×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
28. oktobris, 2015
Drukāt

Artūrs Polis dzīvo Vācijas ekociematā, kur aizliegti automobiļi un mobilie tālruņi (10)

Foto no Artūra Poļa krājumaFoto no Artūra Poļa krājuma

Artūram Polim piezvanīt nav iespējams, jo patlaban viņš dzīvo Vācijas ekociematā “Sieben Linden” (Septiņas liepas), kur mobilos tālruņus lietot nav atļauts. Kopumā pabijis 15 dažādos ekociematos, to vidū arī slavenajā Skotijas Find­hornā, ar mērķi uzkrāt pieredzi, lai īstenotu līdzīgu projektu un vienlaikus veicinātu šo kustību Latvijā. Kāda ir dzīve jau gandrīz divus gadus vietā, kurai piešķirts eko vārds?

Šeit nekad neredzēsiet cilvēkus, kas iet pa ielu, atslēgušies no pārējās pasaules un iegrimuši viedtelefonu ekrānos. Tālruņu lietošana noliegta tāpēc, ka savulaik daļa iedzīvotāju apšaubīja to nekaitīgumu. Tuvākā vieta, kur varam parunāt pa telefonu, ir stāvlaukums pie ciemata ieejas. Tajā iedzīvotāji atstāj savus automobiļus, jo pa “Sieben Linden” teritoriju ļauts pārvietoties kājām vai ar velosipēdu.

“Ierados te pagājušā gada februārī, lai kā brīvprātīgais strādātu “Global Ecovillage Network” birojā, kas atrodas ciemata teritorijā. “Sieben Linden” ir viens no Eiropas ievērojamākajiem un veiksmīgākajiem ekociematiem, ko sāka veidot 80. gadu beigās. Pastāvīgi tajā dzīvo apmēram 140 iedzīvotāji, tajā skaitā 40 bērni, ik gadu ciematu apmeklē vairāki tūkstoši tūristu un viesu,” stāsta Artūrs.

“Sieben Linden” atrodas starp Berlīni un Hamburgu. No 80 ha teritorijas 45 ha aizņem mežs, bet apmēram 8 ha atvēlēti apbūvei ar sešām daudzdzīvokļu un trim viendzīvokļa mājām, kā arī “baumwagen” jeb dzīvojamiem vagoniņiem.

Ciemata plānojums var šķist nedaudz haotisks: bijušajā priežu audzes teritorijā juku jukām izkaisītas mājas, savienotas ar taciņām, pa kurām pārvietojas gājēji vai velosipēdisti. Taču veidojas ļoti īpaša atmosfēra – visur dominē cilvēks un cilvēcīgas attiecības, nevis mašīnas. Visi sveicinās, viens otram uzsmaida, māju durvis lielākoties neslēdz. Pie katra nama uzbūvēta nojume divriteņu stāvvietām, velosipēdu te vairāk nekā iedzīvotāju.

“Daudzi pastāvīgie iemītnieki joprojām dzīvo vagoniņos un gaida rindā dzīvokli modernākā ciemata mājoklī. Katru gadu šeit uzbūvē vismaz vienu jaunu māju, par celtniecības materiālu tiek izmantotas salmu ķīpas. Zemi un ēkas lieto kā kooperatīva īpašumu,” viņš turpina iepazīstināt ar ciemata dzīvi.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

  1. kāpēc viņi nav aizlieguši naglas un stiklu ??

  2. Ta ir nakotne!

  3. Tādā čupā ,viens otram uz galvas ,ar kopējo ķēki var dzīvot tikai jaunībā.

  4. varu Artūram un grupai piedāvāt meklēto zemi ,skaistā vietā,upe,ezeri,mežs un arī rezervāts-īsta ekoloģiska vietiņa,par cenu varam vienoties.

  5. Artūr, Tev piestāv bārda! 😉 Izskaties daudz vīrišķīgāks. ;)))

  6. piekrītu iepriekšējam komentētājam-izklaides naudasmaisiem.Ienāks bēgļi-būs jums tāds eko-ciemats…

  7. Paziņas ģimene Francijā lieto pus-ekoloģiskā ciemā elektriskos invalīdu ratiņus omei un motorelleru-electrical toi bērniem, paši braukā ar elektriskajiem valosipēdiem lejā līdz mazpilsētai… tur viņai nav primitīvi apstākļi, bet elegants ciems…

  8. ja,ja labie vaciesi-uzsmaida ,sveicinas,un tikko tu pagriez muguru ta raksta sudzibas un stukaco…pretigaka tauta uz pasaules.

  9. Es ari dzivoju komuna Vacija, tikai citaa pavisam, tikai maneja ar citu virzienu pavisam.

  10. Jābūt bagātiem “plānā galdiņa urbējiem”,lai spētu apmaksāt šādu “mērkaķošanos”.

Draugiem Facebook Twitter Google+