Ekonomika

BTA: Grāmatvežu lēmums apdrošināt civiltiesisko atbildību minimālā apmērā ir satraucošs0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Nepilnā gadā pēc ārpakalpojumu grāmatvežu profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas ieviešanas noslēgto līgumu skaits seškāršojies, taču vien mazāk nekā trešdaļa pakalpojumu sniedzēju apdrošinājuši atbildību virs minimālā limita. Tas nozīmē, ka lielākā daļa grāmatvedības uzņēmumu pasargājuši sevi tikai no neliela kļūdīšanās riska, tā portālu “La.lv” informēja „BTA Baltic Insurance Company” (BTA) Mārketinga un sabiedrisko attiecību departamenta direktore  Elīna Rasmane.

BTA apkopotie dati rāda, ka 71% grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju civiltiesisko atbildību apdrošinājuši par likumā noteikto minimālo limitu – 3000 eiro. Tikai 29% pakalpojumu sniedzēju pasargājuši sevi no prāvākiem zaudējumiem, noslēdzot līgumu par lielāku summu. Visbiežāk tie ir salīdzinoši lieli grāmatvedības uzņēmumi ar vairākiem klientiem. Uz to rēķina vidējā BTA klientu grāmatvežu obligātā civiltiesiskās apdrošināšanas polise nosedz zaudējumus 7214 eiro apmērā.

Ņemot vērā uzņēmumu apgrozāmos līdzekļus, divu trešdaļu grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju pieņemtais lēmums apdrošināties minimālā apmērā ir satraucošs, un varētu nesegt potenciālos zaudējumus. Šādos apstākļos īpaši svarīgi kļūst samazināt kļūdīšanās risku.

«Ārpakalpojumu grāmatvežu profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana ir kā drošības spilvens grāmatvežiem. Jo lielāka apdrošināšanas summa, jo mīkstāks spilvens. Tomēr arī tas nenovērš kļūdīšanās risku. Precīza darba paveikšana joprojām ir pašu grāmatvežu ziņā, un, ikdienā strādājot ar tiem, esam bieži dzirdējuši, ka labākais instruments kļūdu nepieļaušanai ir pārdomāta, likuma prasībām atbilstoša grāmatvedības programma. Ja uzņēmums izlēmis ietaupīt uz apdrošināšanas rēķina, tā kļūst kritiski svarīga,» uzsver Latvijā populārākās grāmatvedības un uzņēmuma vadības sistēmas Tildes Jumis biznesa attīstības vadītājs Viesturs Slaidiņš.

Pagaidām vēl par agru spriest, vai grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējiem pietiks ar 3000 eiro, lai segtu kļūdu radītos izdevumus.

«Grāmatvežu darba specifika ir tāda, ka zaudējumi var atklāties ar nobīdi laikā. Pat ja šobrīd šķiet, ka viss ir kārtībā, pēc VID veiktās pārbaudes gada pārskatā var tikt pamanītas nesakritības. Domāju, ka jau tuvākajos mēnešos uzzināsim, cik labi grāmatveži šogad ir pastrādājuši, un cik daudz viņu kļūdas izmaksās,» saka BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktors Kārlis Liepiņš.

Saistītie raksti

Salīdzinājumā ar 2016.gadu, 2017.gada sākumā noslēgto līgumu skaits jau bija trīskāršojies. Bet 1.jūlijā, stājoties spēkā likumam par obligāto apdrošināšanu, tas vēl dubultojās.

Civiltiesiskā apdrošināšana paredz atlīdzināt trešajai personai nodarītos finansiālos zaudējumus, kas radušies grāmatveža kļūdas dēļ. Piemēram, valsts vai pašvaldību iestāžu piemērotos sodus par nepareizi aprēķinātiem un nomaksātiem nodokļiem. Apdrošināšana sedz tiesvedības izdevumus, kas radušies grāmatvežu darbības dēļ, kā arī kompensē zaudējumus par aizkavētiem maksājumiem, ja lietas izskatīšanas laikā tiek bloķēti klienta bankas konti.

 

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
VIDEO: Iespējams, tiek krāta rezerve, lai atbalstītu breksitā cietušos uzņēmējus
3 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Baltijā ienāks “Spar” veikalu tīkls
3 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Dzīvokļu cenas auga straujāk par algu
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Atklāj, ka Siguldas bērnudārzā ēdināšana notikusi nelegāli
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Neatbalsta ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Kreituse: Tiem, kas paši aiziet no darba, pabalsts jāmaksā vienu mēnesi
20 minūtes
VK
Valdis Krastiņš
Latvijā
Valdis Krastiņš: Lielbritānijā dzīvojošie tautieši, brauciet mājās!
37 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Atbalsta iniciatīvu par nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem
1 stunda