×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
23. aprīlis, 2012
Drukāt

Čehi protestē pret valdību

praga_afp_7

Čehijas galvaspilsētā Prāgā nedēļas nogalē sabrauca cilvēki no dažādām valsts pilsētām, lai piedalītos demonstrācijās pret valdību, tās “antisociālo” politiku un korupciju. Protestu organizētāji – arodbiedrības un nevalstiskās organizācijas – apgalvo, ka Prāgas ielās pulcējās līdz pat 120 tūkstošiem cilvēku.

 

Čehijas policija sarēķināja, ka piedalījās ap 90 tūkstošiem cilvēku. Jebkurā gadījumā tik plašas demonstrācijas valsts nebija piedzīvojusi kopš 1989. gada.

 

Pret valsts “anoreksiju”

Gada laikā šī ir jau trešā Čehijas arodbiedrību organizēta protesta akcija pret premjerministra Petra Nečasa vadīto valdību, tās īstenotajiem taupības pasākumiem un korupcijas skandāliem, kuros ierauti valdošo partiju politiķi un ar viņiem saistītie cilvēki. Iepriekšējās demonstrācijas savos apjomos bijušas pieticīgākas. “Mēs zinām, kuri šajā spēlē būs uzvarētāji un zaudētāji. Reformas tiek veiktas nevienlīdzīgi. Vissmagāk klāsies nabadzīgākajiem cilvēkiem un strādniekiem. Tēriņu samazinājumi nav risinājums visām problēmām. Cilvēki ir neapmierināti, jo budžeta apcirpšana ierobežo mūsu ekonomiku. Arī korupcijai ir ļoti negatīva ietekme, un valdība nav spējīga rīkoties atbildīgi,” sarunā ar čehu medijiem stāstīja arodbiedrības “ČMKOS” pārstāve Jana Kašparova.

 

“Valdība posta valsts struktūras un ar antisociālajiem taupības pasākumiem pazemo mazāk aizsargātos,” piebilda Čehijas arodbiedrību konfederācijas priekšsēdētājs Jaroslavs Zavadils.

 

Demonstranti devās gājienā pa Prāgas centru, rokās nesa uzrakstus “Apturēt zagļus!” un “Nost ar šo valdību!”. “Es strādāju trīs darbos, lai savilktu galus kopā. Vienkāršie cilvēki tikai cietīs no šīm reformām,” sarunā ar britu laikrakstu “The Guardian” sacīja kāds protestētājs. “Savelkot jostas vēl vairāk, valsti pārņems anoreksija,” piebilda kāda čehu pensionāre. Lielākās iebildes protestētājiem ir pret iecerētajām reformām pensiju sistēmā un veselības aprūpē. Valdība skaidro, ka tās nepieciešamas, lai budžeta iztrūkumu saglabātu triju procentu apmērā no iekšzemes kopprodukta un nodrošinātu tirgu uzticību valsts ekonomikai. Tikmēr arodbiedrības brīdina rīkot jaunas, radikālākas protesta akcijas, tostarp valsti aptverošus streikus, ja valdība nepildīs demonstrantu un viņu pārstāvju prasības.

 

Tuvojas valdības gals?

Pagājušajā nedēļā valdība vienojās par jauniem taupības pasākumiem. To ietvaros par vienu procentu palielināts pievienotās vērtības nodoklis (līdz 21 procentam), celts iedzīvotāju ienākuma nodoklis un noteikts jauns septiņu procentu liels nodoklis iedzīvotājiem, kuru mēneša ienākumi pārsniedz 100 tūkstošus kronu (aptuveni 2800 latu). Vienlaikus valdība atteikusies no iepriekš paustajiem mērķiem palielināt pensiju indeksāciju un dažās nozarēs noteikt samazinātas PVN likmes, skaidro laikraksts “The Financial Times”.

 

Taupības pasākumu dēļ Nečasa vadītā koalīcija ir pamatīgi sagrīļojusies, un daži apskatnieki Čehijā spriež, ka valstī jau jūnijā notiks ārkārtas vēlēšanas. Triecienu valdībai deva koalīcijas sastāvā esošās Sabiedrisko lietu partijas šķelšanās – par izstāšanos no tās paziņoja Čehijas vicepremjere Karolīna Pīka.

 

Tādējādi vairs nav zināms, vai koalīcijai, kuras sastāvā ir Nečasa pārstāvētā konservatīvā Pilsonisko demokrātu partija, liberāli konservatīvā partija “Tradīcija, atbildība, labklājība 09” un centriskā Sabiedrisko lietu partija, joprojām ir vairākums. Līdz šim no 200 parlamenta deputātu vietām tā kontrolēja 118. Sašķeļoties Sabiedrisko lietu partijai, koalīcija varētu zaudēt 24 deputātu vietas. Partiju pēdējā laikā pāršalkuši korupcijas skandāli. Pirms pusotras nedēļas vienam no tās frakcijas deputātiem – uzņēmējam Vitam Bartam – tika piespriests 18 mēnešu ilgs nosacīts cietumsods par kukuļdošanu.

Ja ārkārtas vēlēšanas notiks, visticamāk, tajās panākumi tiks opozīcijā esošajiem sociāldemokrātiem, kuri sola atcelt dažas no šīs valdības īstenotajām reformām pensiju sistēmā, veselības aprūpē un sociālajā nozarē. Tāpat sociāldemokrāti sola noteikt jaunus nodokļus firmām un bagātākajiem valsts iedzīvotājiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+