Latvijā
Novados

VIDEO: Demonstrācijā cer atmodināt Dundagu0


Laikā, kad ceturtdien notiks Dundagas novada domes sēde, Dundagā plānota plaša iedzīvotāju protesta akcija pret pašu ievēlētajiem pašvaldības deputātiem.
Laikā, kad ceturtdien notiks Dundagas novada domes sēde, Dundagā plānota plaša iedzīvotāju protesta akcija pret pašu ievēlētajiem pašvaldības deputātiem.
Ekrānuzņēmums no Twitter

Ceturtdien – dienā, kad Dundagas novada dome pārtrauks darba attiecības ar šajā pusē ieredzēto Kolkas pagasta pārvaldes vadītāju Aldi Pinkenu, – Dundagā pie gulošā krokodila pieminekļa sāksies “gadsimta protesta gājiens”, kā teikts uzaicinājumā uz to.

Demonstrācijas mērķis ir ne tikai protestēt pret pagasta vadītāja atbrīvošanu, par ko 9. augustā steigā sasauktajā domes ārkārtas sēdē nobalsoja pieci no deviņiem Dundagas novada deputātiem, bet arī mudināt domes vadību beidzot sākt strādāt.

Uz protesta akciju aicināti “visi, kurus kaitina pašreizējās domes gulšņāšana, līdz smalkumam izkoptā nekā nedarīšana un darbīgu cilvēku novākšana”, teikts akcijas pieteikumā.

“Protesta akcija ir kulminācija,” “Latvijas Avīzei” sacīja domes opozīcijas deputāte Tamāra Kaudze. Viņas un vēl trīs deputātu centieni kaut ko mainīt domē ir bijuši velti, jo visu noteikuši pieci deputāti domes priekšsēdētāja Alda Felta vadībā. Dome ignorējusi arī iedzīvotāju viedokli.

“Mums nebija iespēju ietekmēt to neprātu. Ja cilvēki ir gatavi piedalīties demonstrācijā, tad domes vadībai ir jāsaprot, ka kaut kas nav kārtībā,” sacīja T. Kaudze. Viņa uzskata – ja arī pēc demonstrācijas nekas nemainīsies, tad “es vairs neredzu iespēju strādāt domē”.

Dundagas novadā dzīvo arī bijušais Saeimas deputāts, kādreizējais tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība), kurš “LA” atzina – ja vien varēs tikt, viņš piedalīsies protesta gājienā.

Viņu pārsteigusi steiga, kādā sasaukta minētā domes sēde, kas atgādinājusi Rīgas agrākās vadības stilu.

Šī sēde tika izsludināta piektdienas vakarā trīs stundas iepriekš. Šajā laikā domniekiem bija ne tikai jāpagūst nokļūt līdz Dundagai, bet arī iepazīties ar apjomīgo materiālu par lēmuma projektu. G. Bērziņam šķiet, ka arī iemesli A. Pinkena atbrīvošanai nav pietiekami pamatoti, kas neliecinot par labu pārvaldību.

Taču par augstākā mērā necieņu esot uzskatāma domes priekšsēdētāja A. Felta neierašanās uz tikšanos ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, kurš šovasar apmeklēja novadu laikā, kad tika svinēta Lībiešu kultūras nama jubileja. “Dundagas novads to nav pelnījis,” sacīja G. Bērziņš, lūgts raksturot tajā notiekošo.

Domes priekšsēdis A. Felts “Latvijas Avīzei” sacīja, ka par Valsts prezidenta vizīti novadā uzzinājis kādu nedēļu pirms tās, bet jau vairākus gadus viņš piedaloties Latvijas mednieku festivālā “Minhauzens”, kurā esot galvenais sacensību tiesnesis. Šim notikumam viņš gatavojies jau ilgāku laiku. Par ieplānoto demonstrāciju A. Felts teica:

“Es neesmu aizmidzis, neviens deputāts nav aizmidzis. Mums ceturtdien ir ieplānota domes sēde. Ceru, ka viņi netraucēs mums strādāt.”

Diskusijas par novadu sociālajos tīklos, kuros pats neesot aktīvs, A. Felts uzskata par deputātu nomelnošanu. Dome strādājot un varot parādīt arī paveiktos darbus.

 

Pinkens esot labs saimnieks

Kolkas pagasta pārvaldi A. Pinkens vadīja desmit gadus. Viņu 2009. gadā amatam izraudzījās Kolkas iedzīvotāju pilnsapulcē ievēlēta ciema valde, kas ir konsultatīva iedzīvotāju pārstāvniecība saziņā ar novada domi, kuru toreiz vadīja Aldonis Zumbergs. “Novadā notiekošais ir pretrunā ar demokrātiskā valstī pieņemtiem labas pārvaldības principiem,” teikts Kolkas ciema valdes vēstulē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, aicinot atjaunot darbā A. Pinkenu.

Tajā norādīts uz domes izpilddirektores Janitas Vandas Valteres nepieņemamo vadības stilu, kā dēļ no domes aizgājuši vairāk nekā desmit darbinieki. Tas nav bijis pieņemams arī Kolkas pagasta vadītājam, kurš “kritizēja, oponēja, pieprasīja īstenot projektus un nepildīja neprofesionālus rīkojumus”. A. Pinkens ir “Kolkas pagasta saimnieks šī vārda vis­īstākajā nozīmē”, norāda viņa atbalstītāji.

A. Pinkena atbrīvošanai minēti vairāk nekā desmit iemesli, ieskaitot atrašanos darba vietā atvaļinājuma laikā un publisku domes vadības kritizēšanu, pārmetot tai ētikas komisijas neizveidošanu, par ko viņš saņēma disciplinārsodu. To Kurzemes apgabaltiesa atcēla.

