×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
29. novembris, 2013
Drukāt

Pazemes atkritumu konteineri – ērtāk, tīrāk, lētāk
 (3)

Foto no SIA ZAOO arhīvaFoto no SIA ZAOO arhīva

Šonedēļ Limbažos atklāja divus jaunus pazemes atkritumu konteineru laukumus. Patlaban pilsētā tādi jau ir deviņi, bet pavisam SIA “ZAAO” apkalpes zonā Ziemeļvidzemē – vairāki desmiti. Vakar arī Cēsīs lēma par iedzīvotāju apspriešanas izsludināšanu šāda laukuma ierīkošanai vecpilsētā.

Pagājuši četri gadi, kopš atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums īstenojis pilotprojektu pēc Skandināvijas valstīs apgūtas pieredzes. Vietās, kur izveidoti daļēji pazemē esošie jaunie konteineri, iedzīvotāju iebildes nedzird. Valmierā sastaptā kundze atzīst, ka tagad, paceļot vāku, vairs nenosmērējas rokas. Tāpat konteineros netiek iekšā kaķi un suņi, jo vākam ir tāda konstrukcija, ka tas vispār nevar palikt vaļā. Neesot arī vairs nepatīkamu tikšanos ar zināmu sabiedrības daļu, kuri mēdz revidēt konteineru saturu, tukšās pudeles meklējot.

“ZAAO” sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Leimane pastāstīja, ka pazemes konteineri paredzēti gan sadzīves atkritumu izmešanai, gan arī šķirotajiem atkritumiem, tostarp papīram, PET pudelēm, polietilēnam un metālam. “Katra konteinera ietilpība ir pieci kubikmetri. Divas trešdaļas atrodas zem zemes, viena – virszemē. Atkarībā no māju daudzuma apkārtnē tiek izveidoti laukumi ar 3, 4 vai 5 konteineriem. Tos iztukšo reizi nedēļā vai, īpaši pēc svētkiem, divas reizes nedēļā. Parastie konteineri ir jāizved katru dienu,” tā Z. Leimane.

Pazemes konteineru laukumi arī vizuāli ir pievilcīgāki. Burtnieku novada domes izpilddirektors Māris Ērglis un reizē kā viens no šāda pakalpojuma izmantotājiem uzsver: “Laukums ir tik tīrs, ka nav vajadzīga gandrīz nekāda uzkopšana. Šāda glīta apkārtne, nenoliedzami, audzina, un nav novērots, ka cilvēki maisiņus ar atkritumiem tagad vienkārši noliktu blakus konteineram. Agrāk tas notika bieži, un pēc tam suņi, kaķi un putni, meklēdami ēdamo, visu apkārtni piedrazoja. Vēl pozitīvais ir tas, ka šo konteineru vāka mehānisms nostrādā pats un līdz ar to vāks nekad nestāv vaļā – tātad nav arī no kurienes izplūst smakām.”

Burtnieku novada budžetā nākamgad esot paredzēti līdzekļi arī konteineru laukuma labiekārtošanai un apgaismošanai.

“ZAAO” ir pirmais atkritumu apsaimniekotājs valstī, kas ieviesis Latvijā šo pasaulē jau sen zināmo konteineru sistēmu. Pēc četriem gadiem var runāt arī par priekšrocībām un trūkumiem. Z. Leimane: “Vispirms, protams, jābūt iedzīvotāju un pašvaldības vēlmei izveidot pazemes konteineru laukumu. Pēc tam mūsu speciālisti izvērtē ierīkošanas iespējas. Diemžēl “ZAAO” ir saskāries ar to, ka ne visur projekts īstenojams. Ir jāņem vērā gan gruntsūdeņu līmenis, apakšzemes komunikācijas, gan arī citi nepieciešamie nosacījumi, lai ērti varētu veikt konteineru iztukšošanu.
Kā galvenais ieguvums jāuzsver konteineru laukumu sakoptība un vizuālais pievilcīgums. Turklāt pazemes konteineri aizņem mazāku platību, jo viens šāds zemē ierakts konteiners aizstāj piecus līdz šim izmantotos metāla konteinerus. Svarīgs ieguvums ir arī ērtāka konteineru mazgāšana, lai mazinātu nepatīkamās smakas. Konteineru mazgāšanu “ZAAO” veic ne retāk kā reizi gadā un maksa par to ir iekļauta tarifā. Jā, ir saņemtas arī sūdzības no iedzīvotājiem par to, ka dažreiz tomēr ir jūtama smaka. Visticamāk, tā rodas no pārtikas atkritumiem, tāpēc aicinām pirms šādu atkritumu izmešanas ielikt tos maisiņā un aizsiet maisam galu. Tomēr pazemes konteineru sūtība jau ir tieši smaku mazināšana, ko nodrošina vēsais mikroklimats. Tādēļ ir mazāks arī papīra aizdegšanās risks. Un, protams, vislielākā priekšrocība ir mazākas konteineru apkalpošanas izmaksas iedzīvotājiem tāpēc, ka atkritumus var izvest retāk.”

Konteineru laukumu izbūve tiek saskaņota ar piegulošo māju namu apsaimniekotājiem un zemes īpašniekiem, bet vietas izvēlētas, ņemot vērā iedzīvotāju pārvietošanās paradumus, tehniskās iespējas ierakt šos konteinerus, kā arī iztukšošanai nepieciešamos nosacījumus. Ļoti svarīgi, ka atkritumu izvedēju smagā tehnika vairs nepārvietojas pa dzīvojamā kvartāla iekšpagalmu ceļiem.

Patlaban viena pazemes konteinera ierīkošanas izmaksas ir aptuveni 1000 latu. Šajā summā iekļauta konteineru pirkšana, izbūve un arī projektēšana.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Pate redzēju cik tas ir ērti un patīkmi Niderlandē !

Draugiem Facebook Twitter Google+