Apbrīno

Karavīrs meiteņu pansijā filmā “Pieviltie” 16

Publicitātes foto

Sofija Kopola atkal ierakstījusi savu vārdu Kannu kino festivāla vēsturē. Šoreiz – ar Amerikas Pilsoņu kara drāmu “Pieviltie”, kas viņai sagādāja balvu kā labākajai režisorei. Sieviete režisore par labāko šajā amatā festivāla ilgās pastāvēšanas reizē atzīta vien otro reizi.

Par kara klātesamību atgādina lielgabalu dunoņa un tālumā vīdošie dūmi, un tas nenoliedzami ietekmē mis Martas Fērnsvortas meiteņu skolas ritumu. Vergi ir aizbēguši, milzīgajā ēkā mīt septiņas sievietes, kas ir atšķirīgas pēc vecuma, un viņām pašām jārūpējas par visu – ēdienu, pajumti un arī drošību. Kādā dienā, kad viena no pansijas meitenēm Eimija patālāk aizklīdusi sēņot, viņa mežā atrod ievainotu kareivi un aizved uz Fērnsvortas īpašumu. Brūce sadzīst, taču vīrietis ir kļuvis par visu sieviešu uzmanības objektu.

Tomasa Kalinena romāna pirmā ekranizācija pie skatītājiem nonāca piecus gadus pēc oriģināldarba publicēšanas, un tas notika 1971. gadā. Džona Makbērnija lomā toreiz iejutās Klints Īstvuds, nu karavīra neapskaužamo likteni izdzīvojis Kolins Farels, kura kompanjones šajā gotiskajā stāstā ir Nikola Kidmena, Kirstena Dansta un Elle Faninga, izspēlējot nevainojami inscenētu laikmeta drāmu, kuras kaislību plosītās varones cenšas paslēpties aiz mežģīnēm, augstām apkaklītēm un gaišām drānām, kaut patiesībā to jaukās galviņas perina elles domas. Un tas viss notiek aiz rātniem smaidiem, līganiem žestiem un paaudzēs ieaudzinātām manierēm, kas jau pa gabalu ļauj atšķirt īstu Dienvidu lēdiju no prastas meičas.

Sofijas Kopolas uzmanības centrā ir sieviete un viņas spēks, un pilsoņu kara dūmu vērpetes ir vien fons tā izzināšanai. Balto kolonnu apjoztā nama sienas viņa padara par šausmu lieciniecēm, ko vēl vairāk uzsver sveču mestās ēnas vakaros, varonēm pirms miega skaitot lūgšanas. Un atkal pēta sievietes pasauli, apzināti radot klaustrofobisku atmosfēru un nolemtību, taču neļauj vilkt paralēles ar laikam jau slavenāko pilsoņu kara eposu “Vējiem līdzi”.

“Pieviltie” bija iekļauti Kannu kinofestivāla konkursa programmā, kandidējot uz “Zelta palmas zaru”, un, visticamāk, Kopolas jaunākā filma piedalīsies arī maratonā pēc šīs sezonas balvām. Teju autentisko darbības vidi Filipa Lesorda kamera tvērusi ar māksliniecisku nevērību, un to – atšķirībā no pārējā stāsta – neietekmē sievišķo hormonu vētras, ko Sofija Kopola savaldījusi ar aukstasinīgu režisores krampi.

 

“Pieviltie”/”The Beguiled”

ASV, 2017

Režisore: Sofija Kopola

Lomās: Kolins Farels, Nikola Kidmena, Kirstena Dansta, Elle Faninga

No 15. septembra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”

LA.lv