Mobilā versija
Brīdinājums +1.7°C
Johanna, Hanna, Jana
Piektdiena, 15. decembris, 2017
16. decembris, 2015
Drukāt

Anda Līce: Cilvēcības kods (5)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Kurš gan nav pasmaidījis, dzirdot jaunības aicinājumu: “Aizved mani uz Munameģi!” Vēlākiem gadiem vairāk piederas: “Aizved mani uz Slīteres siliem!”, bet briedums nav iedomājams bez: “Aizved mani dzīvē dziļāk!” Un tad viens no drošākajiem pavadoņiem ir laba grāmata. Ar gadiem mūsos rodas vēlme pētīt savas ģimenes un dzimtas vēsturi tik tālu, cik vien ļauj jelkādi pieturas punkti. Jāatzīst gan, nemaz jau tik daudz mums to nav. Īpaši tagad, kad cilvēki vairs neraksta vēstules un dienasgrāmatas. Iztrūkstošo (un tā ir ļoti daudz) nākas aizpildīt ar brīnišķīgo saistvielu – iztēli. Vai mums šajā ceļojumā nāks līdzi arī citi, izšķir spēja kaut ko, ietērpjot vārdos, to padarīt par jaunu īstenību.

Es, ne mirkli nešauboties, dodos ceļojumā kopā ar Noras Ikstenas grāmatu “Mātes piens”. Tas ir tik aizraujoši, kā iet gar jūru, kad vienā pusē ir mistiskie dziļumi, otrā – tik labi pazīstamā un mīļā sauszeme. Vienu vaigu glāsta saule, otru – jūras sāļums, un lasītājs iet paralēlu ceļu, kurā satiek savu māti un citus dzimtas ķēdes locekļus, ierauga viņus un sevi pavisam citādā gaismā. Atkal atdzīvojas priecīgie, skumjie un arī kauna brīži, bet visam pāri ir tik daudz agrāk tā īsti nenovērtētas mīlestības. Iesākumā šķiet – šī būs smaga grāmata, pēc brīža kļūst skaidrs, kāpēc. Tā liek atcerēties, domāt un vērtēt. Šodien daudzi baidās domāt, lai nenonāktu pie visai bēdīga atklājuma, ka ir dzīvots skaļi, bet tukši, visas durvis vērtas ar kāju, un tā arī nav apgūts cilvēcības kods, ko izsaka nevis cipari, bet jautājums: “Ka es tev varu palīdzēt?”

Mūsu dzimtu vēsture liecina – sirdi atver tieši šie burvju vārdi. Ar tiem savā laikā gan kara bēgļus no Latvijas, gan gūstekņus Rietumos sagaidīja pasaules labdarības organizācijas. Ir lietas, kas nemainās. Arī šodien patiesām bēdām pretī ir jāliek patiesa līdzcietība, jo tikai tā mēs varam izdziedināt sevi no bailēm, egoisma un iedomāta pārākuma. Jā, protams, ir jābūt modriem, lai mūsu līdzcietību nevarētu izmantot varas, kurām ir ļauni nolūki un kuras līdzīgi ūdens plūdiem mākslīgi izraisa arī bēgļu plūdus. Lai tas nenotiktu, valstī ir jābūt rīcības spējīgām aizsarginstitūcijām un dažādiem filtriem, pilsoņu pienākums ir pieprasīt no savas valdības, lai šie filtri patiešām darbojas. Bet mums jābūt arī modriem, lai, atraidīdami svešiniekus, mēs pēc brīža nesāktu nicināt un atmest arī savējos, jo neiecietības un naida vīruss cilvēkus nešķiro ne pēc kādām pazīmēm. Cik nav bijis gadījumu, kad pēc kāda nepārdomāta paziņojuma sabiedrība kā tāds labības lauks acumirklī ir noliekusies, paklausot tā brīža vējam. Mēs visu laiku tiekam aicināti domāt un vērtēt kritiski. Ļoti gribas cerēt, ka kritiskā domāšana sevī ietver arī cilvēcības kodu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Visvaldis Mucenieks Atbildēt

  Bet Saeima un valdība mums par katru cenu cenšas uzspiest necilvēcības kodu. Latvijas perspektīvai pārvērsties par islāma valsti un džihādam ar cilvēcības kodu nav nekā kopēja, lai kā arī ‘Vienotības’ pirktās un bezmaksas lakstīgalas ar saviem saldajiem meldiņiem cenšas iedziedāt pretējo.

