×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
15. janvāris, 2018
Drukāt

Kreituse par aizmirstajiem barikāžu varoņiem (9)

Foto - LETAFoto - LETA

Viesojoties RīgaTV 24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu”, Rīgas Stradiņu universitātes profesore Ilga Kreituse dalījās atmiņās par barikāžu laiku un norādīja, ka daudzi aspekti ir aizmirsti. Viņa uzskata, ka nepietiekami tiek runāts par cilvēkiem, kas aktīvi aizstāvēja Latviju: “Manuprāt, emocionālais aspekts nav izvērtēts – ne tikai par tiem, kas sēdēja pie ugunskuriem, bet arī tiem, kas pieņēma lēmumu tur atrasties.”

Viņa raidījumā atminējās cilvēku gatavību cīnīties par Latviju un burtiski stāties pretī lodēm: “Es atceros puišus, kas gulēja pārguruši uz Radio kāpnēm, un blakus viņiem bija dzelzs stieņi. Tās bija no nošu pultīm noskrūvētās kājas. Un ar to puiši gatavojās aizstāvēt Radio māju. Es domāju, ka ar prātu viņi saprata, ka nevienam automātam tu pretī ar šo nošu kāju nestāvēsi, bet viņi gulēja uz tām trepēm un bija gatavi mūs aizstāvēt.” Kreituse uzskata, ka šo emocionālo aspektu nedrīkst aizmirst.

Kreituse arī sacīja, ka viens no svarīgākajiem neatrisinātajiem jautājumiem ir kinooperatoru Gvido Zvaigznes un Andra Slapiņa nāve, jo patiesā notikumu norise nav zināma. “Šis jautājums vēl joprojām nav atrisināts, un es nezinu, kāpēc, jo izmeklēšana tika sākta. Viņus nenošāva no Iekšlietu ministrijas, viņus nošāva no muguras, aizmugurē viņiem bija Bastejkalns,” sacīja Kreituse. Viņasprāt, šis jautājums ir jārisina, to nedrīkst vienkārši aizmirst.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Piekrītu, Pamela!
  Ir ļaudis, kuri aktīvi kultivē mītu par krievu gluži vai masveida piedalīšanos barikādēs.
  Es vedu dalībniekiem DL tēju un pīrādziņus. Krievu valodu nedzirdēju.
  Gluži otrādi, ejot uz pieturu, pretī nāca vairākas krievietes. Tas, ko viņas teica, nu galīgi nebija barikādes atbalstošs. Latviski tas nozīmēja: “Turpiniet vien savas ākstības, mūsu tanki nekur tālu nav. Ieradīsies, tad , maitas (svoloči) dabūsiet, ko pelnījuši”. Apkārtējie okupanti, masveida rusifikācijas rezultātā sabraukušie un viņu pēcteči savā stilā neslēpti pauda sajūsmu par šiem vārdiem.

 2. Kreituse nu gan varētu paklusēt ar saviem supervīriem.Lai tos izskolo.Par tām barikādēm noriebies kad saka,ka bija daudz krievu.KAPĒC tad viņi neko TAGAD nestāsta,ja tur bijuši.Bet visi nez kapēc aizmirsuši par INTERFRONTES tūkstošiem.Pat par valodas referendumu.Un tāds mērglis kā Bikše ,laikam nojūdzies,aicina latviešus pievienoties okupāciju atzīmēt ar okupantiem 9.maijā.!!Vilkt SC valdībā1Nenormāls!Mēs taču JAU redzam kas notiek SC sagrābtajā Rīgas domē.Nenormālais Brikše aicina atkārtot 1945.gadu?LATVIEŠI atzīmē Uzvaras dienu 8!!!maijā Brāļu kapos BEZ dzeršanas un častuškām.
  Šis nu ir īsts maišelnieks!

 3. To barikāžu varonību pārspīlēt nevajag! Es arī tolaik regulāri gāju uz barikādēm un labi atceros to gaisotni. Dažreiz gadās dzirdēt un lasīt, ka tas bijis drīzāk kā savdabīgs “tusiņš”. Bija, protams, arī tas, taču bija visai auksts, diezgan nopietni mīnusi. Tāpat bieži piemin alkohola lietošanu. Bija, protams, taču nekādu lielo pļēgurošanu neredzēju. Mēdzu uzturēties gan tikai vienā vietā – pie Radionama, nezinu, kas notika citur. Taču nopietni karot gan neviens tur netaisījās, jo tā būtu bezjēdzīga asins izliešana – visi saprata, ka tā ir tikai kā tāda savdabīga demonstrācija vai mītiņš, lai pasaulei parādītu mūsu brīvības alkas. Un nekas vairāk! Cerējām arī uz to, ka Gorbačovs negribēs zaudēt savu popularitāti Rietumos un neriskēs apspiest dumpīgās Baltijas tautas ar varu. Bija toreiz arī daži ļoti satraucoši brīži un kaut kāda drosme tomēr bija vajadzīga, jo tobrīd jau vēl neviens nezināja, kā viss pagriezīsies. Taču runāt var varonību un t.t. – tas viss ir krietni pārspīlēts!

 4. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  ========

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 5. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda.

 6. Būtu paklusējusi bijusī LPSR CK locekle

 7. Latvija varoņus aizmirst Atbildēt

  Vēl dzīvajiem nacionāliem partizāniem sen vajadzēja piešķirt Viestura ordeni.

 8. Gribi kaitināt 3 A tad Saeimas deputātus un tad citus VIP varnešus – piemini barikādes… Jā un tad uzdod jautājumu – ja esi tik politikā aktīvs – biji uz barikādēm? Viriem jau virs 45 gadiem nu vajadzēja…

Draugiem Facebook Twitter Google+