×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
27. jūnijs, 2013
Drukāt

ES panāk politisku vienošanos par bloka daudzgadu budžetu

LETA/AFPLETA/AFP

Eiropas Savienībai (ES) izdevies panākt politisku vienošanos par bloka budžetu 2014.līdz 2020.gadam, ceturtdien paziņoja Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žozē Manuels Barrozu.

EK prezidents norādīja, ka vienošanās panākta ārkārtas pārrunās starp EK, Eiropas Parlamenta (EP) vadību, kā arī Īriju, kas ir pašreizējā ES prezidējošā valsts.

Tomēr vienošanos vēl nepieciešams apstiprināt likumdevējiem EP.

Februārī notikušajā samitā Lielbritānija kopīgi ar Vāciju un Nīderlandi bija noraidījusi EK ierosinājumu palielināt bloka budžetu par 5%, norādot, ka izdevumu pieaugums taupības laikā nav pieņemams.

Tā vietā ES līderi pirmo reizi vēsturē vienojās par izdevumu samazinājumu par 3%, taču tas izraisījis neapmierinātību EP, kura locekļi uzskata, ka izdevumi ir nepieciešami, lai veicinātu izaugsmi un darba vietu radīšanu.

EP prezidents Martins Šulcs, kurš ceturtdien tiksies ar parlamenta grupu līderiem, norādīja, ka tas nav viegls kompromiss un ka viņam nāksies cīnīties, lai iegūtu vairākuma parlamenta locekļu atbalstu, lai apstiprinātu budžeta samazināšanu.

Taču, ja EP locekļi, kuri nākamajā nedēļā tiekas plenārsēdē, apstiprinās budžetu pašreizējā formā, ES spēs nākamgad izmantot 3,6 miljardus eiro no sešu miljardu eiro fonda, kas izveidots bez darba esošo jauniešu atbalstam.

Barrozu bija sasaucis augsta līmeņa pārrunas cerībā panākt vienošanos par ES daudzgadu budžetu tieši pirms bloka dalībvalstu līdera divu dienu samita, kas sākas ceturtdien.

“Šodien mēs vienojāmies par šo budžetu, kas padarīs investīcijas Eiropā iespējamas,” norādīja Barrozu. “Šis ir izaugsmes fonds Eiropai.”

ES līderu divu dienu sanāksmē galveno uzmanību paredzēts veltīt izdevumiem darba vietu radīšanai un apmācībai 5,6 miljoniem cilvēku vecumā zem 25 gadiem, kuri šobrīd ir bez darba.

“Mums tagad nepieciešams nodrošināt, ka šī nauda tiek nodota efektīvām programmām, lai cilvēki ES spēj atrast darbu,” sacīja Īrijas premjerministrs Enda Kenijs, atzinīgi novērtējot vienošanās panākšanu par bloka daudzgadu budžetu.

Barrozu pavēstīja, ka ceturtdienas politiskā vienošanās ietver lielāku elastību attiecībā uz maksājumiem un saistībām, izdevumiem jauniešu bezdarbam, izpēti, “Erasmus” studentu programmu, palīdzību mazajiem uzņēmumiem un palielinātu atbalstu tiem Eiropas iedzīvotājiem, kuriem tas visvairāk nepieciešams.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+