×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
27. augusts, 2013
Drukāt

Brūnais pelējums uz tomātu lapām…

tomati11

Tomātu hibrīdšķirnei ‘Arawak’ jau jūlijā palika raibas lapas – uz tām parādījās zaļgandzelteni plankumi, pēc tam sāka nobrūnēt. Citu šķirņu tomātiem lapas ir normālas…
 A. Grīnberga Mārupes novadā

 

Hibrīdā šķirne ‘Arawak F1’ diemžēl nav izturīga pret lapu brūno pelējumu jeb kladosporiozi (ierosina sēne Cladosporium fulvum), kas ik gadu nodara ievērojamu postu lielākajā daļā piemājas siltumnīcu. Inficētajiem augiem lapas pēkšņi pārklājas ar zaļgandzelteniem, izplūdušiem plankumiem. Pieskaroties atdalās konīdiju mākonis, tās nonāk uz veselajām lapām. Slimības ietekmē samazinās fotosintēze, lapas nobrūnē un nokalst, raža samazinās.

tomatlapaNo inficēšanās brīža līdz plankumiem uz lapām paiet aptuveni 12 dienas. Tas nozīmē, ka tad, kad uz augiem ievērotas slimības pazīmes, tās ierobežošana jau ir krietni nokavēta. Turklāt inficēšanās notiek ļoti plašā temperatūras diapazonā (no +5 līdz.+35 °C), bet labvēlīgākā ir +22…+25 °C.

Slimības attīstību veicina paaugstināts gaisa mitrums (90 %) un ūdens pilieni (rasa) uz lapām, kā arī sabiezināts stādījums. Infekcija saglabājas augu atliekās, augsnē, uz siltumnīcas konstrukcijām.

Ir svarīgi nepieļaut siltumnīcā mitruma paaugstināšanos virs 70 %, tāpēc tā regulāri jāvēdina. Ja augi iestādīti pārāk cieši, ir jāizņem liekās lapas (tas ļauj iegūt arī labāku ražu). Atlapošanu uzsāk, kad pirmajā ķekarā visi augļi ir pilnīgi izauguši un sākuši krāsoties. Lapas izlauž katru nedēļu, bet ne vairāk par divām vienā reizē. Augus nedrīkst pārmērīgi atkailināt.

Ko darīt?

• Parādoties slimības pirmajām pazīmēm, augus apsmidzina, piemēram, ar 2 % fitoekolu IF (atkārto pēc 10 – 15 dienām).

• Regulāri un laikus aizvāc un iznīcina inficētās lapas un augu atliekas.

• Pēc ražas novākšanas dezinficē siltumnīcu.

• Audzēšanai izvēlas izturīgākas tomātu šķirnes.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+