvīzu režīma noslēgšanu ar ES. “Nav tāda plāna B, ir tikai plāns A.” Jeļisejevs pauda pārliecību, ka bez Ukrainas iesaistīšanās Krievijas veidotā muitas ūnija cietīs neveiksmi. “ES saprot, kas likts uz spēles – ja Krievijas prezidents Vladimirs Putins iegūs Ukrainu, viņš iegūs Azerbaidžānu, Gruziju, arī citas valstis, un Padomju Savienība būs atjaunota,” skaidroja vēstnieks. “Taču bez Ukrainas muitas ūnijai nav nākotnes.” Tomēr Kijevas un Briseles attiecības aizēnojusi Ukrainas bijušās premjerministres Jūlijas Timošenko notiesāšana.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+