×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
26. aprīlis, 2012
Drukāt

Jauna valde Stradiņu budžeta apcirpšanai


skus_ts_1

Šo sestdien valsts īpašumam – P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcai – tiks iecelta jauna valde. Veselības ministres Ingrīdas Circenes preses sekretāre Lāsma Lapinska apstiprināja, ka ministrijas nodoms ir mainīt abus valdes locekļus – priekšsēdētāju Modri Dzenīti un Raimondu Brici, jo abām personām beidzas darba līgums.

 

Trešā valdes locekļa krēslā ministrija nesen iecēla Rūtu Valteri, juristi un ekonomisti, par kuru iepriekš maz kas zināms.

No lielākās valsts slimnīcas vadības prasmes vadīt uzņēmumu ir atkarīga pacientu ārstēšanās iespēja un pieejamība kvalitatīviem medicīnas pakalpojumiem. Tāpēc tautai nav mazsvarīgi, kas šajos krēslos nokļūst.

Ja ministrija jeb valsts kapitāldaļu turētājs ir nolēmis, ka šī vadība vairs neder un nepieciešama cita, tad ministrei Ingrīdai Circenei un valsts sekretāram Ri-naldam Muciņam būtu sabiedrībai saprotamā veidā jāizskaidro, kāpēc nepieciešamas pārmaiņas vadošajā personālā un kā tās uzlabos slimnieku ārstēšanu. Arī pašreizējai valdei būtu jāzina, ar ko ir neapmierināts kapitāldaļu turētājs. Valdes priekšsēdētājs Dzenītis regulāri sniedz pārskatu par finanšu izlietojumu valsts sekretāram Muciņam, kuram, starp citu, ir tieša pieeja slimnīcas grāmatvedības datiem.

Muciņš labi zina, ka Dzenītis ir iemācījis klīniku centru vadītājus orientēties savu nodaļu naudas summās, uzraudzīt, cik maksā viens vai otrs ārstniecības pakalpojums, un stingri apsvērt izdevumus. Šī prasme ārstiem nav raksturīga, tomēr izdevies to apgūt un slimnīcas izdevumus pagājušajā gadā samazināt par 1,3 miljoniem latu.

Patlaban slimnīcā tiek ārstēti gandrīz tikpat daudz pacientu kā 2008. gadā, bet piešķirtais finansējums jau ceturto gadu ir samazināts. Šogad salīdzinājumā ar 2011. gadu – par 3,6 miljoniem latu, bet pēdējos piecos gados slimnīcai ir viszemākā parādu summa – 1,8 miljoni latu.

Ministrija marta nogalē rīkotajā kapitāldaļu turētāju sanāksmē par to ir informēta un ir apstiprinājusi slimnīcas šā gada plānu par naudas plūsmu un parādu nomaksas plānu.

 

Taču veselības ministre norāda, ka Stradiņa slimnīcai joprojām esot vislielākie parādi, un cer, ka jaunā valde spēs vēl vairāk samazināt slimnīcas izdevumus, jo valsts ir ceļā uz bezdeficīta budžetu – “vienalga, cik nauda ir liela vai maza, ir jābūt sabalansētiem ieņēmumiem un izdevumiem”.

 

Slimnīcas mediķi, kas vakar bija pulcējušies akcijā, lai neļautu ministrijai gāzt savas iestādes vadību, vaicā: vai iespējams pacienta veselībai kaitēt vēl vairāk nekā šobrīd, kad medicīnas pakalpojumu tarifs nolaists nesamērīgi zemu? “Atklāts ir jautājums, vai Veselības ministrija, (pa kluso) mainot valdi, piešķirs arī 14 miljonus latu, lai Neatliekamās palīdzības centram būtu jaunas telpas, kur uzņemt 150 pacientus tagad paredzēto 40 vietā, kas ir krietni par maz. Laikam jau ne. Varbūt tomēr šāda rīcība liecina par vēlmi slēpt nesakārtoto veselības aprūpes sistēmu valstī? – vaicā mediķi.

Varbūt ne visi, bet liela daļa pozitīvi vērtē slimnīcas vadības veikumu, jo esot skaidri redzama un zināma personāla vadības stratēģija, algu politika. Darbinieki esot informēti par norisēm slimnīcā, par jauno ēku celtniecības plāniem un nākotnē paredzamo darbu jaunuzceltajos slimnīcas korpusos, kam jābūt gataviem 2015. gadā un kas ļautu ātrāk un kvalitatīvāk apkalpot pacientus un paplašināt ārstniecisko pakalpojumu klāstu.

Slimnīcas intensīvās medicīnas klīnikas vadītājs profesors Valdis Pīrāgs atzina, ka nav acīmredzama pamatojuma, lai neturpinātu līgumu ar slimnīcas vadību. “Izskatās, ka Veselības ministrija, ko vada “Vienotības” ministre, piekopj iepriekšējo politisko kultūru, kas nāk no Tautas partijas.

 

Ja “Vienotība” censtos īstenot caurspīdīgu, sabiedrībai saprotamu politiku, tad iepriekš iepazīstinātu ar valdes locekļiem, kas būtu izraudzīti konkursa ceļā un nāktu pie sabiedrības un slimnīcas darbiniekiem ar stingru un pārliecinošu argumentāciju, kāpēc ir nepieciešamas pārmaiņas.”

 

Sirds ķirurgs Romāns Lācis pastāstīja, ka patlaban kopā ar valdes priekšsēdētāju Dzenīti risinot naudas jautājumu, lai varētu turpināt pārtrauktās sirds transplantācijas operācijas. Ja Dzenīti atbrīvos, labi iesāktais var aprauties pusceļā, jo būs taču jāvirzās uz bezdeficīta budžetu.

Neoficiāli zināms, ka Stradiņu galvenajam krēslam tiek gatavots ministres ārštata padomnieks, Rīgas Stradiņa universitātes prodekāns, ģimenes medicīnas katedras vadītājs un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas iekšķīgo slimību klīnikas vadītājs Guntis Bahs. Otrs valdes loceklis esot meklēts slimnīcas ārstu vidū, piemēram, aicināta anestezioloģe Eva Strīķe. Viņa gan negribēja par šo jautājumu runāt, bet neoficiāli zināms, ka daktere bijusi pārsteigta par šādu piedāvājumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+