T. Kaudze uzskata, ka A. Pinkens ir ļoti spēcīgs vadītājs, “kas bija neērts domes vadībai, jo norādīja uz nepadarītajiem darbiem”.

Viņasprāt, par tādām lietām, kādas viņam pārmet, neatlaiž cilvēkus no darba. Domes mājas lapā A. Felts ir aprakstījis iemeslus, kāpēc viņš balsojis par A. Pinkena atbrīvošanu. Priekšsēdis apgalvo, ka pagasta pārvaldnieks nav, piemēram, nodrošinājis iespēju iepazīties ar visiem dokumentiem, pēc saviem ieskatiem pieņēmis darbā cilvēkus un slēdzis saimnieciskus līgumus. A. Pinkens atbildēja, ka darbinieku personīgās lietas ir saistītas ar konfidenciālu informāciju, bet visa dokumentācija ir pieejama elektroniskajā dokumentu vadības sistēmā, savukārt pašvaldības iestāžu vadītāju kompetencē ir līgumu slēgšana.

 

Pēdējā iespēja lemt pašiem

Pēc lēmuma par A. Pinkena atbrīvošanu ir notikusi arī iedzīvotāju sapulce Kolkas tautas namā, uz kuru ieradušies vairāk nekā simts cilvēki, bet tikai viena deputāte – T. Kaudze. Tiek arī vākti paraksti par aicinājumu atlaist novada domi, kā arī nosūtītas vēstules ne tikai uz VARAM, bet arī Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai un vēl vairākām institūcijām.

Ceturtdien plānotā protesta akcija lauku pašvaldībās nav ikdienišķs notikums, atzīst uzņēmējs un politiķis, Ziemeļkurzemes līvu novada idejas aizstāvis Dāvis Stalts, kurš tagad ir rīdzinieks. Taču, redzot A. Pinkena entuziasmu un centienus attīstīt pagastu, viņš apsvēris domu tajā dzīvot.

“Aldis Pinkens ir ļoti mīlēts vadītājs, viņš ir kļuvis par šo nemieru simbolu,” sacīja D. Stalts.

Pats A. Pinkens izsludināto protesta akciju uztver ne tikai kā atbalstu sev, par ko esot ļoti pateicīgs, bet vairāk kā cilvēku nevēlēšanos samierināties ar to, kas notiek. “Tas ir aicinājums beidzot sākt strādāt. Mums ir palikuši nepilni divi gadi savā Dundagas novadā, kad vēl varam paši lemt par to, ko mums vajag. Nevar divus gadus sēdēt un gaidīt reformu [pēc tās paredzēts Dundagas novadu iekļaut Talsu novadā], bet ir jākāpina temps,” uzskata A. Pinkens.

Viņš atgādināja, ka pašvaldībai ir attīstības stratēģija, kura esot nolikta malā.

Tā vietā vadības plāni ik pa laikam strauji mainoties un neesot prognozējami, kas arī bijis viens no konflikta iemesliem. Pārvaldes vadītāja pretrunas ar domi saasinājās, kad viņš centās panākt novada domes 2017. gada novembrī pieņemtā lēmuma par Kolkas ciema “Zītaru” ēkas renovāciju īstenošanu. Mājā atrodas arī aptieka, kuras izvietošanai ir zināmas prasības. Šogad par šo projektu Kolkas pagasta vadītāja un domes izpilddirektores konflikts saasinājās.

Novada priekšsēdis A. Felts par atkāpšanos no attīstības stratēģijas bilda, ka ir iepriekš neprognozējamas situācijas. Piemēram, tagad esot nepieciešams atrast telpas sociālajam dienestam. Komentējot vairāk nekā desmit darbinieku aiziešanu no darba, A. Felts teica, ka tam esot dažādi iemesli – viens atradis labākas iespējas, cits neesot varējis tik tālu izbraukāt.

Par A. Pinkena atbrīvošanu nobalsoja arī Regīna Rūmniece, kura ir no Kolkas. Viņa “LA” balsojumu skaidroja ar savā rīcībā esošo informāciju, par ko neesot informēti iedzīvotāji, – viņa redzējusi saraksti starp domes izpilddirektori un pagasta pārvaldes vadītāju, kuram tomēr ir jāpilda domes rīkojumi.

Saistītie raksti
“Aldis jau nav slikts, viņš ir atsaucīgs, atbalsta kultūras dzīvi, lībiešus, bet rīkojumiem ir jāpakļaujas,”

uzskata R. Rūmniece, kurai iedzīvotāju sapulcē tika veltīta kritika par nostāšanos pret savu pagastu.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Bērnu slimnīcā nonākuši vēl 4 bērni ar aizdomām par zarnu infekciju
5 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Esmu optimists, bet bez ilūzijām.” Saruna ar Egilu Levitu par Latvijas zaļumu un paša izvēlēm 2
Intervija 6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Dreiliņos ugunsdzēsēji izglābj 17 cilvēkus, kad aizdedzies atkritumu konteiners 1
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Zarnu infekcijas simptomi atklāti 19 bērniem un četriem bērnudārzu darbiniekiem Siguldas pusē
58 minūtes
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Kad ārēji sakopies indivīds ver vaļā muti, nereti ir jābāž ciet ausis 1
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Spēcīgais vējš gandrīz nogāzis sastatnes deviņstāvu ēkai uz Liepājas centrālās ielas
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien uzspīdēs saule un pūtīs spēcīgs vējš
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO: Baumanis piebremzē Nitišu, Rīgā fināls bez latviešiem
1 stunda