×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
17. februāris, 2015
Drukāt

Dānija piedzīvo asiņainākos teroraktus pēdējos gadu desmitos

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pieminot islāma terorista Omāra Abdela Hamida el Huseina nogalinātos cilvēkus, pie Dānijas galvaspilsētas Kopenhāgenas lielākās sinagogas sagūla ziedu klēpji.

Dānija un starptautiskā sabiedrība vakar pieminēja pagājušajā nedēļas nogalē islāma terorista nogalinātos divus cilvēkus – 55 gadus veco Dānijas kinorežisoru Finu Norgārdu un 37 gadus veco Kopenhāgenas lielākās sinagogas apsargu Danu Uzanu. Dānijas mediji noskaidrojuši, ka valstī pēdējos desmit gados asiņainākā terorakta sarīkošanā vainojams 22 gadus vecais Omārs Abdels Hamids el Huseins.

Aiztur līdzzinātājus

Dānijas policijas izmeklētāji vietējiem medijiem atklājuši, ka acīmredzot Huseins centies atdarināt pagājušajā mēnesī islāma radikāļu sarīkoto slaktiņu Parīzē. Arī Dānijas drošības policijas vadītājs Jens Madsens norādījis, ka Huseins varētu būt iedvesmojies no teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” internetā izplatītās propagandas.

Vispirms Huseins, bruņojies ar diviem ieročiem, iebruka Kopenhāgenas centrā esošajā kafejnīcā, kur tobrīd norisinājās vārda brīvībai veltīta diskusija. Tajā piedalījās arī latviešu izcelsmes Zviedrijas karikatūrists Lāšs Vilks. Ielauzies kafejnīcā, Huseins klātesošo cilvēku virzienā raidīja vismaz 40 šāviņus, nogalinot dāņu režisoru Norgārdu. Bet pusnaktī viņš devās uz Dānijas galvaspilsētas sinagogu, pie kuras ar šāvienu galvā nogalināja tās apsargu. Vēlāk teroristu pie viņa mājas Norebro rajonā nošāva Kopenhāgenas policija.

Vakar sarunā ar raidsabiedrību “CNN” Vilks, kurš uzbrukumā necieta, stāstīja, ka, sākoties apšaudei, “apsargi mani nekavējoties nogādāja citā telpā”. “Viņi man lika gulēt uz grīdas, līdz briesmas bija garām,” stāstīja karikatūrists.

Bažījoties par jauniem teroraktiem, Dānijas galvaspilsētas policija izvērsa plašas drošības operācijas. Kādā Kopenhāgenas interneta kafejnīcā policistiem izdevās aizturēt divus cilvēkus, kuriem vēlāk tika izvirzītas apsūdzības par palīdzības sniegšanu teroristam. Ziņu aģentūra “Reuters”, atsaucoties uz izmeklētāju sniegtajām ziņām, skaidro, ka aizturētie cilvēki, domājams, piegādājuši Huseinam ieroci, kā arī palīdzējuši viņam slēpties pēc teroraktu pastrādāšanas.

Cīņa pret tumšu ideoloģiju

22 gadus vecais Huseins ir dzimis un audzis Dānijā. Viņš ir šīs valsts pilsonis, jau iepriekš bijis apsūdzēts noziegumos un nesen atbrīvots no cietuma. Dānijas laikraksts “Ekstra Bladet” skaidro, ka 2013. gada novembrī Huseins tika apsūdzēts par kāda cilvēka saduršanu ar nazi Dānijas piepilsētas vilcienā. Šīs lietas izskatīšana beidzās pērn decembrī, kad Huseinam tika piespriests divu gadu cietumsods. Taču no ieslodzījuma viņš tika atbrīvots pirms divām nedēļām, jo, kā, atsaucoties uz policijas paziņojumiem, norāda Dānijas laikraksts, “ilgu laiku” no piespriestā soda jau bija pavadījis aiz restēm. Arī Kopenhāgenas policija apstiprinājusi, ka Huseins esot bijis cieši saistīts ar Norebro rajona kriminālajām aprindām. Sarunā ar raidsabiedrību BBC Dānijas ārlietu ministrs Martins Lidegārds izteicies, ka, ļoti iespējams, Huseins radikalizējies tieši cietumā. Viņš arī skaidroja, ka pirms nonākšanas aiz restēm Huseins policijas redzeslokā bija nonācis tieši saistības ar kriminālo pasauli, nevis terorisma dēļ.

Dānijas premjerministre Helle Torninga-Šmita paziņojusi, ka Dānija ir iesaistījusies “cīņā par brīvību pret tumšu ideoloģiju”. “Kad jūs bez žēlastības raidāt nāvējošas lodes pret nevainīgiem cilvēkiem, kuri piedalās diskusijā, kad jūs uzbrūkat ebreju kopienai, jūs uzbrūkat mūsu demokrātijai,” paziņoja Torninga-Šmita, solot, ka “neviens, kurš atbildīgs par teroraktu rīkošanu, netiks cauri sveikā”. “Ja traks cilvēks ir gatavs upurēt savu dzīvību, tad mēs nekad nespēsim pilnībā būt pasargāti,” sacīja Dānijas valdības vadītāja.

Terorista uzbrukumus Kopenhāgenas kafejnīcai nosodījuši arī vairāku valstu līderi, tostarp Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons, Vācijas kanclere Angela Merkele un Eiropas Savienības Padomes priekšsēdētājs Donalds Tusks. “Šaušana Kopenhāgenā ir šausmīgs uzbrukums vārda brīvībai un reliģijas brīvībai. Divi cilvēki tika nogalināti tikai savu uzskatu dēļ. Manas domas ir ar upuru tuviniekiem,” paziņoja Kemerons.

Francijā aiztur teroristu vervētājus

Tikmēr Francijas tiesībsargājošo iestāžu darbinieki Tulūzas apkaimē aizturējuši sešas personas, kuras tiek turētas aizdomās par teroristu vervēšanu karam Sīrijā, raksta avīze “Le Figaro”. Visas aizturētās personas ir čečenu izcelsmes, turklāt vienam no aizdomās turamajiem ir gan Francijas, gan Krievijas pilsonība. Francijas premjerministrs Manuels Valls norādījis, ka islāma radikāļu ietekme čečenu kopienās ir “īpaši satraucoša”. Viņš arī uzsvēra, ka drošības apsvērumu dēļ valstī joprojām patruļas turpinās tūkstošiem policistu un karavīru. “Viņu patruļas turpināsies, kamēr draudu līmenis saglabāsies augsts,” paziņoja Valls.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+