×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
4. augusts, 2015
Drukāt

Kā klonēt delfīniju (1)

Foto-Uldis MuzikantsFoto-Uldis Muzikants

“Man ir skaista debeszila, ļoti gara delfīnija, gribētu vēl tieši tādu pašu, bet nevaru nekur nopirkt. Vai augu iespējams pavairot ar sēklām? Esmu dzirdējusi, ka ceru dalīt nevajag.” ALVĪNE JELGAVĀ

Dārza delfīnijām mēdz būt ļoti atšķirīgas krāsas, pildījuma un izskata ziedi, kā arī dažāds stublāja garums. Tāpat atšķiras augu salizturība un ilgmūžība. Delfīnijas iespējams krustot, un ar sēklām tās pavairojas labi, tāpēc galvenokārt audzē dažādus hibrīdus. Tīra šķirne no sēklas ir retums, parasti pārdod delfīniju sēklu maisījumus, skaidro puķkopis Mārtiņš Maltenieks, kura dārzā delfīnijām atvēlētas garas dobes gan skaistumam, gan griezto ziedu ieguvei.

Vācot sēklas no zilās delfīnijas, tās bērni var uzziedēt dažādos toņos. Neglītu delfīniju nemaz nav, taču, ja vēlas tieši tādu, kāda ir dārzā, der pavairot ar spraudeņiem. Spraudeņus atlauž krūmam pavasarī, kad jaunie dzinumi ir apmēram 7–10 cm gari. Ceru ap dzinumu atrušina un lauž tā, lai būtu arī gabaliņš saknes, tā sauktā pēdiņa. Sprauž kastītē ar irdenu kūdras substrātu vai dobē. Lai augi labāk apsakņotos, tiem rada tīkamu mikroklimatu, uzsedzot plēvi vai kastīti ieliekot plēves maisiņā. Ik pa laikam vēdina, novieto siltā vietā, un nedrīkst iekaltēt. Lai nerastos slimības, var aplaistīt ar fungicīdu, piemēram, Previkurs. Derēs arī ūdenī izšķīdināti zilie graudiņi (šķidrumam jābūt viegli rozā krāsā).

Otrs variants, kā iegūt delfīnijas dvīni, ir dalīt ceru. Nav taisnība, ka delfīnijas nevar pārstādīt. Ja bažījas, ka cers ies bojā, vienā malā var atrušināt augsni un atdalīt dzinumus ar saknes daļu. Krūms turpinās augt kā iepriekš.

Jo garākas delfīnijas, jo tām resnāki ziedu stublāji, un vairāk jāuzmanās no tā, ka dobajos ziedkātos var iekļūt ūdens un sasalstot saplēst sakni. Vēlu rudenī ieziemojot, stublājus var aizlauzt, bet nenogriezt, piesegt ar skujām. Pieredzējuši puķkopji iesaka dobos kātus aizziest ar mālu.

Lai paildzinātu skaisto ziedēšanu, Mārtiņš Maltenieks iesaka noziedējušos delfīniju ziedus tūliņ nogriezt, jo ceri, iespējams, rudens pusē uzziedēs vēlreiz. Protams, ne tik grezni kā pirmoreiz, bet iecienītais ziedu tonis priecēs atkal.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. kā pavairot delfīniju ar sēklām?

Draugiem Facebook Twitter Google+