Uncategorized

Kā tikt pie Alpu kazas 16

Foto: LETA

Lūdzu, pastāstiet par Alpu kaziņām! Vai tās mēdz būt ar ragiem? Kur var iegādāties šos dzīvniekus? ANITA MAZSALACAS NOVADĀ

Latvijā Alpu kazas tīršķirnē neaudzē. Vienīgi Madonas novada zemnieku saimniecībā “Līvi” ir Alpu kazu tipa dzīvnieki (tie ir līdzīgi šīs šķirnes kazām), bet kazu ganāmpulka saimnieks Raimonds Melderis vaislas dzīvniekus nepārdod.

Alpu kazām vilna var būt dažādās nokrāsās. Dzīvnieki ir ragaini. Ja fotoattēlos vai kādā saimniecībā redz kazas bez ragiem, tas nozīmē, ka dzīvnieki ir atragoti. To kazkopji dara tādēļ, lai dzīvnieki ganībās neiestrēgtu starp krūmiem un arī nekautos par barību. Šai šķirnei raksturīgi liela auguma, slaidi dzīvnieki. Pieaugusi, četrus gadus veca kaza sver 61,3 kg, āzis – 77,2 kg. Tesmeņi gan nav tik izkopti kā, piemēram, Zānes kazām. Alpu kazām nagi ir ļoti piemēroti kāpšanai kalnos, tāpēc tie ir visvērtīgākie mājlopi kalnu rajonos.

Latvijā Alpu kazas nav populāras. Pie mums tradicionāli audzē vietējās kazas. Tomēr saimnieki, kuri nodarbojas ar siera ražošanu tirgum, jau apsver iespēju pāriet uz pienīgāku kazu audzēšanu. Tām ir arī treknāks piens (ar augstāku tauku un olbaltumvielu saturu), tātad no šādiem mājlopiem var iegūt vairāk siera. Alpu un Zānes kazas ir pasaulē populārākās industriālās piena kazu šķirnes. Piemēram, no Alpu kazām gadā var izslaukt 1200–1600 l piena, tajā ir 3,5% tauku un 3% olbaltumvielu.

– Jāņem vērā, ka starp Tīringas, Alpu, Zānes un Togenburgas piena kazām nav lielas starpības izslaukumu ziņā. Šķirnes ģenētiskās īpašības nosaka tikai aptuveni 30%, pārējie ražības rādītāji atkarīgi no dzīvnieku turēšanas, ēdināšanas apstākļiem, – stāsta Latvijas Kazu audzētāju apvienības valdes priekšsēdētāja, Liāna Apine.

Ja kazkopis vēlas iegādāties tieši Alpu kazas, ieteicams apvienoties vairākām saimniecībām, lai noorganizētu vienu transportu. Dzīvnieku transportēšana no ārzemēm ir ļoti dārgs, bet ne neiespējams pasākums. Latvijas Kazu audzētāju apvienība palīdzēs atrast šķirnes saimniecības ārvalstīs. Alpu kazu vaislas āžus un kazu mātes pašlaik piedāvā Vācijā, Šveicē, Holandē. Pērkot dzīvnieku ar izcelsmes dokumentiem, jārēķinās ar 500–1000 eiro. Nevajadzētu pirkt lētākus vaislas dzīvniekus, kādus piedāvā interneta sludinājumos, jo nav nekādas garantijas par to veselības stāvokli.

Liāna Apine uzskata, ka saimniecībām, kas nodarbojas ar komerciālo siera ražošanu, labāk audzēt Zānes kazas, jo šīs šķirnes dzīvnieki pie mums jau ir aklimatizējušies un tiem ir gana labi rādītāji. Piemērotos turēšanas un ēdināšanas apstākļos gada vidējais izslaukums ir 600–700 l (rekords – 2235 l), tauku daudzums pienā ir 3,5–4%. Laktācijas periods ilgst 7–10 mēnešus. Latvijā Zānes kazu tīršķirnes dzīvniekus audzē divas saimniecības – z/s “Meždruvas-1” un z/s “Muižnieki”. Tos arī eksportē uz Igauniju, Azerbaidžānu, Ukrainu. Gadu vecas kazas Latvijā var iegādāties par 200–250 eiro, bet pirmās laktācijas kazas – par 350 eiro.

LA.lv