Foto – AFP/LETA

Britānijā aicina mainīt vēlēšanu sistēmu 0

Vēl nekad Britānijas vēsturē parlaments nav tik neproporcionāli atspoguļojis vēlētāju gribu kā pēc 7. maijā notikušajām vēlēšanām, tāpēc nepieciešams rast izeju no šis “krīzes”, mainot vēlēšanu sistēmu, paziņojusi Vēlēšanu reformu biedrība.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 24
Lasīt citas ziņas

Pateicoties britu mažoritārajai vēlēšanu sistēmai, kurā “uzvarētājs iegūst visu”, premjerministra Deivida Kemerona vadītie konservatīvie vēlēšanās izcīnīja absolūto vairākumu, saņemot tikai 37 procentus balsu. Tajā pašā laikā eiroskeptiskā Apvienotās Karalistes Neatkarības partija (UKIP), izcīnot 13 procentus balsu, ieguva tikai vienu no 650 deputātu vietām. Arī “zaļajiem”, kas vēlēšanās saņēma piecus procentus balsu, nācās samierināties ar vienu mandātu.

Kopumā par tiem kandidātiem, kas savā vienmandāta vēlēšanu apgabalā izrādījās zaudētāji un parlamentā neiekļuva, visas valsts mērogā 7. maijā nobalsoja 50 procenti britu, liecina biedrības apkopotie dati. “Šis ziņojums parāda, ka mūsu vēlēšanu sistēma ir bankrotējusi,” norādīja Vēlēšanu reformu biedrības vadītāja Ketija Ouza. “7. maijā bija visneproporcionālākās vēlēšanas Britānijas vēsturē, un mums pienācis laiks panākt godīgāku sistēmu mūsu pārstāvju ievēlēšanai parlamentā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēlēšanu reformu biedrība ierosina pāriet uz sistēmu, kurā vēlētājiem savu balsi būtu iespējams novirzīt citam kandidātam, ja viņa izvēlētais primārais kandidāts cietis sakāvi. Šajā sistēmā vēlētājiem tiktu dota iespēja saranžēt dilstošā secībā divus vai vairākus kandidātus. “Mums ir arhaiska un šķeļoša vēlēšanu sistēma, kas liedz balsstiesības miljoniem un vēl vairāk miljoniem liek justies spiestiem balsot par mazāko ļaunumu, nevis par to, ko tie patiesi atbalsta,” uzsvēra Ouza.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.