×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
11. oktobris, 2017
Drukāt

Anda Līce: Kad beidzas gods kalpot Latvijai? (46)

Foto: LETAFoto: LETA

Dīvains jautājums, vai ne? Tomēr ik pa laikam tas uzpeld. Īpaši tad, kad publiskajā telpā pavīd kārtējā ziņa – tā vai cita augsta amatpersona ir neapmierināta ar savu algu, dzīvokli, auto vai kādām citām materiālām vērtībām. Jaunākajos laikos pēc savu pilnvaru beigšanās pretenzijas ir pauduši vairāki mūsu valsts prezidenti. Te neapmierina valsts piešķirtais dzīvoklis, te auto no modes izgājis vai par mazu. Cilvēku kāre pēc dārgām luksusa lietām nav apturama pat laikā, kad valsts vēl nav atkopusies no iepriekšējās krīzes un tai jau tuvojas jaunas nepatikšanas. Saka, cerība mirstot pēdējā. Lai nu kā kuram nepatīk atsauces uz Bībeli, lepnība ir un paliek mūsu galvenais grēks jeb problēma un, iespējams, mirst tikai kopā ar cerību.

Var tikai minēt, kas garīgi it kā pat nobriedušiem cilvēkiem diktē vēlmi apliecināties caur taustāmām lietām – gēnu kombinācija, kādā dzīves posmā neremdināts kaut kā bads, kurā ir iestrēgts, vai arī pārprastas tiesības. Pretēji tam, ka mūža otrajā pusē, kad dzīves loģika liek dalīties tajā, kas ir sakrāts gan materiāli, gan garīgi, daudzi turpina pieprasīt un ņemt. Manuprāt, ne tikai Valsts prezidents, bet jebkura amatpersona, kura ir solījusies kalpot Latvijai, bijusī skaitās visai nosacīti. Ja tu dod šādu solījumu, tad tas ir līdz mūža galam, un goda jautājums ir – morālo latiņu nenolaist zemāk.

Runa jau nav par dzīvošanu zaru slietenī, bet gan par sava komforta samērošanu ar vispārējo līmeni un par cieņas saglabāšanu pret sevi arī pēc tam, kad pilnvaras ir nodotas citam. Kā gribētos lepoties ar tiem, kas pārstāv valsti gan ārpasaulē, gan tepat, Latvijā, bet cik bieži sanāk par viņiem kaunēties! Viens kalpo par lupatu lelli tiem, kas stāv aiz viņa, cits pārstāv valsti starptautiskos forumos, nespēdams kāpt tribīnē bez tulka, vēl kādu apēno negausība, ko parasti aizbildina ar: “Man pienākas, jo es taču valsts labā darīju to un to.” Cita lieta, kad par tavu darbu paldies saka citi, bet pieprasīt pašam…

Kalpošana idejai nozīmē no kaut kā atsacīšanos, sevis ierobežošanu un arī gatavību riskēt. Kā darīja tie, kas savā laikā izcīnīja Latvijas valsti un vēlāk atteicās to nodot. Šodien jau varam teikt – arī tie, kas, kaut arī piekrita sadarboties ar svešām varām, tomēr savā sirdī un darbībā palika uzticīgi Latvijai dotajam solījumam un iespēju robežās turpināja tai kalpot.

Pievienot komentāru

Komentāri (46)

 1. Bērziņš uz pārējo čekas pakalpiņu un krievmīļu fona, kā Baltais zvirbulis

 2. tad kad ir ieguti visi goti

 3. prezidenti, beidziet apzagt tautu! Atbildēt

  100% taisnība – “Runa jau nav par dzīvošanu zaru slietenī, bet gan par sava komforta samērošanu ar vispārējo līmeni”.
  “Kristāltīrā” VVF gan savu morālo līmeni negrib “nolaist” līdz latviešu dzīves līmenim – kā raksta, tad viņa esot nozagusi pulksteni. Zagšana krietnu latviešu vidū skaitās kā ļoti liels netikums.

 4. Smieklus izraisīja bij.prezidenta Bērziņa slavēšana. Esot godīgākais. Tikai nevajag! Kā viņš kļuva par miljonāru? Kā ieguva īpašumā “Kājiņas”? Tad jau var tēlot un pasacīt, ka “man neko nevajag”, ja viss vakjadzīgais jau paņemts!Tautai ir ļoti īsa atmiņa.

