Foto – AFP/LETA

Gruzijā aizturētas jau vairāk nekā divdesmit bijušās amatpersonas 0

Kopš valdības vadītāja amatā stājies oktobra sākumā parlamenta vēlēšanās uzvarējušās partiju koalīcijas “Gruzijas sapnis” līderis Bidzina Ivanišvili, pret vairākām augsta ranga amatpersonām un prezidenta Mihaila Saakašvili politiskajiem līdzgaitniekiem sākta kriminālizmeklēšana.

Reklāma
Reklāma

 

10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
Lasīt citas ziņas

Šobrīd aizturētas jau vairāk nekā 20 bijušās amatpersonas, to skaitā kādreizējie aizsardzības un iekšlietu ministri, kā arī Tbilisi mēra vietnieks un armijas ģenerālštāba priekšnieks. Viņus apsūdz korupcijā, par opozīcijas politiķu telefonsarunu noklausīšanos, kā arī ieslodzīto spīdzināšanas piesegšanu.

 

Apsūdz “raganu medībās”

Uzsāktos tiesas procesus pret bijušajām amatpersonām un Saakašvili līdzgaitniekiem kritizējušas rietumvalstu un starptautiskās organizācijas, kas bažījas, ka Ivanišvili komanda sākusi politisko izrēķināšanos ar opozicionāriem. Saakašvili prezidentūras pilnvaras beidzas nākamajā gadā, taču Ivanišvili pieprasījis prezidenta tūlītēju atkāpšanos. Starptautiskie analītiķi spriež, ka bijušo amatpersonu tvarstīšana turpināsies, kamēr Saakašvili atradīsies prezidenta krēslā, informē raidsabiedrība BBC. Turklāt Ivanišvili neizslēdz iespēju, ka izmeklēšana varētu tikt sākta arī pret pašu Saakašvili, kurš uzsver, ka viņa partija kļuvusi par upuri “raganu medībām”, un kura atbalstītāji pašreizējās valsts valdības uzsākto izrēķināšanos ar politiskajiem pretiniekiem salīdzinājuši ar Staļina izvērstajām 
represijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Daudzi bijušās valdības ministri kļūst aizvien nemierīgāki. Neapšaubāmi, noziegumi ir jāizmeklē, bet izskatās, ka viņi [Ivanišvili valdība] to dara patvaļīgi,” uzsāktos kriminālprocesus raidsabiedrībai BBC komentēja Gruzijas politiskais analītiķis Gija Nodijs.

“Ņemot vērā aizturēto cilvēku politisko pārliecību un pašreizējās valdības izturēšanos, izskatās, ka viņi seko savām politiskajām interesēm. Tā šķiet politiski motivēta kampaņa, kuras mērķis ir iznīcināt opozīciju, kas tiek uzskatīta par draudu. Viņi baidās arī no prezidenta, kuram ir konstitucionālas tiesības atlaist jauno premjerministru.”

 

Kritizē Ivanišvili

Neilgi pēc stāšanās amatā Ivanišvili apstiprināja, ka turpinās Saakašvili ārpolitikas kursu, kas paredz valsts virzību pretī dalībai Eiropas Savienībā un NATO. Tiesa, kā ES, tā militārās alianses vadība Ivanišvili vairākkārt aizrādījusi par izveidojušos situāciju. Pagājušajā nedēļā vizītes laikā Tbilisi ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrīna Eštone uzsvēra, ka nedrīkst pieļaut “izrēķināšanos ar politiskajiem pretiniekiem”. Arī NATO ģenerālsekretārs Anderss Rasmusens pauda “ārkārtīgas bažas par ieslodzījumā esošajiem politiskajiem oponentiem”, informē ārvalstu ziņu aģentūras.

Arī atsevišķi politiskie apskatnieki negatīvi izteikušies par Ivanišvili un uzsāktajiem tiesas procesiem pret bijušajām amatpersonām.

Tā ASV laikraksts “The Washington Post”, kaut atzīstot, ka daži no aizturētajiem Saakašvili līdzgaitniekiem arī varētu būt vainīgi viņiem izvirzītajās apsūdzībās, tomēr raksta, ka “jaunajam Gruzijas līderim nevajadzētu ierasties Savienotajās Valstīs, kamēr viņš iesloga opozicionārus un mēģina monopolizēt varu”.

Reklāma
Reklāma

Tieši Vašingtonu Ivanišivili izraudzījās par savu pirmo ārvalstu vizītes mērķi. Apmeklējums bija paredzēts novembra vidū, taču tas tika atlikts.

 

Iekšlietu ministrs: apsūdzības ir pamatotas

Gruzijas iekšlietu ministrs Iraklijs Garibašvili intervijā ziņu aģentūrai “Reuters”, atbildot rietumvalstu bažām, aizstāvēja uzsāktos tiesas procesus, kategoriski noraidot, ka aiz tiem stāv politiski motīvi. “Neviens arests nav veikts politisku apsvērumu dēļ. Mēs atjaunojam taisnīgumu un sabiedrībai sīki pamatojam katru no šiem arestiem,” pauda Garibašvili. “Ja mēs atklājam, ka kāds ir pastrādājis noziegumu, neatkarīgi no tā, vai viņš ir no mūsu rindām, vai opozīcijas, mēs viņu sauksim pie atbildības saskaņā ar likumiem.”

Arī ietekmīgais amerikāņu žurnāls “Foreign Policy” norāda, ka aizturētais bijušais iekšlietu un aizsardzības ministrs Bačo Ahalija bija izveidojis visaptverošu un, ļoti iespējams, “pretlikumīgu” drošības dienestu aparātu, kurš uzmanīja opozīcijas politiķu darbības. Līdzīgas apsūdzības izvirzītas citam bijušajam iekšlietu ministram Vano Merabišvili, kurš tagad izsaukts arī uz nopratināšanu. Izmeklētāji apgalvo, ka atraduši eksministra ierakstītas politisko pretinieku privātas telefonsarunas. Tāpat pastāv aizdomas, ka Merabišvili vadībā Iekšlietu ministrija algoja kādu pusaugu hakeri, kuram bija jāizveido īpaša programma opozicionāru izspiegošanai.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.