×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
4. augusts, 2015
Drukāt

Jaunos cietumus cels ārpus pilsētām, bet tuvāk ieslodzīto mājām. Meklē vietu arī Latgales cietumam (4)

Foto-LETAFoto-LETA

Nepieciešams koriģēt plānoto jauno cietumu izvietojumu un skaitu, lai ieslodzītie cietumsodu varētu izciest pēc iespējas tuvāk savai dzīvesvietai, secinājusi Tieslietu ministrija (TM) ziņojumā par ieslodzījuma vietu attīstības īstenošanas gaitu, ar ko šodien iepazīstas Ministru kabinets (MK).

Ieslodzījuma vietu infrastruktūras attīstības koncepcija, kas paredz jaunu cietumu būvi un esošo pārbūvi, pieņemta pirms diviem gadiem. Kā prioritāte dokumentos minēts jauns­­­ Liepājas cietums, bet tā būve vēl nav sākta. Šobrīd notiek jaunā cietuma projektēšana, ko veic Daugavpils uzņēmums SIA “REM PRO”. Projektēšanu iecerēts pabeigt līdz 2016. gada aprīlim, un tās izmaksas ir 737 373 eiro bez PVN. Kopumā valdība šā objekta projektēšanai un būvniecībai paredzējusi 78 miljonus eiro. Pēc jaunā Liepājas cietuma pabeigšanas Tieslietu ministrija plāno slēgt pašreizējo Liepājas cietumu, Jelgavas cietumu, Brasas cietumu un Vecumnieku cietumu, ieslodzītos pārvietojot uz jaunajām telpām. Slēgto ieslodzījuma vietu nekustamie īpašumi tiks atsavināti.


Kā ziņojumā uzsvērusi TM, princips “soda izciešana pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai” ļaušot ieslodzītajiem saglabāt “sociāli pozitīvos kontaktus ar ģimeni un sabiedrību, kurā tas atgriezīsies pēc ieslodzījuma beigām”. Ministrija piedāvā nākamo jauno cietumu būvēt Latgales reģionā, jo pašreizējais Daugavgrīvas cietums Daugavpilī (tautā pazīstams kā “Baltais gulbis”) esot pārāk nolietots. Turklāt tam ir kultūras pieminekļa statuss, kas izslēdz pārbūves iespējas. Jaunajā Latgales cietumā paredzētas vietas 1200 ieslodzītajiem. Pēc tā darbības uzsākšanas plānots slēgt Daugavgrīvas cietuma abas nodaļas un Jēkabpils cietumu, ieslodzītos pārceļot uz jauno ieslodzījuma vietu. Jaunā Latgales cietuma atrašanās vieta gan vēl nav noteikta. TM plāno uzsākt sarunas ar Latgales reģiona pašvaldībām tam piemērota zemesgabala meklēšanā.

Trešo jauno cietumu ar 1200 vietām esot nepieciešams izvietot Pierīgā, ņemot vērā krimināllietās iesaistīto un apcietināto personu skaitu Rīgā un pašreizējā Centrālcietuma infra­­­­struktūras nolietojumu. Pēc tā uzcelšanas Centrālcietums tiktu slēgts, ieslodzītos pārceļot uz jauno Pierīgas ieslodzījuma vietu. Līdzīgi kā Latgales gadījumā arī Pierīgas cietumam zemesgabals vēl nav atrasts un esot nepieciešams uzsākt sarunas ar Pierīgas pašvaldībām.

Ceturtā cietuma būve ar 1000 vietām plānota Vid­zemes reģionā. Iespējams, tas tiks veidots pašreizējā Valmieras cietuma vietā. Savukārt piekto ieslodzījuma vietu plānots izvietot esošajā Olaines cietuma teritorijā, kurā šobrīd jau atrodas Latvijas Cietumu slimnīca un tiek plānota Atkarīgo centra būvniecība (to plānots uzbūvēt līdz 2016. gada 30. aprīlim). Olaines cietuma infrastruktūru plānots piemērot arī ieslodzīto sieviešu izvietošanai. Pēc pārbūves tiks slēgts Iļģuciema sieviešu cietums. Jaunajā Olaines cietumā plānotas aptuveni 630 vietas (ieskaitot jau esošās Latvijas Cietumu slimnīcas un plānotā Atkarīgo centra kapacitāti). Sieviešu izvietošana tieši Olaines cietumā tiek pamatota ar to, ka liela daļa no viņām pastrādājušas noziegumus, kas saistīti ar narkotisko vielu lietošanu, viņas cieš no atkarībām vai viņām nepieciešama specifiska veselības aprūpe, kuru varēs nodrošināt Latvijas Cietumu slimnīcā. Turklāt kopā ar ieslodzītajām sievietēm atsevišķā nodaļā atrodas arī viņu mazgadīgie bērni, kuriem nepieciešama īpaša uzmanība, apstākļi un rūpes. Tādējādi Olaines cietums kļūšot par cietumu, kurā tiks izvietotas ieslodzīto grupas, kurām nepieciešama specifiska pieeja.

Cēsu audzināšanas iestādi nepilngadīgajiem plānots saglabāt esošajā vietā, nemainot arī vietu skaitu tajā – 160 ieslodzītajiem.

Tādējādi jauno cietumu sistēma sastāvēs no sešiem jauniem cietumiem (ar 5390 vietām tajos), kas izvietoti visos Latvijas reģionos atbilstoši starptautiskajiem principiem. Šā gada jūnijā Latvijas ieslodzījuma vietās atradās kopumā 4509 ieslodzītie (3166 notiesātie un 1343 apcietinātie).

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. spriežot pēc tās bildes, stāvvietas vairāk kā pie arēnas Rīga

  2. nu jā cietumniekiem jau var jaunas telpas par nodokļu maksātāju naudu sagādāt… pusdienas ar par velti… par apkuri ar nav jāmaksā, bet bērniem, un studentiem nekā neatrodas… nevar nosponsorēt jaunas kopmītnes… ne bērniem apmaksātas pusdienas…

    • vienīgais labums, ka nosponsorē bužeta vietas unversitātēs un augstskolās

    • Jauns cietums nenozīmē tikai ērtības cietumniekiem.
      Nozīmīgākais manuprāt ir esošās sistēmas izjaukšana, kur vienā kamerā ir milzīgs cietumnieku skaits, neviens īsti nekontrolē pievedumus kā arī zeļ un plaukst pašu cietumnieku izveidota iekšējā hierahija.

Draugiem Facebook Twitter Google+