Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Evija Trifanova

Jaunais izglītības saturs: no 2020. gada 1

Pēdējā sēdē pirms vasaras brīvdienām Saeima tikpat kā bez debatēm un strīdiem apstiprinājusi grozījumus Vispārējās izglītības likumā, kas paredz reformēt izglītības saturu un iepriekš raisīja asas vārdu pārmaiņas starp Saeimas deputātiem un izglītības ministru.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Lai būtu iespējams īstenot reformas izglītības saturā, Izglītības un zinātnes ministrija atteicās no ieceres ievest ātrākas skolas gaitas. Jauno izglītības saturu, kas paredz vairāk likt mācīties, saprast un atklāt skolēnam pašam, skolotājam tikai vadot šo procesu un iemācot skolēnam nevis mehāniski apgūt zināšanas, bet saprast, kā risināt problēmas, 1., 4., 7. un 10. klasē ieviesīs no 2020.gada 1.septembra, 2., 5., 8. un 11.klasē – 2021.gada 1.septembra, bet 3., 6., 9. un 12.klasē – vēl pēc gada, proti, no 2022.gada 1.septembra. To paredz Saeimas apstiprinātie grozījumi.

Grozījumi arī paredz, ka skola brīvāk varēs izvēlēties mācību priekšmetus, ko skolā apgūs padziļināti, tajā piedāvājot vairāk stundu nekā minimālais prasītais skaits. Skolas varēs piedāvāt arī mācību priekšmetus, kas nav iekļauti izglītības standartā. Tāpat skolas varēs izvēlēties, kādā formā organizēt mācības: pieļaujamas arī rotaļnodarbības, nodarbības dabā, mācību ekskursijas u.c.. 1.-6. klasē mācību organizācijas formu varēs noteikt izglītības iestādes vadītāj un tikai no 7. klases kā galvenā forma noteikta mācību stunda.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Bez pārmaiņām kvalitatīva izglītības sistēmas attīstība nav iespējama un ministrijas virzīto pārmaiņu nepieciešamību šodien apliecina arī Saeimas vairākuma atbalsts,” pēc Saeimas lēmuma teica izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. “Rosinātās pārmaiņas ir vērstas uz to, lai mācību procesa centrā nokļūst skolēns, kurš mācās domāt, sadarboties, meklēt atbildes un iegūst prasmes lietot zināšanas.”

Ar Saeimas balsojumu ir saņemts nepieciešamais deleģējums pirmsskolas izglītības vadlīniju, pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītība standartu izstrādei, lai pēc tam no tiem atvasinātu mācību priekšmetu programmas un mācību līdzekļus, ko piedāvāt skolām pilnveidotā mācību satura un mācīšanās pieejas uzsākšanai. Jāsaka gan, ka standarti un vadlīnijas jau ir gandrīz izstrādāti, tie gan vēl jāapstiprina valdībai un iepriekš deputāti bija pauduši bažas, kas gan būs šajos dokumentos, vai jaunā satura izstrādātāji ņems vērā ieteikumus, ko par mācību saturu izteikuši dažādi sabiedrības pārstāvji.

Saeima cita starpā atbalstīja arī ierosinājumu, kas paredz, ka pirms svētku dienām stundas ilgs tikai 30 minūtes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.