×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
9. septembris, 2013
Drukāt

“Gazprom” baidās zaudēt prāvu pret Lietuvu


Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Krievijas gāzes koncernam “Gazprom” jau sen bija jāsamazina pārmērīgi augstās gāzes cenas Lietuvai, bet šobrīd tas ir nobažījies par iespēju zaudēt starptautiskās šķīrējtiesas prāvā pret Lietuvu – šādu pārliecību pēc koncerna valdes priekšsēdētāja Alekseja Millera vizītes Viļņā nedēļas nogalē paudusi Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.


 

Viņa arī uzskata, ka iespējamie ilgtermiņa līgumi ar Krievijas gāzes monopolistu tikai apgrūtinātu topošā Lietuvas sašķidrinātās gāzes termināļa darbību. “Tradicionālās attiecības un “Gazprom” piedāvājums – tie ir centieni sasaistīt valstij rokas. Ja pērc mazāk, nākas maksāt sodus. Domāju, ka tas nav izdevīgi, īpaši ilgākā perspektīvā,” norādījusi Grībauskaite.

“Uzskatu, ka cena bija jāsamazina jau sen. Ne velti iepriekšējā valdība vērsās starptautiskajā šķīrējtiesā ar prasību piecu miljardu litu (vairāk nekā miljardu latu) apmērā. “Gazprom” lieliski apzinās, ka šo lietu zaudēs, jo pāris šādu lietu Eiropā jau ir zaudējis. Tādēļ atsteidzās piedāvāt it kā zemākas cenas. Tās mēs arī tāpat iegūsim, jo ceļam sašķidrinātās gāzes termināli, kas sāks darboties pēc gada, jo uzvarēsim arbitrāžas prāvu, jo Eiropas Komisija oktobrī gatavojas iesniegt prasību pret “Gazprom” par monopolistisku uzvedību Eiropā,” skaidrojusi prezidente.

Koncerna “Gazprom” valdes priekšsēdētājs Aleksejs Millers pēc tikšanās ar Lietuvas premjerministru Aļģirdu Butkeviču izteicās, ka “Gazprom” ir noskaņots samazināt gāzes cenas Lietuvai, bet piebilda, ka sarunas vēl nav beigušās. Millers arī neteica, par cik cenas varētu tikt pazeminātas, vien norādīja, ka tām jābūt “abpusēji izdevīgām”.

Pēc viņa teiktā, “Gazprom” vēlas apspriest gan jautājumu par ieguldījumiem Lietuvā, gan gāzes tranzītu uz Kaļiņingradu un komerciālos jautājumus, proti, cenas.

Lietuva, kas Krievijas dabasgāzi pērk par vienu no augstākajām cenām Eiropā, jau ilgu laiku centusies panākt cenu samazināšanu, bet turējusies pretī vairākām Krievijas koncerna prasībām. Lietuvas puse vēlas cenas samazināšanu par piekto daļu, lēšot, ka tas ļautu ietaupīt aptuveni 330 miljonus dolāru (175 miljonus latu) gadā. Pašlaik Lietuva par Krievijas dabasgāzi maksā aptuveni 500 dolārus par 1000 kubikmetriem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+