Ekonomika
Viedokļi

BTA: Grāmatvežu lēmums apdrošināt civiltiesisko atbildību minimālā apmērā ir satraucošs 16


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Edijs Pālēns

Nepilnā gadā pēc ārpakalpojumu grāmatvežu profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas ieviešanas noslēgto līgumu skaits seškāršojies, taču vien mazāk nekā trešdaļa pakalpojumu sniedzēju apdrošinājuši atbildību virs minimālā limita. Tas nozīmē, ka lielākā daļa grāmatvedības uzņēmumu pasargājuši sevi tikai no neliela kļūdīšanās riska, tā portālu “La.lv” informēja „BTA Baltic Insurance Company” (BTA) Mārketinga un sabiedrisko attiecību departamenta direktore  Elīna Rasmane.

BTA apkopotie dati rāda, ka 71% grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju civiltiesisko atbildību apdrošinājuši par likumā noteikto minimālo limitu – 3000 eiro. Tikai 29% pakalpojumu sniedzēju pasargājuši sevi no prāvākiem zaudējumiem, noslēdzot līgumu par lielāku summu. Visbiežāk tie ir salīdzinoši lieli grāmatvedības uzņēmumi ar vairākiem klientiem. Uz to rēķina vidējā BTA klientu grāmatvežu obligātā civiltiesiskās apdrošināšanas polise nosedz zaudējumus 7214 eiro apmērā.

Ņemot vērā uzņēmumu apgrozāmos līdzekļus, divu trešdaļu grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju pieņemtais lēmums apdrošināties minimālā apmērā ir satraucošs, un varētu nesegt potenciālos zaudējumus. Šādos apstākļos īpaši svarīgi kļūst samazināt kļūdīšanās risku.

«Ārpakalpojumu grāmatvežu profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana ir kā drošības spilvens grāmatvežiem. Jo lielāka apdrošināšanas summa, jo mīkstāks spilvens. Tomēr arī tas nenovērš kļūdīšanās risku. Precīza darba paveikšana joprojām ir pašu grāmatvežu ziņā, un, ikdienā strādājot ar tiem, esam bieži dzirdējuši, ka labākais instruments kļūdu nepieļaušanai ir pārdomāta, likuma prasībām atbilstoša grāmatvedības programma. Ja uzņēmums izlēmis ietaupīt uz apdrošināšanas rēķina, tā kļūst kritiski svarīga,» uzsver Latvijā populārākās grāmatvedības un uzņēmuma vadības sistēmas Tildes Jumis biznesa attīstības vadītājs Viesturs Slaidiņš.

Pagaidām vēl par agru spriest, vai grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējiem pietiks ar 3000 eiro, lai segtu kļūdu radītos izdevumus.

Saistītie raksti

«Grāmatvežu darba specifika ir tāda, ka zaudējumi var atklāties ar nobīdi laikā. Pat ja šobrīd šķiet, ka viss ir kārtībā, pēc VID veiktās pārbaudes gada pārskatā var tikt pamanītas nesakritības. Domāju, ka jau tuvākajos mēnešos uzzināsim, cik labi grāmatveži šogad ir pastrādājuši, un cik daudz viņu kļūdas izmaksās,» saka BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktors Kārlis Liepiņš.

Salīdzinājumā ar 2016.gadu, 2017.gada sākumā noslēgto līgumu skaits jau bija trīskāršojies. Bet 1.jūlijā, stājoties spēkā likumam par obligāto apdrošināšanu, tas vēl dubultojās.

Civiltiesiskā apdrošināšana paredz atlīdzināt trešajai personai nodarītos finansiālos zaudējumus, kas radušies grāmatveža kļūdas dēļ. Piemēram, valsts vai pašvaldību iestāžu piemērotos sodus par nepareizi aprēķinātiem un nomaksātiem nodokļiem. Apdrošināšana sedz tiesvedības izdevumus, kas radušies grāmatvežu darbības dēļ, kā arī kompensē zaudējumus par aizkavētiem maksājumiem, ja lietas izskatīšanas laikā tiek bloķēti klienta bankas konti.

 

LA.lv