 5. es ,savukārt, priecājos par šo rakstu, tas ir īsti vietā un patiess turklāt! Jūs cildināt Vairu Vīķi Freibergu, par ko? Vai par to, ka viņa daudzus gadus, būdama ārzemēs, jau pārdevusies kā VDK aģente? Par to varat izlasīt Ruka grāmatā, kas pamatota uz dokumentu liecībām. Vai par to, ka viņai tauta bija pie vienas vietas, ja jau nekautrējās publiski ar pirkstu pie deniņiem parādīt uz savu pārākumu. Vai par milzīgo rijību, kad nepietika ar ieplānoto budžetu, bet vēl manījās izplēst miljonu no Aizsardzības budžeta? Vai par slepeno tikšanos ar Putinu, lai , iespējams nokārtot vecus rēķinus – es – tev, tu – man…Ulmanis savā laikā kājām apciemoja lauku cilvēkus, cikreiz šī klukste atrada par vajadzīgu nolaisties no saviem augstumiem un tad viss pēdējais, kad viens pēc otra skan – vēl, vēl, vēl! Tā kā lieciet mieru autorei, viņas jautājums ir vietā un gaidīts!

 6. Jā, arī mani tā audzināja. Augstāks amats ir lielāka atbildība, nevis privilēģiju nodrošināšana sev. Un tas attiecas uz visiem. Tāpēc man pieņemams apgalvojums, ka “kalpošana idejai nozīmē no kaut kā atsacīšanos, sevis ierobežošanu un arī gatavību riskēt”.

 7. bijusi A.Līces cienītāja Atbildēt

  Cien.skolotāja Anda Līce! Vai Jūs pati izvērtējāt savu jautājumu pirms rakstījāt? Ja jā, tad sakiet lūdzu, kādi ir Jūsu argumenti tam, ka Jūs spējat izvērtēt katra cilvēka “kalpošanas” (Jūsu terminoloģija) Latvijai beigu datumu un esat tiesīga uzdot šo jautājumu mūsu prezidentiem, ieskaitot faktiski vienīgo īsto prezidenti Vairu Vīķi Freibergu? Es Jūs cienīju kā rakstnieci/dzejnieci, bet tagad savas dzīves otrajā pusē, kļūstot par neizskaidrojamu “cīnītāju” pret… vienalga ko, izskatās, ka Jūs savā ziņā vēlaties vienkārši atgādināt par sevi vienalga ar kādu metodi – Jums tuvāka rakstniecība un Jūs rakstat, neievērojot arī savu cienījamo vecumu, ne vienmēr korekti izvērtējot lietas – lai tikai “pabubinātu”… Man loti žēl, ka Jūs kā savas bērnības mīļu autori ieraugu pavisam nepatīkamā – neobjektīvu viedokļu izteicējas un kritizētājas lomā. Lūdzu padomājiet pirms rakstat par to, vai Jūsu teiktais būs korekts un pietiekami kompetents – neejiet kopsolī ar pilnīgi visa kritizētājiem…

  • freiberga ir vislielākā rausēja, vai tik pati nav uzrakstījusi komentāru

  • es ,savukārt, priecājos par šo rakstu, tas ir īsti vietā un patiess turklāt! Jūs cildināt Vairu Vīķi Freibergu, par ko? Vai par to, ka viņa daudzus gadus, būdama ārzemēs, jau pārdevusies kā VDK aģente? Par to varat izlasīt Ruka grāmatā, kas pamatota uz dokumentu liecībām. Vai par to, ka viņai tauta bija pie vienas vietas, ja jau nekautrējās publiski ar pirkstu pie deniņiem parādīt uz savu pārākumu. Vai par milzīgo rijību, kad nepietika ar ieplānoto budžetu, bet vēl manījās izplēst miljonu no Aizsardzības budžeta? Vai par slepeno tikšanos ar Putinu, lai , iespējams nokārtot vecus rēķinus – es – tev, tu – man…Ulmanis savā laikā kājām apciemoja lauku cilvēkus, cikreiz šī klukste atrada par vajadzīgu nolaisties no saviem augstumiem un tad viss pēdējais, kad viens pēc otra skan – vēl, vēl, vēl! Tā kā lieciet mieru autorei, viņas jautājums ir vietā un gaidīts!

