×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
20. aprīlis, 2016
Drukāt

Izstādīs bēgļu tēmai veltītus Vijas Spekkes mākslasdarbus

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Vijas Spekkes glezna "Bēgļi - gūstekņi".

Kalnciema kvartāla galerijā no 26. aprīļa līdz 10. maijam apskatāma akvarelistes Vijas Spekkes izstāde “Bēgļi – gūstekņi”, kas radās 1991. gadā, līdzdzīvojot Persijas līča kara gūstekņiem.

Izstādes idejas autore ir tuva Vijas Spekkes radiniece Diāna Jance: “Mūsu dzimtā ir kāds sens stāsts. Droši vien tādu stāstu latviešiem ir daudz. Reiz kāds austrumu izcelsmes bēglis meklēja patvērumu zemē, kas tikai pēc vairākiem gadu desmitiem tika nosaukta vārdā – par Latviju. Visticamāk, viņš bija ar tumšu ādas krāsu, melniem matiem un musulmanis.. Visticamāk, bēglis vai gūsteknis no kara līdzgājējiem. Nostāstā, kurš atceļojis līdz mūsu dienām, bēglis esot nācis no reiz varenās Osmaņu impērijas, no mūsdienu Turcijas. Visdrīzāk viņš klejoja, nemācēdams ne vārda latviski. Un tieši šis austrumu izcelsmes bēglis atrada patvērumu mājās Zemgalē, ko tagad pazīst kā “Billītes” un bija vecvectēvs vienam no latviskākajiem un lielākajiem dzejniekiem – Edvartam Virzam…”

Bēgļu tēma uzrunā visu tautību, dažādu laiku, reliģiju un varu vajātos. Tik maz vardarbīgu konfliktu kā šobrīd, Eiropā nav bijis gandrīz nekad. Tai pašā laikā šī drošība ir ļoti trausla. Lai kā gribētos, ka uzvarētu humānisms, varas un naudas kāri ir grūti apstādināt.

Izstādē skanēs kurdu tautības sīriešu komponista Moutaza Ariana skaņdarbi “Meklējot mieru” un ” Migranti”. Jau četrus gadus viņš ir bēglis Turcijā, pelna iztiku kā ielu muzikants un sapņo savas kompozīcijas reiz atkal dzirdēt īstā koncertā.

Vija Spekke dzimusi Rīgā 1922. gadā. Mākslas jomā izglītojusies Romā, Oksfordā un Veronā. Gandrīz visu mūžu māksliniece, kurai īpaši tuvs ir akvarelis, dzīvo Itālijā. Viņas darbos satuvinās romāņu un baltu kultūras, Vidusjūra saplūst ar Baltijas jūru. Dzimtenē un Latvijas mākslas vidē viņa atgriezās tikai 1993. gadā. Mākslinieces gleznās reizēm ieskanas dzimtas dzejnieku, mūziķu un vēsturnieku likteņi.

Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 10 līdz 22, izņemot svētdienas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+