×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
30. oktobris, 2013
Drukāt

Girsa fantāzijas par valodas inspektora slepkavību zem policijas lupas (25)

Foto - LETAFoto - LETA

Valsts valodas centra (VVC) direktors Māris Baltiņš vērsies Drošības policijā (DP) ar iesniegumu, kurā lūdza izskatīt draudus amatpersonas dzīvībai un mudināšanu uz vardarbību.

Fakts ir šokējošs – lindermanieša Illariona Girsa (viņš no Lindermana partijas kandidēja pašvaldību vēlēšanās kā Rīgas mēra amata kandidāts) profilā interneta vietnē “Facebook” publicēts naidīgs sacerējums. Tajā minēts ilggadēja valsts valodas inspektora vārds, pievienota pārsvītrota šīs konkrētās amatpersonas fotogrāfija, bet iztēlotās nogalināšanas epizodes tekstā ir vārdi “inkvizitors”, “nogalināts”, “nošauts”. Fantazēts, kas un kāpēc amatpersonu nogalina. Psiholoģiski šī fantāzija ir veids, kā zemapziņas līmenī modelēt noteiktu uzvedību, nenosvērtāku cilvēku pamudinot uz vardarbību. Drošības policija Valsts valodas centra vadītāja iesniegumu ir pieņēmusi, izvērtējusi un lēmusi par tālākam darbībām. Izvērstāku atbildi par tām DP sola dot vēlāk. Trešdien DP informēja, ka, ņemot vērā, ka iesniegumā minētie fakti attiecas uz noziedzīgiem nodarījumiem, kuru izmeklēšana ir Valsts policijas kompetencē, DP pēc piekritības šo iesniegumu pārsūtījusi policijai.

Ētikas komisija neizskatīs


Bet ir vēl kāda satraucoša lieta. Par publikācijām sociālajos saziņas tīklos to lasītāji mēdz arī izteikt savus vērtējumus. Viena no personām, kas pievienojusi naidīgajam tekstam “like” (tulkojumā no angļu valodas – “patīk”), ir Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes doktorante Olga Procevska. Vai tas nozīmē, ka persona, kura drīz iegūs prestižo zinātņu doktora grādu un mācīs studentus, atbalsta vardarbību?
Procevska_leta_Evija_Trifanova_4

Olga Procevska pērn kļuva pazīstama kā viena no profesores Vitas Zelčes vadītās sociālās atmiņas pētnieku grupas dalībniecēm. Tāpēc piezvanīju profesorei, lai pajautātu, kā viņa vērtē šādu doktorantes rīcību. V. Zelče teica, ka viņas sadarbība ar O. Procevsku pārtraukta jau pagājušā gada vasarā. O. Procevska ir beigusi doktorantūras teorētisko kursu, un nākamgad janvārī viņai jāiesniedz doktores darbs.

Latvijas Universitātei ir savs ētikas kodekss. Vai paust atbalstošu nostāju interneta tekstam, kas slēpti mudina uz vardarbību, nav pretrunā ar to? To jautāju LU Ētikas komisijas vadītājai Indrai Dedzei. Atbilde bija diezgan pārsteidzoša. Tā kā no manis esot saņemta tikai elektroniska vēstule bez īpašā elektroniskā parak-sta apliecinājuma, Ētikas komisija lietu ierosināt nevar. Turklāt cilvēku rīcību sociālajos tīklos Ētikas komisija nevarot ne kontrolēt, ne iespaidot, jo tā ir “pelēkā zona”, kur komentāru autentiskumu nevarot pierādīt, pauda LU pārstāve.

Pati Olga Procevska nenoliedz, ka viņa ir pielikusi atzīmi “patīk” pie paziņojuma, taču atrunājas, ka esot to darījusi emociju vadīta un šobrīd viņas attieksme jau esot nedaudz citāda. Nē, studentus uz tamlīdzīgu rīcību viņa nemudināšot.

