×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Rozālija, Roze
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
21. jūnijs, 2018
Drukāt

Juris Lorencs: Kam ir izdevīga jezga ap “čekas” maisiem? (6)

Juris LorencsJuris Lorencs

Katrs no mums dzīvē būs pieredzējis šādu patiesībā visai ikdienišķu situāciju. Nejauši sastapts paziņa gandrīz vai čukstus vēsta – es zinu kaut ko tādu, nu kaut ko tik satriecošu, ka tu būsi mēms, bet vairāk stāstīt neko nevaru! Mēs izšķiramies, bet mieles paliek. Vēl dienām ilgi prātā nāk domas – vai tā “zināšana” bija par kādu man tuvu cilvēku? Varbūt par mani pašu? Cik labi būtu bijis zināt! Vai tieši otrādi – nezināt vispār neko. Pat to, ka kāds kaut ko varbūt “zina”. Vissliktākais, kas šajā situācija noticis, – izteiktie pusvārdi. Tie jau paspējuši pārvērsties par indes pilienu, kas pamazām izplešas mūsu apziņā.

Tieši tā nupat atgadījies ar čekas maisiem. Medijos lasām ziņu: “Čekas maisos ir aptuveni 600 kultūras darbinieku kartītes, tostarp tajās lasāmi arī ļoti labi atpazīstamu teātra skatuves mākslinieku, rakstnieku, gleznotāju un leģendāru rokmūziķu vārdi.” VDK dokumentu izpētes komisijas pētnieks, vēsturnieks Ojārs Stepens, kurš ieskatījies kartītēs, saka: “Tie būs ļoti zināmi cilvēki, daudzi. Es konkrēti vairāk esmu pētījis mūzikas un teātra nozari, jo man tāds uzdevums no komisijas bija dots. Teātris izskatīsies slikti, mūzika – ne tik slikti, bet arī slikti.” Tāpat tiek minēts, ka kartītēs esot 77 garīdznieku vārdi, pārsvarā no Romas Katoļu baznīcas.

Manuprāt, komisijas pētniekiem nevajadzētu nākt klajā ar šādu “pusinformāciju”. Vai nu klusēt, neteikt neko, vai arī teikt visu līdz galam, saucot vārdus. Protams, kad tas būs iespējams, kad politiķi beidzot būs devuši “zaļo gaismu”. Bet pagaidām izgarojumi, kas nāk ārā no maisiem, turpina indēt sabiedrību. Vēl bēdīgāk, ka tas notiek Līgo svētku, Dziesmu svētku un Latvijas simtgades priekšvakarā. Bažas par to, ka pēc maisu satura publicēšanas sāksies visu vērtību pārvērtēšana un raganu medības, ir pārspīlētas. Kaut vai tādēļ, ka joprojām ir dzīva paaudze, kas zina – padomju laikos dzīve nebija tikai melna un balta, ka pat iespējamā sadarbībā ar čeku pastāvēja neskaitāmi pustoņi. Vēl precīzāk – cik cilvēku, tik pustoņu. Vienlaikus šodienas jaunatne padomju laikus jau vēro no distances un šīs krāsu nianses vairs neatšķir. Un ko gan mēs varētu spriest, ja pēkšņi arhīvos atklātos, ka, piemēram, kāds ievērojams latviešu kultūras darbinieks 19. gadsimta beigās sadarbojies ar cara slepenpoliciju? Neko, vien izteikt melnbaltus vērtējumus.

Kam ir izdevīga šī jezga ap maisiem? Varbūt komjaunatnes un kompartijas funkcionāriem, kuri joprojām sēž dažādu līmeņu deputātu krēslos? Bet ja jau pat viņiem tauta, kā izskatās, ir piedevusi, tad kāpēc tā lai nepiedotu rakstniekam vai aktierim, kurš ar savu mākslu mums palīdzēja izturēt okupācijas laiku? Patiesībā okupācijas apstākļos bija tikai viena iespēja pilnīgi nesadarboties ar padomju varu – emigrēt. Bet kas būtu noticis ar Latviju, ja 1944. un 1945. gadā visi būtu aizbraukuši līdzi vāciešiem? Pirms gadiem trīsdesmit es esmu sēdējis trimdinieku – bijušo leģionāru – kompānijās, kur pie vīna glāzes dažkārt nevilšus izskanēja doma: eh, būtu noturējušies Kurzemē vēl pāris mēnešu, cik cilvēku būtu paspējuši aizbraukt! Cik trimda tad būtu spēcīga! Mūsu būtu pusmiljons! To, ka visa Kurzeme tad būtu viena Sarkanarmijas kara bāze, šim cilvēkam neienāca prātā. Bet to laikam var saprast tikai tas, kurš pats dzīvojis okupācijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Irlielāmērāticams Atbildēt

  JEZGA AP ČEKAS MAISIEM IR IZDEVĪGA TIEM POLITIKĀŅIEM, KURIEM NAV KO PIEDĀVĀT VĒLĒTĀJIEM, KĀ VIEN BIEDĒT AR PAGĀTNES RĒGIEM. BET VIŅI NESAPROT, KA TAUTA PATIESĪBĀ IR ĻOTI “KREISI” ORIENTĒTA UN CCCP DAUDZI ATCERAS AR SALDĀM NOPŪTĀM. SECINĀJUMS – ČEKAS MAISUS NEDRĪKST ATVĒRT, LAI TĀŠU TAURU PŪTĒJIŅIEM ATLIEK AP KO IMITĒT DARBĪBU ARĪ UZ NĀKOŠAJĀM VĒLĒŠANĀM.

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 3. Iespējams, tie maisi ļaus kādai pakaļai rast mīkstāku krēslu. Cita labuma jau tai peļu $ūdu un makulatūras kokteilī neatrast …

 4. Sabiedrībai ir jāattīrās un maisu bēršana ir tas līdzeklis, kad okupantu klusie fani tiks izbērti gaismā. Jā tikai daži ir savu grēku atzinuši, tiem tapa piedots un tas tasisnīgi. Bet pārējie cer ka Kremlis un kantoris ar saviem aģentiem Latvijā pat Saeimā paglābs no atklātības – varbūt pat turpina darbu Kremļa labā. Un tas prasa vislielāko nososdījumu.
  Jā es saku pat Saeimā – ja tā nebūtu – maisus jau izbērtu deviņdesmitajos gados, bet turās vel šodien un izskatās arī rīt…

 5. Diemžēl, daži radošie VDK izmantoja lai atbrīvotos no konkurentiem. Tas ir viens no iemesliem kāpēc visi turpina klusēt. Un skumjākais, ka arī šobrīd turpina represēt tos, kurus izdevās novākt no ceļa. Drīz tas nāks arī atklātībā. Jo ne jau visi nokļuva psihiatriskajās slimnīcās uz mūžīgiem laikiem.

  • Kad tava dzeja bija sliktāka vai glezna vājāka, bet skulptūra nu nekā – bet līdzbiedram viss baudāms, tad sauca čekas kantori palīgā… Skaudība un nenovīdība.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par to domāšu rīt!

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). “Lēmums par jauno VID vadītāju jāpieņem pēc oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, lai samazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu periods,” sacījusi ministre.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+