×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
3. februāris, 2015
Drukāt

Karina Pētersone: Nepiedalīšanās “World EXPO” ir zaudēta iespēja (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Izstādes "Expo Milano 2015" Latvijas paviljona makets.

Nepiedalīšanās starptautiskajā izstādē “World Expo” ir zaudēta iespēja, uzskata Latvijas institūta (LI) direktore Karina Pētersone.

Intervijā telekanāla LNT raidījumam “900 sekundes” Pētersone atzina, ka tas neiedragās Latvijas tēlu, jo ar vienu lēmumu nevar pārvilkt strīpu visam pozitīvajam, kas līdz šim izdarīts.

Pētersonei esot žēl, ka tika pieņemts šāds lēmums. Viņa atzina, ka Latvijai ir jāizdomā, kā turpmāk rīkoties – ko gribam teikt un kādā formā. Ziemeļvalstis arī šogad nepiedaloties “World Expo”, taču nākamgad startēšot kopā. Šāda iespēja arī esot apsverama, piemēram, apvienojoties Baltijas valstīm.

Kā ziņots, valdība 27. janvārī lēma, ka Latvija nepiedalīsies starptautiskajā izstādē “World Expo”, kas šogad norisināsies Itālijas pilsētā Milānā no 2015. gada 1. maija līdz 31. oktobrim.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, Latvija universālajās “Expo” izstādēs piedalījusies trīsreiz – 1935. gadā Beļģijas galvaspilsētā Briselē, 2000. gadā Vācijas pilsētā Hannoverē un 2010. gadā Ķīnas pilsētā Šanhajā.

Dalība abās pēdējās izstādēs saistīta ar skandāliem. Hannoverē tika pārmesta nekvalitatīva sagatavošanās un ekspozīcija. Savukārt Šanhajā paviljona būvniecība tika pabeigta pēdējā brīdī, turklāt tas pat pēc oficiālās atklāšanas nebija nodots ekspluatācijā, paviljons darbojās ar pagaidu ekspluatācijas atļauju. Tāpat dalību Šanhajas izstādē aptumšoja Latvijas organizētāju skandāli – Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) pārmeta paviljona būvniekiem “Aerodium” šantāžu un krāpniecību saistībā ar citu projektu, bet “Aerodium” vainoja LIAA vadītāju Andri Ozolu kukuļa pieprasīšanā.

Latvija ir piedalījusies arī specializētajās “Expo” izstādēs – 1998. gadā Portugāles pilsētā Lisabonā, kā arī 1937. gadā ar kopīgu Baltijas valstu paviljonu Parīzē. 2003. gadā Latvija atteicās no dalības 2005. gada specializētajā “Expo” izstādē Japānas pilsētā Aiči.

“Expo” izstāžu pirmsākumi meklējami 19. gadsimtā – 1844. gadā Parīzē notika Francijas nacionālā sasniegumu izstāde, bet 1851. gadā pēc Parīzes izstādes parauga Londonā notika starptautiskā “Lielā izstāde”, kurā vairāk nekā 20 valstis piedāvāja savus kultūras un industriālos sasniegumus.

Nākamā universālā “Expo” izstāde notiks 2020. gadā Apvienoto Arābu Emirātu pilsētā Dubaijā, bet nākamā specializētā “Expo” izstāde paredzēta Kazahstānas galvaspilsētā Astanā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ko šī kundze savu muti virina? Par viņu tiek velti izšķiesta valsts nauda.

Draugiem Facebook Twitter Google+