“Pasarg Dievs, neviens nav jānogalina. Vienkārši jālikvidē VVC. Kaut vai pašu darbinieku drošībai,” tā vēsta O. Procevskas ieraksts sociālajā tīklā. Pajautāju, vai viņa joprojām tā uzskata. Atbilde – jā, VVC jālikvidē tādēļ, ka tā esot represīva iestāde un represijas integrāciju neveicinot.

O. Procevska sarunā atkārtoja to pašu, ko iepriekš paudusi internetā: “Visiem interesentiem: neatbalstu neviena nogalināšanu. Bet esmu pārliecināta, ka amatpersonas ir jāattur no antihumānas rīcības. Ja, lai atturētu kādu no antihumānas rīcības, ir populāri jānorāda uz viņa antihumānās rīcības iespējamajām sekām, tad tas ir tā vērts.”

“Bilingvālisms rullē!” 


Procevskasprāt, Valsts valodas centra “antihumānā rīcība” esot tāda, ka “VVC aizliedza izsūtīt jau sagatavotus aicinājumus uz vēža skrīningu krievu valodā”. Taču tas neatbilst patiesībai. VVC vadītājs Māris Baltiņš un Veselības ministrijas Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Laura Lapiņa uzsver, ka, pirms sagatavot šos paziņojumus par bezmaksas veselības pārbaudēm, darba grupa konsultējās ar Valsts valodas centru un saņēma skaidrojumu. Valsts valodas likums paredz – valsts iestādes pie iedzīvotājiem vēršas valsts valodā, izņemot likumā atrunātos gadījumus, piemēram, epidēmiju uzliesmojumos un citās dzīvības draudus radošās situācijās.

Tāpēc sievietēm uzaicinājumi uz bezmaksas profilaktiskajām pārbaudēm tiek atsūtīti valsts valodā. Taču vēstulēs ļoti pamanāmi ir norādīta interneta vietne, kurā atrodams vēstules tulkojums un informācija krievu valodā. Tāpat vēstulē ir bezmaksas informatīvā tālruņa numurs 80001234, pa kuru, kā vakar pārliecinājos, NVD darbinieki pēc klienta pieprasījuma visu izskaidro arī krievu valodā. Turklāt par šīm uzaicinājuma vēstulēm uz profilaktiskām pārbaudēm sievietēm atgādina gan ginekoloģes, gan ģimenes ārsti (pie kuriem, pat ja nekas nekait, reizi gadā ikviens var ierasties uz profilaktisko pārbaudi, par kuru nav jāmaksā pacienta iemaksa). Tāpēc ir nekorekts situācijas modelējums par iespējamām traģiskām sekām, ja kāda sieviete nesapratīšot valsts valodā sūtīto paziņojumu.

Bet īstais iemesls ir politisks, jāsecina, lasot vēl citus O. Procevskas ierakstus sociālajos tīklos. “Neviens jau neaicina izsūtīt atsevišķus paziņojumus krievu valodā. Bilingvālus. Bilingvālisms vispār rullē.” Doktorante uzskata: “Pilsonība visiem patiešām būtu taisnīgi, par divvalodību es vēl domāju, sliecos atbalstīt ofic., ne 2. valsts valodas statusu.”

Sarunā Olga sacīja – viņa esot par bilingvālismu, jo tas, kā rādot pētījumi, samazinot “vecuma demences” varbūtību. Tad varbūt tā vietā, lai vērstos pret VVC, vērtīgāk būtu censties pārliecināt tikai vienu valodu protošos cilvēkus kaut drusku tomēr pamācīties arī valsts valodu.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Mācījos SZF un neko labu nevaru pateikt par Olgu…

 2. Giru nekādā gadījumā nevajag sēdināt cietumā, bet sodīt ar zolīdām naudas summām, katreiz pēc viņa izlēcieniem. Tas būs dieva izredzētajiem bargs sods, jo pazaudēt naudu tas viņiem ir vissāpīgāk. Cietumā tauta viņus baro un tas viņiem ļoti patīk, draugi tādiem palīdz ar pienesumiem un naudu. Dieva izredzētie kļūst nikni, ja jāatdod nauda citiem! Pēc Talmūda neēbreJs nedīkst viņuS tiesāt.