 8. piekritu ka Berzins bij godigakais no visiem vinam nevajadzeja ne pili ne dzipu ne kapa vietu vins dzivoja savas majas un ja vinam bija ipasumi cilveka kam ir ienakumi tie nesez uz naudas kules bet naudu iegulda ta lai nauda.pelnitu jo nauda var aizie zudiba bet zemei visos laikos bus vertiba

 9. Latvijas valsts lielakie liekezi,kuri neko nav darijusi tautas laba,jebsu iestajusies ES un NATO,un tikai sarezgijusi dzivi tautai.Tauta sligst nabadziba,bet viniem redziet masina par vecu.Ar koku pa muguru sitiem liekeziem,kas tautai jauztur.

 10. Piekrītu autorei!Un tie ,kas skaļi brēc par cienījamiem amatiem,kuriem it kā pienākas privilēģijas, gan jau paši rēķina, kā iebraukt valsts kabatā! Slimība ,kas palikusi no PSRS laikiem!

 11. Piekrītu autorei!Un tie ,kas skaļi brēc par cienījamiem amatiem,kuriem it kā pienākas privilēģijas, gan jau paši rēķina, kā iebraukt valsts kabatā! Slimība ,kas palikusi no PSRS laikiem!

 12. Īsts “tautas prezidents” mums nav bijis kopš Kārļa Ulmaņa.

 13. Es piekritu ka ir par serpu sniegts musu valsts prezidentiem. Jo dazs no tiem nu dien nav izdarijis vairak ka kada Latvijas daudzbernu gimene izaudzinot bernus par stradajosiem cilvekiem kuri neviens nesez uz valsts budzeta . vai tiesam eksprezidentiem tik mazas pensijas?

 14. tev tos tankus dirsa iedzit tad varbut tu spragoni saktu pareizo valodu runat bandas dirsa lidej

 15. Gods kalpot pat nav sacies siem laudim, jo , ielikteni. Tautai vini nav kalpojusi ne sekundi.Tatad..

 16. Kādā veidā kalpot Latvijai? Palielinot nodokļu slogu un radot neskaitāmos birokrātiskos , nekam nederīgos likumus

 17. Kādā veidā kalpot Latvijai? Vai palielinot nodokļu slogu un pavairojot birokrātisko likumu daudzumu?

 18. Ir jāpārskata LV prezidentu garantijas pēc prezidentūras beigām. Tie saņem pieklājīgu pensiju un ar to arī visām garantijām būtu jābeidzas. Ja tie turpina aktīvu darbību ir iespēja pieteikt auto Saeimas auto bāzē un tikšanās telpas prezidenta pilī. Te nav ne Amerika, ne Anglija, ne Francija- te ir Latvija ar 600 000 nabadzībā dzīvojošu Latvijas pilsoņu.

 19. Gods kalpot Latvijai, bet kā? Neko nedara, lai beigtos ši bezgalīgā birokrātija un īstais genocīds pret tautu. Likums un vēl likums, tikai ne par labu tautai.

 20. Ne ar ko jau neatšķiras vairums no vietvalžiem novados, pagastos… – jo augstākie ešeloni godprātības latiņu ir nolaiduši zemu, un sīkie vaukšķi seko viņu paraugam.

 21. Kaut ko nesaprotu ? Ja esi pensijā ,saņēmis pašu labāko ,ko valsts varēja dot . Ja esi beidzis savu darbu ,neko īpaši paveicis nēesi, saņēmis pašu labāko ….tad vai nepietiek dzīvot uz tautas kakla ? Dzīvo ,tāpat kā visi , kas aizgājuši no citiem saviem posteņiem . Vai tad ,pabūdami , lielā amatā , ir nopirkuši uz mūžiem zelta dzīvi , par spīti tam ,ka valstī cilvēkiem grūti ? Vai tā nav bezkaunīga rijība ? Tūlīt vēl vien pievienosies šai kompānijai .. cik tad vēl ,šie izredzētie , būs ? Tas ir nesaprotami ,pat baisi

 22. Nekad nebeidzas, pat kapvietas kopšanai prezidentam ir budžetā pozicija ar daudz nullēm.

 23. Bankas pieder ārzemniekiem
  Zeme pieder ārzemniekiem
  Meži pieder ārzemniekiem
  Pa zemnieku tīrumiem braukā svešu valstu tanki
  PAR KĀDU LATVIJU IET RUNA ? ? ?

