×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
14. aprīlis, 2015
Drukāt

Kā ierakstīt zemesgrāmatā dzimtas māju

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kā ierakstīt zemesgrāmatā dzimtas māju? Tā celta 1938. gadā. Ģimeni 1949. gadā izsūtīja. Tēvs izsūtījumā nomira, bet māte ar bērniem 1962. gadā atgriezās Latvijā un atsāka dzīvot šajā mājā, kura tolaik jau bija pārgājusi kolhoza īpašumā. Kaut gan mēs tajā dzīvojām, kolhozs māju 1983. gadā pārdeva citam cilvēkam. Mēs pirkuma–pārdevuma līgumu apstrīdējām. Tiesāšanās vilkās ilgi, un 1991. gada augustā Augstākā tiesa nosprieda atzīt šo pirkuma līgumu par spēkā neesošu un īpašuma tiesības uz māju atzīt manai mātei. Augstākās tiesas izdots izpildraksts to apliecina. Mātei pašlaik ir 95 gadi. Vai varu māju zemesgrāmatā ierakstīt uz sava, nevis mātes vārda? Man ir 2001. gada kadastra izziņa par nekustamo īpašumu. Kādi dokumenti vēl būs vajadzīgi? Nav arī skaidrības par zemi, uz kuras atrodas māja. Zemes reformas laikā atjaunoju īpašuma tiesības uz tēva zemi un vēlāk to uzdāvināju dēlam, kurš zemi apsaimnieko. Mērnieks gan saka, ka māja atrodoties uz pašvaldības zemes. LIENE JELGAVAS NOVADA GLŪDAS PAGASTĀ

Zvērināta notāre Sandra Jakušenoka iesaka pasteigties un ierakstīt māju zemesgrāmatā uz mātes vārda. Pēc tam jūs māju varēsiet saņemt dāvinājumā (ja māte izteiks tādu vēlmi) vai mantot.

Mātes īpašuma tiesības uz māju apliecina Augstākās tiesas spriedums un tiesas izdots izpildraksts. Kadastra informācijas sistēmas mājaslapā www.kadastrs.lv redzams, ka valsts kadastrā ir ierakstīta jūsu māja un piecas saimniecības ēkas, tātad kadastrā jau ir izveidots būvju īpašums kā atsevišķs īpašuma objekts.

Ja laika gaitā ēkā veikta pārbūve bez saskaņota projekta, vajadzēs legalizēt patvaļīgo pārbūvi, kā arī pasūtīt jaunu mājas kadastrālās uzmērīšanas lietu (agrāk šo dokumentu sauca par ēkas inventarizācijas lietu). Mājas kadastrālo uzmērīšanu veic būvju kadastrālās uzmērīšanas speciālists, pieteikums jāiesniedz Valsts zemes dienestā. Par patvaļīgas būvniecības novēršanas iespējām jāvēršas pašvaldības būvvaldē. Ja mājas īpašniecei ir 2001. gada kadastra izziņa un tajā pašā laikā ir sagatavota arī inventarizācijas lieta, iespējams, papildu dokumentus nemaz nevajag un notārs var sagatavot nostiprinājuma lūgumu ēku īpašuma ierakstīšanai zemesgrāmatā. Taču, neredzot kadastra izziņu un citus mājas īpašnieces rīcībā esošos dokumentus, nevar apgalvot, vai tie ir vai nav pietiekami ēku ierakstīšanai zemesgrāmatā.

Jūsu dēls, kurš apsaimnieko zemi, zina, kur atrodas robežzīmes (kupicas), tāpēc varat viegli pārliecināties, vai māja atrodas uz viņa zemes. To var noskaidrot arī pašvaldībā pie zemes ierīkotāja. Ja māja un saimniecības ēkas atrodas uz dēla zemes, jūsu mātei kā ēkas īpašniecei ar viņu būs jānoslēdz zemes nomas līgums.

Savukārt, ja māja un saimniecības ēkas atrodas uz pašvaldības zemes, nomas līgums būs jānoslēdz ar pašvaldību, vienojoties par ēku apsaimniekošanai nepieciešamo zemes platību. Lai nākotnē nerastos problēmas, jebkurā gadījumā vislabāk noslēgt beztermiņa zemes nomas līgumu. (Minimālais nomas līguma termiņš, lai ēkas varētu ierakstīt zemesgrāmatā, ir 10 gadu.)

Pie notāra vajadzēs saņemt nostiprinājuma lūgumu ēku ierakstīšanai zemesgrāmatā. Ar visiem dokumentiem varēsiet doties uz Jelgavas zemesgrāmatu nodaļu un ierakstīt māju zemesgrāmatā.

Ja ēkas atrodas uz pašvaldības zemes, pēc ēku ierakstīšanas zemesgrāmatā ēku īpašniece, ja vēlēsies, no pašvaldības varēs nopirkt to uzturēšanai nepieciešamo zemesgabalu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+