×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
31. maijs, 2013
Drukāt

Ceļojumi uzlādē iekšējās baterijas

Foto no A. Jumiķa personīgā arhīvaFoto no A. Jumiķa personīgā arhīva

Kaut arī vairākumam pensijas mazas, daļa pensionāru spēj atlicināt līdzekļus ceļošanai. Daudzus iepriecina bērni, bet citiem ir iekrājumi vai ienākumi no īpašumiem. Kam naudas mazāk, brauc tepat pa Latviju, bet turīgākie apceļo arī tālākas zemes. Seniori izmanto tūrisma firmu pakalpojumus vai arī dodas pensionāru biedrību rīkotās ekskursijās.

 

Gatavi kāpt kalnos visaugstākajos

Tūrisma aģentūras “Eiropas ceļojumu centrs” direktore Dzintra Eglīte teic, ka ceļojumus senioriem sākusi organizēt, kad pati nosvinējusi 50 gadu jubileju. Senioru braucienos tiek aplūkots mazāk objektu un lēnākā tempā, toties pamatīgāk. Braucienos ar autobusu līdzi dodas arī mediķis, taču, par laimi, parasti viņa palīdzība nav nepieciešama. Gadā vidēji 30 ceļojumos pa Latviju dodas aptuveni 600 senioru. Pašu Dzintru pērn īpaši iepriecinājusi jaukā kuģošana pa Daugavu un gides Lilitas Eglītes stāstījums par salām, orķestra spēle un danči uz nebēdu.

Uz ārzemēm vecāka gadagājuma cilvēkiem organizētu braucienu ir nedaudz mazāk, taču arī to skaits pieaug. Sevišķi liela interese esot par Vīni, Bavāriju un dienvidu zemēm. Ik gadu dažas senioru grupas dodas uz Izraēlu.

“Daudzi vaicā, vai bērni un mazbērni drīkst braukt līdzi. Protams! Katrā grupā ir arī gados jaunāki dalībnieki, taču nevienas paaudzes ceļotājam nemēdz būt negatīvu emociju – visi ir prieka pilni un optimistiski noskaņoti,” stāsta tūrisma speciāliste. “Grupā seniori jūtas drošāk, nekā ceļojot vienatnē, un, iepazīstoties ar citiem braucējiem, viņiem ir interesantāk. Viņi jau iepriekš vēlas saņemt pēc iespējas vairāk informācijas par zemi, uz kurieni gatavojas doties. Seniori prot baudīt – mājiniekiem dāsni pērk suvenīrus, vakaros sēž kafejnīcā.”

Ceļojumu konsultante Krista Ubarste stāsta, ka pensionāri ir aptuveni 80% no “Skaisto skatu aģentūras” klientiem. Visiecienītākās ir vienas un divu dienu ekskursijas pa Latviju un Baltijas valstīm. Piemēram, daudzi ik gadu grib apskatīt Rundāles tulpes un rozes, arī Dobeles ceriņus. Visaktīvāk seniori ceļojumiem piesakās pavasarī, kad beigusies apkures sezona un nav jāmaksā lieli komunālie rēķini.

Tūrisma aģentūras “Impro” pārdošanas daļas vadītāja Arta Mende teic, ka vismaz 40% klientu ir seniori, taču speciāli braucieni viņiem netiek organizēti. Ekskursiju pro
grammas ir daudzveidīgas, lai būtu interesantas dažādu paaudžu pārstāvjiem. Daudzi visai cienījama vecuma ļaudis vēlas doties pat kalnu pārgājienos.

Gadās, ka seniors, kam vasarā sirdij apmainīts vārstulis, jau rudenī pošas ceļojumam. “Var tikai apbrīnot, kā pensionārs spēj samaksāt rēķinus, aizvest ekskursijā mazbērnus, piedevām izplatot vēlmi ceļot visā ģimenē. Seniori uzlabo grupas psiholoģisko noskaņojumu ekskursiju laikā, un viņu zinātkāres dēļ latviešu tūristi tiek mīlēti citās valstīs. Uzlādējot iekšējās baterijas, dzīve rādās gaišākās krāsās. Ceļošana palīdz garīgi nenovecot,” ir pārliecināta A. Mende.

Agrāk pensionāriem piešķirtas dažādas atlaides, tagad, kad šā vecuma klientu skaits esot krietni pieaudzis, to vairs nedara. Arī citas tūrisma firmas īpašus atvieglojumus pensionāriem nepiedāvā.

 

Ceļo pašu pulciņā

Daudzi seniori ekskursijās labprātāk dodas pazīstamu cilvēku kompānijā un braucienus organizē pašu spēkiem. Piemēram, siguldieši 35 – 45 lielā grupā ik gadu rīko trīs ekskursijas pa Latviju, vienai ekskursijai transportu apmaksā novada dome.

“Netāli ceļojumi ir pa kabatai daudziem,” saka Siguldas Pensionāru biedrības vadītājs Alfons Jumiķis. “Cenšamies iesaistīt ekskursijās pēc iespējas vairāk veco ļaužu, lai viņi nejustos vientuļi un atstumti. Vairāki aicinātie naudas trūkuma vai slikta veselības stāvokļa dēļ tomēr paliek mājās, tāpēc rudeņos rīkojam tūrisma vakarus, kad stāstām par redzēto, rādām fotogrāfijas un uzfilmēto materiālu.

Esam bijuši Slovākijas kalnos, Čehijā, Austrijā un Horvātijā. Braucām gumijas laivās pa strauju kalnu upi. Vistālākā ekskursija bija uz Angliju, pabijām Londonā, arī Amsterdamā un Parīzē.”

Diemžēl šopavasar izjucis brauciens uz Hamburgas dārzu šovu, jo septiņiem ceļotgribētājiem radušās veselības problēmas, taču jau jūnija sākumā draudzīgais kolektīvs posīsies ceļā uz Tukuma apkārtni.

 

Ieteikumi

Kurp doties senioram?

Tūrisma aģentūras “Jauni rakursi” valdes locekle Anta Zālīte iesaka 3 – 4 stundu braucienu gida pavadībā pa Rīgu, lai iepazītu līdz šim neizzinātas vietas. Ekskursijas cena ir 8 lati. Tiem, kas vienlaikus vēlas arī izkustēties, patiks 3 stundu pastaiga vēsturnieces Zintas Valdmanes vadībā. Katrā no tām ir kāda rozīnīte, piemēram, došanās ar motorjahtu uz Vecmīlgrāvi. Par to jāmaksā 4 – 5 lati.

Tūrisma biroja “Relaks tūre” valdes loceklis un gids Edvīns Lakstīgala par senioriem saistošu uzskata 4 dienu ceļojumu uz Ziemeļpoliju par 155 latiem. Tajā var apskatīt skaisti atjaunoto Gdaņsku, iespaidīgo Malborkas pili, Hitlera bunkuru un citas vietas, turklāt izbaudīt brīnišķīgu braucienu pa kanāliem.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+