 2. lopi bez cilvēcības Atbildēt

  Kāpēc cilvēcības koda nav visos 100 Saeimas deputātos? Vai tā ir cilvēcība, ka šie sev pieliek pie algas 700 eiro, bet minimālo algu paceļ par 10??

 3. Mūs masoniski izšķīdina no savām senču mājām jau austrumu pierobežā, Rungaiņi, Pūces , Jaunupi tv 24 BRĀŽAS AR HRUŠČOVISKO PILSĒTU KONCENTRĀCIJU.Mums lopā ar Cēsu Ruķi , Lūkinu un citiem TIKAI ĪSU LAIKU VEIKSMIĢI IZDEVĀS SĀKT ATTĪSTĪT VEIKSMĪGI LAUKU DZĪVES STILU.Bet nāca no unversitāti beigušie Godmanis, Repše, Dombrovskis,Rlmšēvics Birkavs, kuri Latviju pārvŗtīšot par Šveic ar bankām. Viltīga manipulācija, kas noveda pie Latvijas izzagšanu. Fakts- par kādiem šišī Godmanis, Repše , Dombrovskis, Rimšēvics, Zatlers stažējās puslepenos ārzemju institūtos. Par kādiem šišī Godmanis priekšroku deva žīdiem Laventam Freimanim, Karginam ,Krasovickim? Ja bija bezkontrole, tad muļķi var ticēt nevainībai! Tas viss dod iespējas bankām koncentrēt finanses ērti vienkopus, nenākas tērēt transportā,….. sagrābr mazā Latvijā milzu peļņu!. Bet par spīti ir cilvēki, kuri cīnās un ir laimīgi savās dzimtas vietās. Par tādiem bieži dzird pa radio, bet uzpirktie no kriev-žīdu- masoniem Latvijas tv ir pazaudējusi savas vērtības. Ir auksta plutokrātiska tv!

 4. Šodienas līdzcietība= ugunskurā ievieto kara laika lādiņu un zīlē – sprāgs, nesprāgs. Ja nesprāgs – uzzināsim paši. Ja sprāgs – uzzinās citi.
  Nu negribu mēģināt, jo mani mācija- ar tiem kara lādiņiem uzmanīgi, pat kustinot var sprāgt…

 5. Bet šis nu nav tas gadījums,kad vajadzētu apelēt pie “cilvēcības koda”.Vienīgi,ja paši parakstāmies par sevis iznīcināšanu.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Gaidi ar maisu!

Nacionālā apvienība apspriešanai koalīcijā sagatavojusi likuma grozījumu projektu, kas paredzēs bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentus nodot Latvijas Nacionālajam arhīvam. Šāds priekšlikums iesniegts, lai atvieglotu šo dokumentu pētīšanas procesu un to publicēšanu ar zinātniskajiem komentāriem līdz 2018. gada 31. decembrim. Satversmes aizsardzības biroja (SAB) priekšnieks Jānis Maizītis sacījis, ka VDK dokumentu nodošana Latvijas Nacionālajam arhīvam būs politiķu izšķiršanās, nevis drošības iestādes kaprīzes vai negribēšana. SAB priekšnieks sacīja – ja dokumenti tiek pārvietoti uz valsts arhīvu, ir jālikvidē Totalitārisma seku dokumentācijas centrs, kā arī jāgroza likums. Bijušās VDK Zinātniskās izpētes komisijas pārstāvji līdz šim bieži sūdzējušies par SAB liktajiem šķēršļiem, lai varētu pētīt dokumentus.

Vai vidējai izglītībai Latvijā jābūt obligātai?
Draugiem Facebook Twitter Google+