Viedokļi
Komentāri

Valdis Krastiņš: Jaunieši nomainīs sakārņus?0

Foto – AFP/LETA

Pasaulē notikumi apsteidz viens otru, prese un TV drudžaini cenšas tos aptvert un pasniegt saviem lasītājiem un klausītājiem. Bet pagājušajā sestdienā notika kas tāds, ko nevarēja ignorēt neviens amerikāņu ziņu kanāls: studentu un jauniešu milzu demonstrācijas Vašingtonā, Ņujorkā, Bostonā un citās ASV pilsētās. Jaunieši ļoti emocionāli un uzstājīgi prasīja pastiprināt kontroli pār šaujamieročiem, to pārdošanu, vecuma cenza paaugstināšanu. Skanēja lozungi “Izbalsojiet viņus!”, domājot par pārstāvju palātas un senāta tagadējiem locekļiem, kuriem šogad ir pārvēlēšanas un kuri ir pret kontroli – tādu ir lielākā daļa… Jaunieši nevēlas turpināt mirt no jukušo vai fundamentālistu lodēm.

Man šī jauniešu mērķtiecība, viņu māka organizēties bija kā gaišs saules stars Amerikas tumšajās debesīs (tādas tās ir visu laiku kopš Trampa juceklīgās, nemākulīgās valdīšanas sākuma). Jau iepriekš esmu atzinies, ka aiz Latvijas tūdaļ lieku Savienotās Valstis, un viņu neveiksmes man sāp. Demonstrāciju laikā parādījās jauni cilvēki, kuri, es ceru, varētu izveidoties par ASV līderiem, nomainot tagadējos politiskos sakārņus. Tuvākais laiks rādīs, vai jauniešiem pietiks spara un neatlaidības savu mērķu realizēšanā.

Un kā ar mūsmāju politiķiem? Arī mums tuvojas vēlēšanas, bet pagaidām redzama tikai sīkmanīga kašķēšanās par nenozīmīgām niansēm. Neviens nav nosaucis mūsu valsts galveno nelaimi – pārbirokratizēto, ar ierēdņiem pārblīvēto pārvaldes sistēmu. Un tai atbilstošo noteikumu, regulu, likumu bezgalīgo rindu daudzos sējumos. Tos gadu gaitā saražojuši mūsu brašie likumdevēji. Bet šī vēlme visu noteikt un kontrolēt galu galā ir totalitārās domāšanas palieka, kura nonāvē radošas iniciatīvas, prasa laiku un sarežģītas procedūras, piedevām milzu līdzekļus šī postpadomju monstra uzturēšanai un darbināšanai.

Kur ir mūsu studenti ar savu svaigo skatījumu uz to visu? Viens no redzamiem darbiniekiem nesen ironizēja par “neatkarīgo padomju Latviju”. Tā diemžēl ir realitāte. Vai tajā turpināsim dzīvot bezgalīgi?

LA.lv