Kultūra
Mūzika

Cesvainei dāvina “Dievs, tava zeme deg!” atskaņojumu 0

Foto: Cesvaine.lv

Lai godinātu divu izcilu latviešu mākslinieku piemiņu un iepriecinātu Cesvaines novada iedzīvotājus valsts svētkos, 14. novembrī plkst. 17 Cesvaines evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantātes korim, solistiem un ērģelēm “Dievs, Tava zeme deg!” atskaņojums, LA.lv pastāstīja kora prezidente Laura Leimane.

Latvju tautas lūgšanu izpildīs Rīgas Stradiņa universitātes jauktais koris “Rīga”, Prezidiju Konventa Vīru Koris un solisti – tenos Ingus Pētersons un baritons Eduards Vācietis. Pie ērģelēm Tālivaldis Deksnis, diriģente – Zane Zilberte.

Kantātes aizsākumi meklējami 1943. gadā, kad Kuldīgas draudzes mācītāja prāvesta Oskara Sakārņa izsludinātajā konkursā par latviešu lūgšanu Dievam tika iesniegti un uzvarēja divi Andreja Eglīša darbi: viens no tiem sākas ar vārdiem “Dievs, Tava zeme deg!”, bet otru caurvija Tēvreizes rindas. Pēc žūrijas ieteikuma no abiem tekstiem tika izveidots viens.

Kantāte “Dievs, Tava zeme deg!” pirmatskaņota 1944. gadā Rīgā, Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā ar tās mūzikas autori Lūciju Garūtu pie ērģelēm. Līdz ar padomju režīma ienākšanu Latvijā, kantāte “Dievs, Tava zeme deg!”, kā traģiskā laikmeta liecinieks, tika aizliegta, atgriežoties pie klausītājiem tikai 1980.gadu beigās. Vēlāk tā atskaņota neskaitāmas reizes latviešu svinīgos sarīkojumos visā pasaulē un kļuvusi par mūsu tautas lūgšanu – skaudru Latvijas likteņa samezglojuma zīmi.

LA.lv