Apbrīno

Kara cilvēcīgā seja 0

Publicitātes foto

Iesildot Rīgas Pasaules filmu festivālu, kas notiks jau nākamajā nedēļā – no 27. līdz 30. aprīlim –, 22. aprīlī kinoteātrī “Kino Bize” notiks dubultseanss, kurā izrādīs Šona Makalistera lenti “Sīrijas mīlasstāsts” un “Oskaram” nominēto Džanfranko Rosi dokumentālo filmu “Ugunis jūrā”.

Šogad Rīgas Pasaules filmu festivāla retrospektīvā programma būs veltīta britu dokumentālistam Šonam Makalisteram, un viņa 2015. gadā uzņemtā filma “Sīrijas mīlasstāsts”, kas kā labākā debija bija nominēta Britu Kinoakadēmijas balvai, bija iekļauta vairāku dokumentālā kino festivālu konkursa programmās un ieguvusi žūrijas balvu Šefīldā, izvēlēta par festivāla “iesildītāju”. Piecos gados filmētais materiāls atklāj vairākus stāstus, un to centrā ir Ragda un Amers, kuri savulaik iepazināti kā politieslodzītie, un abu dēli. Taču politika un karš nesaudzīgi ielaužas ģimenes privātajā telpā, izpostot to – tāpat kā neskaitāmas pilsētas, kas zudušas pilsoņu kara laikā.

Šons Makalisters kino industrijā strādā jau vairāk nekā 30 gadus, un viņa filmu retrospekcija “Kino Bizes” repertuārā būs skatāma no 22. līdz 29. aprīlim. Pazīstams ar tiešumu un intimitāti vienlaikus, režisors karjeras laikā pievērsies daudziem bruņotiem konfliktiem, un caur viņa kameru atdzīvojušies Japānas, Sīrijas, Irākas, Jemenas un citu valstu iedzīvotāju dzīvesstāsti.

Savukārt Džanfranko Rosi “Ugunis jūrā” fiksē, kā nelegālo bēgļu vilnis maina ikdienas ritumu Lampedūzas salā. Šī “Oskaram” nominētā lente jau dažas reizes iezagusies Rīgas kinoteātru piedāvājumā un jau krietni pirms tam saņēmusi komplimentus kā viens no iepriekšējā kino gada jēdzīgākajiem kinodarbiem. Bēgļu centieni izdzīvot un Lampedūzas iedzīvotāju ikdienas mazās problēmiņas režisors konfrontējis nesaudzīgi, un mazās laivas ar kārtējiem Laimes zemes meklētājiem nes jaunas vēsmas Eiropas liktenī, ko dokumentējis vairākus mēnešus šai salā pavadījušais režisors Rosi. Filmas pirmizrāde notika Berlīnē, un pirmo reizi šī festivāla vēsturē “Zelta lāci” saņēma dokumentālā filma.

 

22. aprīlī plkst. 18.00

“Sīrijas mīlasstāsts”/”A Syrian Love Story”

Lielbritānija, Francija, Lībija, Sīrija, 2015.

Režisors: Šons Makalisters

 

“Ugunis jūrā”/”Fuocoammare”

Itālija, Francija, 2016.

Režisors: Džanfranko Rosi

LA.lv