 24. TAD KAD KLUSTI PAR DEPUTATU IEKLUSTI SAIMA UN HOP BEIDZAS TAD VISAS GODA JUTAS UN SIRCAPZINA KA TADA

 25. Gods kalpot Latvijai,bet kauns par tiem kas kalpo.Jau vairāk ka 20 g. brīvība no PCCC,bet cilvēki vairak -nabadzība.kauns kalpotajiem

 26. Var piekrist katram vārdam! Ja vien… manās acīs tomēr viens no Prezidentiem bija un paliks goda vīrs, tas bija visu apsmietais Prezidents Bērziņš. Viņam bija tikai viens trūkums – viņš nebija dzimis orators un neprata cēli iznesties, BET… VIŅŠ NELOCĪJA MUGURU NEVIENA PRIEKŠĀ un nepastāvēja uz ,, man pienākas” Viņš saskatīja tukšumu, kur tas bija, viltu, kur tas gāja uzvaras ceļu un par nevajadzīgu to, kas patiešām bija nevajadzīgs.Viņš necentās pielāgoties un izpatikt amatā pastāvēšanas dēļ un tāpēc viņš palika sistais no visām pusēm. Par pārējiem nerunāsim, presē ir bijis gan runāts, gan rakstīts par neremdināmo rijību, slēpjoties aiz lozunga ,,Gods kalpot Latvijai”

  • Tieši tā! Īstajā vietā gan raksts, gan Jūsu komentārs! Eksprezidentu rijība un nekaunība sit augstu vilni. Vienīgais izņēmums kā bija, tā arī ir palicis Bērziņš.

  • Nē viņš neteica man pienākas, viņam jau tāpat viss ir, bagātākais pensionārs Latvijā!

  • Īsa atmiņa gan ir ļautiņiem.Bērziņš bija darbonis bankā ,bankas prezidents ,kas deklarēja 38 nekustamos īpašumus,tā nav apetīte,tā ir rijība.

   • Neko neesmu dzirdējusi par 38 īpašumiem, bet kādēļ lai viņam tie nebūtu? Viņš strādāja privātajā sfērā un valsts viņām algu nemaksāja, bet banka, kura Bērziņa vadībā no nenozīmīgas nelielas bankas kļuva par vadošo BALTIJĀ! Toties valstij nodokļos viņš maksāja atbilstošas summas, un noteikti arī to vietā, kas nemaksāja neko, bet šeit viņu nekautrējas apriet no galvas līdz kājām.. Cik atceros, tad soc. nodoklis vien ik mēnesi bija tuvu vairākiem tūkstošiem! Varbūt salīdzināšanai izpaužat cik lielu summu esat maksājis Jūs, ja jau tā gribās noķengāt cilvēku par to, ka viņš strādājis, pelnījis, maksājis nodokļus, saņem atbilstošu, pēc likuma noteiktu, pensiju un iegādājas īpašumus.

  • Ja nu tiešām ir kāds ,kurš neko nav izdarījis,tikai aizņēmis vietu,tad tas ir bērziņš.

  • Piekrītu ESMAIJAI

  • Pilnīgi piekrītu

 27. Lai kāds liekot roku uz sirds pasaka, ka nedarītu tieši tāpat ja dzīve piespēlētu iespēju būt šo aprunāto personu vietā!!! 100% darīti tāpat!!! Otra acī skabargu redz, kamēr paša acī baļķis.

 28. Manuprāt pērkamu, negausīgu rijēju bars, kuriem tikai viena vērtība – nauda! Vēl un vēl un VĒl un VĒĒĒLLL

  • Nekas nav saldāks par varu un iespēju gozēties slavas saulītes gaismā! Sevišķi tas tīk sievietēm, kurs tikuša pie austiem amatiem Vai tad ne?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Politiķi laukos zvejo balsis

Tuvojoties 13. Saeimas vēlēšanām, deputātu kandidāti dodas biežākās vizītēs pie Latvijas vēlētājiem uz novadiem.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+