Tehnika
Auto un moto

Meklēju kompaktāko copes komplektu0


Manas “Gada balvas” laivu izstādē – “Blue wave” caurspīdīgajam kajakam un guļamistabai uz auto jumta.
Manas “Gada balvas” laivu izstādē – “Blue wave” caurspīdīgajam kajakam un guļamistabai uz auto jumta.
Foto – Atis Jansons

Pavasara vēstnesis man nav ne kalendārs, ne termometrs, ne zvirbulis, kurš nu jau rītos bļauj tik skaļi, ka vieš bailes par savas rīkles izturību. Signāls ir sapņi, kuros es kāpju laivā un slīdu uz līcīti, kurā skatos pludiņspēli rītausmas spogulī. Un tādēļ uz Ķīpsalas “Boat show” kā allaž eju skatīties, kas jauns šā sapņa fiksam, mobilam piepildījumam izdomāts un mums piedāvāts.

Kuģis, laiva, laiviņa

Sapni piepildīt jābrauc ar nakšņošanu. Citādi ausmas un rietus nenoķersi. Un ideāli šīm medībām, protams, ir lielākie peldlīdzekļi. Ar kajīti miegam, ar klāju copei. Te tādi, protams, ir. Bet ne manu, ne publikas lielākās daļas patiesu interesi neraisa. Dārgi pēc velna. Un ne jau paša kuģa cena vien jākalkulē. To vajag kaut kur enkurot un apsargāt. Neder šis komplekts vidusslānim. Kā liecina CSDD statistika, kuteru un lielu motorlaivu skaits Latvijā neaug. Jaunas reģistrācijas gadā – daži simti. Un arī no tām lielākā daļa faktiski tikai motora dēļ nonāk reģistros, būdamas faktiski nelielas, vieglāk transportējamas un ziemā uzglabājamas laiviņas pūšļi.

Pūslis ir labs. Ietilpst auto bagāžniekā. Pārziemot spēj prāvākā pieliekamajā kambarī – ja garāžas nav. Ar moderniem rīkiem darba stāvoklī novedams kādās 10 minūtēs. Patiesa mobilitāte. Izvēlies – no dažiem simtiem līdz 1000 eiro. Izstāde var palīdzēt ar tiešas, tuvas salīdzināšanas iespējām.

Man, piedodiet, šie neder. Kāpēc? Antīks, iespējams, romantiķis esmu. Pūslis nepeld skaisti. Tas draņķīgi airējas un, motora dzīts, nevis dabiski peld, bet pat mazākajā vilnītī kratās… Man vajag – “balta laiva slīd…”. Un tādēļ jau vairākus pavasarus ar gluži nopietnu iekāri skatos uz kajakiem.

Pusnomoda sapnis

Jau pērn mazdēliem gribēju nopirkt pavisam maziņo Doles “Krokiju”. Šogad izstādē ieraugu kaut ko tādu, kas robežojas ar skaistākajām pusnomoda ilūzijām. Te ir pavisam caurspīdīga nepilnus četrus metrus gara laiviņa, kas sver tikai ap 30 kg. Viens pats varēšu no auto jumta nocelt un ūdenī laist bez kompresora pļerkstināšanas… Un slīdēt kā sapnī… Jā!!!

Pārāk mazs? Vai tik tā nav tā pati mānija, kas vajā mūs gan mājokļu, gan auto izvēlē? Te pietiek vietas man un mazdēlam, somai ar copes rīkiem un uzkodām. Nestabila? Bailīgajiem un slikti koordinētajiem tiek piedāvāta opcija – šķērsstienis ar pludiņiem abos galos. Jāairē? Izlaistajam rumpim veselīgi. Un ja nu galīgi slinkums – pie tā paša šķērsstieņa var stiprināt elektromotoru. Cenas? Nav lielākas kā pūšļiem. Par simtiem trim jau var dabūt tīri labu. Caurspīdīgais gan ir divreiz dārgāks. Gribu!
 

Miegam krastā

Atklāts paliek jautājums par miedziņu. Nez vai kajakā tas kaut cik jēdzīgs iespējams. Jāiet krastā. Un tur… Nevajag dārgu “kemperi”, ko šurp atvilkt grūti. Nevajag telti, kas laikus jāuzslej, mājās braucot būs jānovāc (iespējams, slapja), kurā komfortu nez vai spēj radīt pat prāvs “Dormeo”. Nevajag vārtīties nolaistā šofera sēdeklī. Vajag kaut ko līdzīgu tam, ko ieraugu laivu halles pašā tālākajā kaktā. Vajag pielāgot auto labai nakšņošanai. Dažās minūtēs atvāžama guļamistaba uz auto jumta. Šika. Ērta. Viens trūkums – pārāk dārga. Nez vai četrciparu skaitlis šo “iKemper” spēs padarīt patiešām populāru. Atliek cerēt, ka līdz nākamajam “Boat show” radīsies konkurenti, kuri piedāvās šīs idejas lētāku, vienkāršāku risinājumu. Ja ne – būs jāatgriežas pie vecās labās tehniskās jaunrades. “Būvē pats”… Jau sāku datorā šo to skicēt.

LA.lv