Foto – AFP/LETA

EK pārstāvis: Junkera ideja par ES armiju tiks apspriesta samitā jūnijā 0

Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Žana Kloda Junkera intervijā Vācijas laikrakstam “Welt am Sonntag” paustā ideja par vienotas Eiropas Savienības (ES) armijas izveidi tiks apspriesta ES samitā jūnijā, pamatojoties uz situācijas analīzi, kuru sagatavos EK ar ES augstās pārstāves ārlietās un drošības politikas jautājumos Federikas Mogerini palīdzību, pirmdien paziņoja EK preses sekretārs Margaritis Shins.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Lasīt citas ziņas

“Pašlaik es nevaru runāt ar jums par īstu aizsardzības plānu. Es pieturēšos pie tā, par ko runāja priekšsēdētājs [Junkers]. Jomu, kurās iespējama sadarbība starp ES dalībvalstīm, ir daudz. Pašlaik mēs esam [ES] budžeta atveseļošanās stadijā. Ir vairākas politiskas neskaidrības. Pašlaik visu šo elementu nozīme palielinās,” Shins teica žurnālistiem Briselē.

Viņš atturējās no komentāriem par piebildēm, ka Junkera intervijā parādījies jauns elements – ES pretnostatījums apdraudējumam, kuru jo īpaši rada Krievija.

CITI ŠOBRĪD LASA

EK preses pārstāvis piebilda, ka šādu jautājumu sagatavošanai ir vajadzīgs laiks un pienācīgas debates notiks ES samitā jūnijā.

“Es pieļauju, ka ir jāiet tālāk par šo interviju, šo paziņojumu. Mums ir jānonāk pie lietas būtības. Tomēr mēs vēl neesam nonākuši atbilstošā posmā,” norādīja EK preses pārstāvis.

Viņš teica, ka Junkers savos izteikumos norādīja, ka Eiropas armijas perspektīva ļautu īstenot ES politiku aizsardzības jomā un būtu noderīgi, ja savienības dalībvalstis apvienotu savas militārās spējas, lai pastiprinātu aizsardzības izdevumu efektivitāti budžeta konsolidācijas laikā.

“Ir pētījumi, kas pierāda, ka tādas sadarbības aizsardzības sektorā potenciāls atspoguļosies ekonomikā ar 120 miljardiem eiro gadā,” paskaidroja Shins.

Viņš piebilda, ka tās ir idejas, kuras EK prezidents jau ir izteicis agrāk un izklāstījis tās savās politikas vadlīnijās.

Shins klāstīja, ka ES līgums paredz juridisku pamatu valstu resursu pavienošanai, bet ES samitā jūnijā par šo jautājumu plānots runāt detalizētāk. Vienlaikus EK preses sekretārs atgādināja, ka nesen Junkers par savu īpašo padomnieku aizsardzības jautājumos iecēla bijuši eirokomisāru Mišelu Barnjē no Francijas un EK cer, ka viņš palīdzēs Junkeram labi sagatavoties jūnija samitam.

EK pārstāvis arī par pāragriem nosauca aicinājumus komentēt to, kā Junkera ideja var sasaukties ar NATO spēkiem, kuros arī notiek resursu apvienošana ar mērķi paaugstināt efektivitāti. Vienlaikus viņš atzina, ka tad, kad sāksies oficiālas diskusijas par šo jautājumu, alianse un tās pārstāvji tiks iesaistīti.

Reklāma
Reklāma

Jau vēstīts, ka Junkers svētdien aicināja izveidot ES armiju, intervijā Vācijas laikrakstam “Welt am Sonntag” norādot, ka šādi spēki palīdzētu pretoties draudiem aiz ES robežām un aizstāvētu Eiropas vērtības.

“Eiropas armijas izveidošana nebūtu domāta, lai to uzreiz izmantotu,” sacīja Junkers. “Tomēr kopīga Eiropas armija liktu Krievijai saprast, ka mēs ES vērtību aizstāvēšanu domājam nopietni,” teica EK prezidents.

Viņš arī uzsvēra, ka kopīga ES armija padarītu efektīvākus tēriņus attiecībā uz bruņojuma iepirkšanu un padziļinātu ES integrāciju. “Šāda armija palīdzētu mums izstrādāt kopīgu ārējo un drošības politiku,” norādīja bijušais Luksemburgas premjerministrs, piebilstot, ka tā neapšaubītu NATO lomu.

“Eiropas tēls ir smagi cietis, un arī attiecībā uz ārpolitiku. Mūs, šķiet, neuztver nopietni,” paziņoja Junkers.

Šis priekšlikums varētu saskarties ar pretestību pret ciešāku ES integrāciju noskaņotajā Lielbritānijā, bet Vācijā tam varētu būt zinam atbalsts.

Vācijas aizsardzības ministre Urzula fon der Leijena februārī atklāja, ka “varbūt ne maniem bērniem, bet maniem mazbērniem būs Eiropas Savienotās Valstis”, vēstīja ziņu aģentūra DPA.

“Welt am Sonntag” citēja Vācijas parlamenta ārlietu komitejas priekšsēdētāju Norbertu Retgenu, kurš paziņoja, ka ES armija “ir Eiropas vīzija, kuru ir pienācis laiks realizēt”.

Somijas prezidents Sauli Nīniste jau ir paspējis paust atbalstu Junkera iecerei un Somijas iespējamai iesaistei projektā.

Laikraksts rakstīja, ka bijušais NATO ģenerālsekretārs Havjers Solana pirmdien Briselē prezentēs ziņojumu ar nosaukumu “Lielāka savienība Eiropas aizsardzībā” (“More Union in European Defence”), aicinot izstrādāt jaunu Eiropas drošības stratēģiju, tai skaitā ar militārajām spējām iesaistīties operācijās ārpus ES robežām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.