×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
10. jūnijs, 2015
Drukāt

Irbenē balsta tornī pacelta modernizēta radioteleskopa RT-32 antena

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Trešdien Irbenē balsta tornī tika pacelta Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra modernizētā radioteleskopa RT-32 antena, portālu ”la.lv” informēja augstskolas pārstāve.

Antenas pacelšanu balsta tornī bija ieradušies novērot vairāk nekā divi tūkstoši interesentu, tajā skaitā vairākas organizētas skolēnu grupas, lēš organizatori. Pacelšanu varēja vērot arī tiešraidē internetā.

Antenas pacelšanas darbiem startu deva Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs, izšaujot signālraķeti.

Irbenes radioteleskopa atjaunošana ir nozīmīgs solis Ventspils Radioastronomijas centra attīstībā, bet īsto vērtību antenai piešķir cilvēki, kas ar to ikdienā strādā, tāpēc jādomā par konkurētspējīga atalgojuma nodrošināšanu zinātniekiem, – tā šodien svinīgajā pasākumā par godu atjaunotās radioteleskopa antenas RT-31 uzcelšanai atpakaļ balsta tornī atzina Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs (“Latvijai un Ventspilij”).

Tehniskos darbus veica labākie Ventspils Augstskolas inženieri un zinātnieki, kā arī ārvalstu eksperti.

Pašvaldība piešķīrusi līdzekļus objekta apsargāšanai, bet radioteleskopu modernizācijai tika meklētas iespējas piesaistīt Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļus, kam bija nepieciešams valdības atbalsts. Pirms pieciem gadiem, aplēšot veicamo darbu izmaksas, kļuvis skaidrs, ka ar plānoto vienu miljonu latu (1,4 miljoniem eiro) būs par maz un vajadzīgi vēl četri miljoni latu (ap 5,7 miljoniem eiro). Valdībā šis lūgums radis dzirdīgas ausis, un nepieciešamie līdzekļi no ERAF tikuši iedalīti. Pagājušā gada beigās kļuvis skaidrs, ka nepieciešams vēl nepilns miljons eiro, un tika pieņemts valdības lēmums pārdalīt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vairāku budžeta programmu līdzekļus 988 000 eiro apmērā, lai finansētu Irbenes radioteleskopu kompleksa renovāciju.

Antenas pacelšanas pasākumā šī notikuma nozīmību akcentēja arī Ventspils Augstskolas rektore Gita Rēvalde: “Šobrīd ir noslēdzošais pasākums, kad antenas šķīvis tiek ielikts atpakaļ vietā, un rudenī, kad visi darbi būs pabeigti, tas būs spējīgs uztvert ļoti tālus signālus no kosmosa. Kosmoss nav kaut kur tālu, kosmoss ir katram blakus – telefonos, televizoros, GPS ierīcēs. Šis ir Latvijā vienīgais tāds izcils pētniecības objekts, un Ventspils Augstskola ir priecīga, ka mums ir iespēja attīstīt pasaules līmeņa zinātni ar šo radioteleskopu palīdzību. Nākotnē ir grūts uzdevums, lai pierādītu, ka šī zinātne ir ekonomiski izdevīga un ka ar to var arī nopelnīt, bet šis ir sākums.”

Antenas pacelšana noritējusi veiksmīgi, bez kādiem tehniskiem sarežģījumiem vai nelabvēlīgiem laikapstākļiem.

Antenas pacelšana balsta tornī nav noslēdzošai projekta posms, vēl visas vasaras garumā notiks intensīvi darbi pie radioteleskopu modernizācijas un pilnībā tos plānots pabeigt rudenī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+