Ekonomika
Īpašums

Jaunajiem speciālistiem samazina pirmo iemaksu mājokļa iegādei0

Foto – Shutterstock

Biežāk uzdotie jautājumi par “Altum”

Martā uzsākta jauna mājokļu garantiju programma jaunajiem speciālistiem ar attīstības finanšu institūcijas “Altum” atbalstu – aizdevums mājokļa iegādei vai būvei ar garantiju līdz 20%. Tas nozīmē, ka jaunajiem profesionāļiem būtiski samazinās pirmā iemaksa jeb nauda, kas mājokļa iegādes brīdī ir jāiegulda pašam, uzsver “Swedbank”.

Līdz šim jauno speciālistu vidū vērojama liela interese par mājokļa iegādi, secina banka, kas apkopojusi atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par “Altum” mājokļu atbalsta programmu jaunajiem speciālistiem..

Kādi ir kritēriji garantijas summai jaunajiem speciālistiem?

Iedzīvotājam ir jābūt vecumā līdz 35 gadiem ar augstāko vai profesionālo izglītību. Ar nepabeigtu augstāko vai profesionālo izglītību šajā gadījumā nebūs iespēja kvalificēties atbalsta programmai. “Altum” garantijas apmērs ir līdz 20% no aizdevuma, bet ne vairāk kā 50 000 eiro. Tas, cik liels katrā gadījumā būs garantijas apmērs, ir atkarīgs no trūkstošās pirmās iemaksas summas.

Jāatceras, ka minimālajai paša pirmajai iemaksai ir jābūt 5% no kopējās darījuma summas.

Jāpievērš uzmanību, ka garantija tiek piešķirta daļai no aizdevuma, nevis no iegādes maksas, tādēļ, ja, piemēram, bankas finansējums ir 85% un garantijas apmērs būs 10%, tad pirmā iemaksa nebūs tieši 5%, bet gan 5.5%.

Piemēram, iegādājoties dzīvokli par 70 tūkstošiem eiro un saņemot garantiju 10% apmērā, paša līdzdalībai būs nepieciešami 3890 eiro jeb 5,5% pirmā iemaksa. Bez garantijas paša līdzfinansējums būtu 10 500 eiro (bankas prasītā 15% pirmā iemaksa). Pārējo pirmās iemaksas daļu nosegs Altum piešķirtā garantija, par kuru klients maksā garantijas izmantošanas maksu 4,8% gadā no garantijas atlikuma.


Cik mēnesī jāmaksā par Altum garantiju?

Komisijas maksa par “Altum” piešķirto garantiju ir 4,8% gadā, līdz ar to maksājums katru gadu samazinās proporcionāli kredīta atlikumam. Piemēram, iegādājoties dzīvokli par 70 tūkstošiem eiro, pirmajā gadā par garantiju 6610 eiro jāmaksā 317 eiro jeb 26 eiro mēnesī papildu ikmēneša kredītmaksājumam. Savukārt desmitajā gadā par izmantoto garantiju – aptuveni 15 eiro mēnesī.

Kā pieteikties šai atbalsta programmai?

Ja ir doma par mājokļa iegādi vai pat jau noskatīts vēlamais dzīvesvietas variants, atliek pieteikties konsultācijai savā bankā vai arī internetbankā aizpildīt pieteikumu kredītam ar “Altum” atbalsta programmu jaunajiem speciālistiem.

Līdz līguma parakstīšanas brīdim uz banku nav jāiet, jo viss pieejams internetbankā. “Altum” garantiju palīdzēs nokārtot bankas konsultants, iesniedzot viņam visus nepieciešamos dokumentus par izglītību – uz “Altum” jādodas nebūs.

Cik ilgi darbojas garantija un kā no tās var atteikties

Garantija katram klientam tiek izsniegta uz 10 gadiem, pat ja aizdevuma atmaksas termiņš ir garāks. “Altum” garantija neierobežo maksimālo aizdevuma atmaksas termiņu – tas var būt pat līdz 30 gadiem.

Pēc 10 gadiem garantija automātiski beigs pastāvēt. Pārtraukt garantiju ātrāk varēs tikai pēc aizdevuma pamatsummas, kas nav mazāka par garantijas apmēru, ātrākas atmaksas un piesakoties aizdevuma līguma grozījumiem.

Cik ilgs ir plānotais programmas darbības laiks?

Pašlaik jauno speciālistu programmai nav noteikts beigu termiņš.

LA.lv