Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

Darbiniekus motivēs nelietot mobilās ierīces auto vadīšanas laikā0


CSDD un vadošās darba devēju organizācijas parakstījušas sadarbības memorandu pret telefonu lietošanu pie auto stūres.
CSDD un vadošās darba devēju organizācijas parakstījušas sadarbības memorandu pret telefonu lietošanu pie auto stūres.
Publicitātes foto

Lai ierobežotu mobilo telefonu lietošanu auto vadīšanas laikā, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) satiksmes drošības kampaņas “Izkāp no telefona!” ietvaros parakstījusi sadarbības memorandu ar vadošajām darba devēju organizācijām – Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK), Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK) un Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūtu.

Tas paredz aktualizēt šo problēmu darba devēju auditorijās, lai motivētu darbiniekus nelietot mobilās ierīces auto vadīšanas laikā.

CSDD veiktā autovadītāju aptauja rāda, ka mobilo telefonu pie stūres lieto vairāk nekā 80% autovadītāju, turklāt lielākā daļa jeb 60% to dara dažādu darba jautājumu risināšanai – lai atbildētu uz uzņēmuma vadības zvaniem, kolēģu sūtītām ziņām, sazinātos ar klientiem un sadarbības partneriem.

Atbalstu šai iniciatīvai jau paudusi arī virkne sociāli atbildīgu uzņēmumu, tostarp AAS “Balta”, SIA “Ventspils reiss”, SIA “Cemex”, SIA “Jelgavas autobusu parks”, SIA “Aldaris”, VAS “Latvijas Pasts”, AS “Sadales tīkls”, Starptautiskā kosmetoloģijas koledža un citi.

Kā viena no pirmajām kampaņā “Izkāp no telefona!” iesaistījusies un memorandam pievienojusies arī Autotransporta direkcija, kura apvieno lielākos kravu un pasažieru pārvadājumu uzņēmumus un kuras pārraudzībā ir deklarēti vairāk nekā 20 tūkstoši transportlīdzekļu, kas ik dienu veic pārvadājumus gan Latvijā, gan ārvalstīs.

CSDD aicina ikvienu uzņēmumu pievērst vēl lielāku uzmanību darbinieku drošībai, būt līdzatbildīgiem un iesaistīties kampaņas “Izkāp no telefona!” aktivitātēs, pievienoties memorandam, runāt par šīs problēmas ierobežošanu savā darba kolektīvā un motivēt savus darbiniekus nelietot mobilās ierīces auto vadīšanas laikā.

Lai veiksmīgāk risinātu šo jautājumu darba kolektīvos, CSDD sagatavojusi izglītojošu materiālu – rokasgrāmatu darba devējiem un darbiniekiem, kas kopā ar kampaņas uzlīmēm izmantošanai uzņēmuma autoparkā bez maksas pieejama lejuplādēšanai CSDD mājas lapā kampaņas sadaļā.

Ikviens uzņēmums aicināts apliecināt savu pievienošanos kampaņai “Izkāp no telefona!” un sadarbības memorandam, par to ziņojot savos sociālajos tīklos un izmantojot mirkļbirku #izkapnotelefona.
CSDD un vadošās darba devēju organizācijas parakstījušas sadarbības memorandu pret telefonu lietošanu pie auto stūres.
Publicitātes foto

Vēršu uzmanību uz pasažieru pārvadātājiem

Atsaucoties ceļu satiksmes drošības kampaņas “Stūrē? Izkāp no telefona!” aicinājumam, Autotransporta direkcija vēršas pie pasažieru un kravu pārvadātājiem, mudinot būt atbildīgiem, un mobilā telefona lietošanai transportlīdzekļa vadīšanas laikā teikt stingru “nē”.

Autotransporta direkcija iestājas par autovadītāju un pasažieru drošību, tāpēc aicina pasažieru un kravu pārvadājumu uzņēmumu vadītājus izvērtēt, vai uzņēmumos strādājošie transportlīdzekļu vadītāji lieto mobilos telefonus transportlīdzekļa vadīšanas laikā, un īstenot pasākumus drošības risku mazināšanai.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas veiktā Latvijas autovadītāju aptauja atklāj, ka lielākā daļa Latvijas autovadītāju lieto mobilo telefonu transportlīdzekļa vadīšanas laikā, tostarp darba jautājumu risināšanai.

Ņemot vērā, ka ik dienu vairāk nekā 20 tūkstoši Autotransporta direkcijā deklarēti transportlīdzekļi veic kravu un pasažieru pārvadājumus gan Latvijā, gan ārvalstīs, Autotransporta direkcija vēršas pie kravu un pasažieru pārvadājumu uzņēmumu vadītājiem un aicina pievērst lielāku uzmanību transportlīdzekļu vadītāju, pasažieru un pārējo ceļu satiksmes dalībnieku drošībai un riskiem, ko rada mobilā telefona lietošana transportlīdzekļa vadīšanas laikā.

Mobilā telefona lietošana, vadot pasažieru autobusu vai kravas automobili, ir nepieļaujama, jo tā apdraud ne tikai paša transportlīdzekļa vadītāja drošību, bet arī pasažieru un citu satiksmes dalībnieku dzīvības.

Tāpēc tādi gadījumi vai situācijas, kad mobilais telefons tiek lietots transportlīdzekļa vadīšanas laikā, nav pieļaujamas un šāda prakse ir izskaužama.

Aicina izvērtē tehnoloģisku risinājumu ieviešanu

Autotransporta direkcija aicina uzņēmumu vadītājus izvērtēt tehnoloģiskus risinājumus un meklēt alternatīvas tradicionālajai telefona lietošanai, piemēram, brīvroku sistēmas tajos gadījumos, kad tiešām nav iespējams atlikt zvanu.

Risinājums var būt arī programmatūras, kas bloķē iespēju izmantot mobilo telefonu braukšanas laikā.

Vienlaikus Autotransporta direkcija aicina autobusu un kravu automašīnu vadītājus situācijās, kad tiešām ir nepieciešams izmantot mobilo tālruni, nepārkāpjot Ceļu satiksmes noteikumus, apstāties ceļa malā un tikai tad zvanīt, atzvanīt vai rakstīt īsziņas.

Saistītie raksti

Satiksmes drošības kampaņu “Izkāp no telefona!” organizē CSDD sadarbībā ar Valsts policiju. Kampaņu atbalsta apdrošināšanas sabiedrība “Balta”, kā arī Latvijā lielākais degvielas mazumtirdzniecības uzņēmums “Circle K”. Kampaņa tiek finansēta no OCTA līdzekļiem.

CSDD aptauju veica 2019. gada janvāra sākumā sadarbībā ar interneta aptauju paneli Snapshot, aptaujājot 505 autovadītājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

LA.lv