Ekonomika
Bizness

Ierosina grozīt likumu, lai izskaustu absurdo uzkrājošās apdrošināšanas sistēmu4

Foto-Karīna Miezāja

“Latvijas iedzīvotāji masveidā lieto uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu (UDA), lai krātu savas ģimenes nākotnei. Šī produkta izmaksas ir absurdas, kas demonstrē apdrošinātāju un komercbanku cinisko attieksmi pret saviem klientiem. Gandrīz visi tirgū pieejamie produkti klientus nolemj minimālai peļņai vai zaudējumiem.

Apdrošinātāji šos produktus spēj pārdot, jo piesola nodokļu atmaksu, ko nodrošina valsts. Rezultātā valsts subsidē apdrošinātājus daudzu miljonu eiro apmērā, bet klients iegūst minimāli vai pat zaudē,” īpaši sasauktā preses konferencē sacīja pensiju pārvaldītāja “Indexo” izpilddirektors Toms Kreicbergs, prezentējot viņu veiktu tirgus analīzi, kurā pierādījies, ka apdrošināšanas tirgus Latvijā ir oligopolisks un ar milzīgām komisijas maksām, kuras “noēd” pat ik gadu nodokļos atmaksāto summu.

Visi analīzē apskatītie UDA produkti ar garantēto ienesīgumu klientam standarta situācijā rada zaudējumus, kuri var sasniegt pat 10% no iemaksu summas. Sanāk, ka klients ne tikai nenopelna, bet zaudē līdz pat pusei no nodokļu atmaksas, ko valsts piedāvā par uzkrājumu veikšanu. Tostarp klients var zaudēt līdz pat 192% no saņemtās nodokļu atmaksas.

Lai šo absurdo situāciju mainītu, “Indexo” nācis klajā ar priekšlikumu grozīt likumu “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli”. Viņuprāt, jāierobežo UDA izmaksu līmenis un jāpaplašina konkurence tirgū. Priekšlikums ierobežotu komisiju līmeni produktiem, par kuriem iespējams saņemt IIN atmaksu (līdz 0,5% gadā līgumiem ar garantēto ienesīgumu un 1,5% gadā līgumiem ar piesaisti finanšu tirgiem). Grozījumi arī paplašinātu produktu klāstu, kuriem piemērojami šie nodokļu atvieglojumi, iekļaujot tajā ieguldījumu fondus, kuros veic ieguldījumus vismaz 10 gadu garumā.

LA.lv