×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
10. marts, 2014
Drukāt

Gada inflācija februārī – 0,5%; krasākais sadārdzinājums pārtikai

Foto-LETAFoto-LETA

Vidējais patēriņa cenu līmenis šogad februārī, salīdzinot pagājušā gada februāri, palielinājās par 0,5%.  Precēm cenas samazinājās par 0,3%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir saglabājies nemainīgs.

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni šā gada februārī, salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri, bija cenu kāpumam pārtikai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, viesnīcu un restorānu pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas produktu cenas gada laikā pieauga par 0,8%. Visvairāk sadārdzinājās piens un tā produkti (+6,8%), dārzeņi un kartupeļi (+9,2%), gaļa un tās izstrādājumi (+1%), siers (+4,7%), zivis un to izstrādājumi (+1,8%), kā arī eļļa un tauki (+2%). Savukārt lielākais cenu kritums bija vērojams tējai un kafijai (-11%), augļiem (-6,6%), olām (-15,1%), cukuram (-6,7%), kā arī maizei un graudaugu izstrādājumiem (-0,5%).

Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 2,5%, bet tabakas izstrādājumu – par 1,4%.

Viesnīcu un restorānu pakalpojumu cenas 12 mēnešu laikā pieauga par 3,9%. Kafejnīcās un restorānos cenas palielinājās par 5,5%, ēdnīcās – par 2,1%, izmitināšanas pakalpojumi sadārdzinājās par 1,9%.

Transporta grupā cenas samazinājās galvenokārt degvielai (-5%), automašīnu rezerves daļām un piederumiem (-2,3%). Savukārt cenu kāpums novērots transportlīdzekļu apkopes un remonta pakalpojumiem (+2,7%).

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem, frizētavu pakalpojumiem un kultūras pakalpojumiem. Cenas samazinājās siltumenerģijai un telekomunikāciju pakalpojumiem, apaviem un farmaceitiskajiem produktiem.

Savukārt šā gada februārī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, vidējais patēriņa cenu līmenis nemainījās. Precēm cenu līmenis pazeminājās par 0,2%, bet pakalpojumiem pieauga par 0,4%.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kritumam apģērbiem un apaviem, personīgās aprūpes precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam pārtikai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai.

Pārtikas preces un bezalkoholiskie dzērieni sadārdzinājās vidēji par 0,3%. Visvairāk cenas pieauga maizei un graudaugu izstrādājumiem (+2,2%), pienam un tā produktiem (+1,1%), eļļai un taukiem (+2,3%), sieram (+1,5%) un kartupeļiem (+5,9%). Savukārt cenu kritums bija vērojams gaļai un tās izstrādājumiem (-0,6%), dārzeņiem (-1,7%), augļiem (-1,8%) un cukuram (-2,5%).

Par 1,4% dārgāki kļuva alkoholiskie dzērieni, ko ietekmēja akciju noslēgums stiprajiem dzērieniem, vīnam un alum.
Ziemas sezonas atlaižu un izpārdošanu ietekmē februārī cenas turpināja samazināties apģērbam un apaviem. Apģērbam cenas samazinājās par 1,9%, apaviem – par 2,3%. Akciju ietekmē personīgās aprūpes precēm cenas samazinājās par 3,2%.

Samazinoties dabasgāzes tirdzniecības cenai, siltumenerģijas tarifi pazeminājās par 1,1%.

Pārējās patēriņa grupās cenu kāpums bija vērojams kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, ambulatorajiem pakalpojumiem, pasažieru aviopārvadājumiem, degvielai. Savukārt cenas samazinājās īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+