 3. Ko tik tie krievi nezidomās, lai latviski nerunātu.

  Pirms kādiem 10 gadiem PCTVL kliedza, ka bilingvālisms izraisa attīstības problēmas bērniem – un tadēļ latviešiem ar krieviem Latvijā ir jārunā krieviski.

  Šodien procevskas bļauj, ka bilingvālisms esot veselīgs – un tadēļ latviešiem ar krieviem Latvijā ir jārunā krieviski.

  Grozies kā gribi – visiem vienmēr un visur ar krieviem ir jārunā krieviski.

 4. Čūskas Latvijas valsts azotē.

 5. Ja ētikas komitejas odžu midzenī ir latvijietes dedzes , kam Latvija un latvieši ir spļaujam trauks , tad esam tur kur esam .Žēl ,ka neviens nav spējis izvērtēt lojalitāti un atbilstību amatam . Ja tādiem lielkrievu šovinistiem ,ka procevskas un *** ļautu varu tie latviešus patriektu no Latvijas vai pārgrieztu mums rīkles . Ta ir naidīga lielrievu šovinistiska 5.kolona , kas gaida x stundu .

 6. Es ceru, ka Latvju polītiskā leite ir ekstāzē par mūs jaunpilsoņiem : ) tā turpināt! visiem lielkrievu šovinistiem pa pilsonībai! urrā, biedri

 7. Pilnībā piekrītu, es arī esmu par bilingvālismu, tāpēc zinu latviešu vācu un angļu valodas : )

 8. Girss nesen staigāja pa ielu, bet tad viņam klāt pienāca žurnālists no “100 gramu kultūras”. Vai uzbruka Girsam? Nē, tikai pavaicāja, ko viņš domā par Latvijas himnu – tas bija raidījums, kuraā diskutēja, vai gadījumā Latvijas himnu nevajadzētu mainīt.
  http://www.ltv.lv/lv/raksts/08.10.2013-100g-kulturas.-diskusija.id18831/

  Girsa teikto var dzirdēt 1. minūtē 57. sekundē. Neko īpaši sliktu gan viņš nesaka, tikai to, ka himna viņam nepatīk, jo pārāk skumja, nav iedvesmojoša.

  Bet izbrīna, ka “100 gramu kultūras” veidotāji dzīvo tādā mucā, ka acīmredzot nepazīst aktīvistu Girsu un tāpēc atļaujas laist viņu pie vārda šādā jautājumā.

 9. DP sola dot vēlāk – nekad

 10. Tā kā Latvijā dzīvo ļoti daudzu tautu diasporas (igauņi, lietuvieši, poļi, jūdi, čigāni utt., utjpr.), kurām ir VIENLĪDZĪGAS tiesības, situācija, ka “NVD darbinieki pēc klienta pieprasījuma visu izskaidro arī krievu valodā”, uzskatāma par diskriminējošu – no visa mazākumtautību kopuma tiek izdalīti un īpašām privilēģijām apveltīti tikai vienas mazākumtautības pārstāvji. Latvijai, šķiet, it kā būtu jāatsakās no segregācijas???

  • Un pirmais solis būtu izbeigt valodu aparteīdu Latvijas skolu sistēmā. Vsām skolām ir jābūt ar valsts valodu kā mācībvalodu.

   • Šprīdītim. Ņem vērā, ka krievi nav mazākumtautība, viņi ir daudz stulbāki; visu laiku bļauj, ka te ir slikti, bet uz Putina paradīuzi netaisās.

 11. Āža kāju jau ilgi nevar ne zābakā, ne augstpapēžu kurpē noslēpt.

 12. LU sen laiks nomainīt vecos padomju laika kadrus. Tie visu laiku atražo sev līdzīgos, no kuriem nāk nākamie mācībspēki, kas izjūt dziļi bijību diktatoriskās impērijas priekšā, mocās ar mazvērtības kompleksu un baidās, baidās, ka vecie viņus izmetīs uz ielas un būs jābrauc kāpostus ravēt. DP pēc tā, kas nokļūst presē cīnās ar latviešu “nacionālismu” un nesoda nevienu, lai kādā veidā viņš pret valstsnāciju vērstos. Tā nu viš ir.

 13. Lai pret bilingvālo valodu cīnitos, ir vairāk jārunā par okupācijas sekām un krievu valodas dominanci- raktsti ir jāpublicē, jātvīto, jāliek feisbukos utt. lai jaunieši sāk to aptvert… Jāuzstājas vairāk tādām personĪbām, PATRIOTIEM, kā E.ŠŅORE

 14. ** var būt gan ar doktora grādu, gan miljonārs… Vispār tas ir šokējoši, ka tādi kr…… dzīvo mūsu valstī.. nožēlojami cilvēki

 15. Kas būs tie, kas valdībā cīnīsies pret pārkrievošanu. Patlaaban neredzu nevienu. Lasītāju vēstules to nespēj; tās nelasa tie, kam tās domātas

 16. Tā sudente sevi pozicionē kā zinātnieci, kaut arī par zinātnieku juridiski un praktiski var būt uzskatīts tikai cilvēks, kuram jau ir doktora grāds. Tas vien norāda, ka Procevska cenšas liekulīgi manipulēt ar sabiedrības viedokli. Kaut arī savām aktivitātēm viņa pati ir izvēlējusies lozungu, ka vēršas pret liekulību.
  Viņa, redz, to esot darījusi emociju vadīta, bet tagad attieksme esot cita. Ja cilvēks spēj rīkoties neapdomīgi, nekontrolētu emociju vadīts, tad atliek vien ar šausmām gaidīt, ko vēl viņa tādā veidā nostrādās. Nesenā vēršanās Zviedrijas sabiedriskajā mēdijā parādīja, ka bezkaunības viņai pietiek. Bet šāds personības īpašību kokteilis – liekulība, neapdomīga rīkošanās emociju iespaidā un bezkaunība, apvienots vēl ar politisko pārliecību, kas ir negatīva pret Latvijas Valsts tiesisko kārtību – ir pietiekams pamats, lai viņu uzskatītu par tādu pašu cilvēku, kādi ir Girss, Lindermanis, Osipovs utt.
  Viņas [minimālajai] pētnieciskajai pieredzei un doktorantūras studijām nevajadzētu maldināt sabiedrību. Var droši prognozēt, ka visu savu enerģiju viņa veltīs, lai cīnītos pret Latvijas Valsti. Žēl, ka to savulaik nesaprata bij.komunists Bērziņš, kad Procevska, nosaucot sevi par zinātnieci, protestēja pret SAB iniciētajiem grozījumiem Zinātniskās darbības likumā, lai ierobežotu iespējas zinātniekiem apdraudēt nacionālo drošību.

 17. Mums buutu visiem speekiem jaaciinaas pret Latvijas paarkrievoshanu. Un bilingvalisms to tikai veicina. Jo krievu valodai ir savaada tendence smaceet citas valodas. Un par to vecuma demenci, taas ir galiigas bleenjas. Varbuut Olgai pashai jau saakaas shaada demence?

 18. Bilingvisms rullē,latvieši ļoti labi apgūst krievu valodu drīz varēs pilnībā iztikt ar krievu valodu,arī prezim prieks par ,,šādu integrāciju,,

 19. gan jau sēdēs abi vienā kamerā … 🙂

 20. Padomju okupantu pēcnācēji…

 21. Cik ilgi cietīsim!? Atbildēt

  DP-ju tomēr aicinātu rīkoties nevis gatavot izvērstus komentārus. Tas girs jāņem aiz olām un tā viņa kvēlā pielūdzēja arī jānoliek pie vietas. Demokrātija NAV VISATĻAUTĪBA!!!

 22. Un kas teica, ka urla nevar būt sieviete? Un kas teica, ka urla nevar būt ar doktora grādu?

Draugiem Facebook Twitter Google+