×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Hermīne, Estere
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
30. jūnijs, 2017
Drukāt

Krievijā apsver krievvalodīgo ārzemju mediju bloķēšanu (22)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Krievijas parlamenta augšpalātā  – Federācijas padomē – tiek apspriesta iespēja faktiski atjaunot PSRS laiku praksi, kad tiek bloķēti krievu valodā no ārzemēm vēstošie mediji, satraucas demokrātiski noskaņotais “Eho Moskvi” un citi to atbalstošie krievvalodīgie masu informācijas līdzekļi. Kremlis šīs ziņas pagaidām nekomentē.

Bažu pamatā ir Federācijas padomes valsts suverenitātes aizsardzības un iejaukšanās Krievijas Federācijas iekšējās lietās novēršanas komisijas vadītāja Andreja Kļimova izteikumi, ka ārzemēs bāzēti krievvalodīgie masu informācijas līdzekļi būtu jābloķē, ja tie pārkāpj Krievijas likumu par tā sauktajiem ārvalstu aģentiem un nesniedz Krievijas Tieslietu ministrijai ziņas par finansējuma avotiem un neatskaitās par savu darbību. Kļimovs rosinājis “nodrošināt likumdošanas bāzi, kas ļautu regulēt krievvalodīgos masu informācijas līdzekļus, kam ir auditorija Krievijas teritorijā, pat ja tie ir reģistrēti ārzemēs”. Pēc Kļimova oficiālajai ziņu aģentūrai ITAR-TASS teiktā, parlamenta augšpalātā sākta šī jautājuma apspriešana un Krievijas Tieslietu ministrija būtu jāpilnvaro sākt izmeklēšanu pret medijiem, kas nepiekrīt ziņot par sevi. Iespējamais likumprojekts pārrunāts arī Krievijas Valsts domē ar Krievijas Federālā drošības dienesta pārstāvju līdzdalību. Krievijas prezidenta Vladimira Putina pārstāvis Dmitrijs Peskovs ar valdības laikraksta “Rossijskaja gazeta” starpniecību pavēstījis, ka prezidenta administrācijā temats vēl nav cilāts, taču iniciatīva prasot daudz rūpīgāku izstrādi. Latvijā bāzētā krievvalodīgā ziņu vietne “Meduza”, uz kuru paredzētais likums tiešā veidā attiektos, pagaidām atturējusies “Eho Moskvi” paust savu viedokli, jo vēl pārāk daudz neskaidrību un nav zināms, vai Kļimova paziņojums vispār nopietni uztverams.

Tajā pašā laikā Maskavas žurnālistu savienībā iespējamību uztver nopietni, jo tas atbilst pēdējā laika centieniem Krievijā apkarot neatkarīgos interneta izdevumus – vara ir sapratusi, ka līdz šim galvenā propagandas kanāla – televīzijas – popularitāte un auditorija samazinās un cilvēki aizvien biežāk smeļas informāciju interneta portālos. Žurnālistu savienības vadītājs Pāvels Gusevs arī atgādinājis, ka tuvojas 2018. gada marta Krievijas prezidenta vēlēšanas, līdz ar to informācijas plūsmas kontrole Kremlim kļūst vēl svarīgāka. Simptomātiski, ka 22. jūnijā vairāki Krievijas interneta pakalpojumu nodrošinātāji pēc signāla no uzraugošā orgāna “Roskomnadzor” apmēram uz divām stundām bloķēja iecienītā interneta meklētāja “Google” krievu versiju. Šis gadījums pamatīgi apstulbināja globālā tīkla lietotājus Krievijā. Izskaidrojumi incidentam no iestāžu puses bija pretrunīgi un neskaidri, kamēr komentētāji sprieda, ka drīzāk vainojama atbildīgo iestāžu nekompetence interneta jautājumos.

“Federācijas padome nolēmusi, ka Krievijai jāpiesavinās autortiesības krievu valodas izmantošanai visā pasaulē. Nē, es vienkārši esmu sajūsmā par šizofrēnijas līmeni padomes senatoru galvās: krievu valodas izmantošanai ārzemēs viņi piedāvā ieviest atļauju sistēmu,” savā “Face-
book” kontā par jaunākajiem mediju kontroles ierosinājumiem ironizē žurnāliste Jekaterina Vinokurova – viena no visvairāk citētajām Krievijas interneta vides žurnālistēm.

Tikmēr senators Kļimovs telekanālam “Doždj” skaidrojis, ka iniciatīva Federācijas padomē nākusi pēc tam, kad kļuvis zināms, ka ASV tiek izskatīts priekšlikums paplašināt Tieslietu ministrijas pilnvaras masu informācijas līdzekļu bloķēšanai arī bez administratīvās vai krimināllietas ierosināšanas – tas atgādinot “inkvizīciju”. ASV tādējādi varētu vērsties vispirms jau pret angļ-
valodīgo Krievijas propagandas TV kanālu “Russia Today”. Uz “Doždj” jautājuma, kā viņš iedomājas tehniski īstenot atsevišķu vietņu bloķēšanu, Kļimovs atteicis: “Kā to izdarīt, jādomā konkrētam orgānam. Ne jau senatoriem tas jādara.” Vietnes bloķēšana arī būšot tikai galējais līdzeklis, un izcelt to patlaban nozīmējot “apmelot” viņa iniciatīvu. Galvenais uzdevums esot cits: “Ja kāds aiz robežām īsteno, tajā skaitā ar masu informācijas līdzekļu palīdzību, mūsu valsts teritorijā darbību, kas virzīta uz iejaukšanos iekšējās lietās, tad mums ir jāsaprot, kas to dara un kāpēc. Jābūt orgānam, kas ir par to atbildīgs, kam ir tiesības uzdot tādus jautājumus, kam ir tiesības veikt izmeklēšanu šajā jautājumā.”

“Eho Moskvi”, pamanījusi paralēles starp padomju perioda metodēm un ideju bloķēt mediju, ja tas nesadarbojas, norāda, ka “naidīgās radiobalsis” no Rietumiem – “Brīvība”, “Radio Brīvā Eiropa”, “Amerikas balss”, “Vācu vilnis” un citas – PSRS laikos bija populāras par spīti traucēšanai, jo raidījumu saturs radikāli atšķīrās no tā, ko piedāvāja padomju mediji. Oficiāli to sauca par “radioaizsardzību”. Slāpējošā stacija spēcīgu trokšņu ģeneratoru veidā atradās arī Rīgā. Atkarībā no starptautiskās situācijas slāpēšanas intensitāte un traucējamo staciju skaits mēdza mainīties. Krievu un citās PSRS tautu valodās raidošo staciju traucēšana tika pārtraukta 1988. gada novembra beigās.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. О, цензоры проснулись. Как всегда делают своё гнусное дело. Как же вы однообразны.

  • Tad jau vēl var sanākt,ka tev būs jāprasa Vovam atļauja lai varētu gānīties krieviski latviešu portālos!

   • Скорость реакции у вас просто офигенная, аж целых 7 дней. Да, и спрашивать разрешения мне ни у кого не надо. Как видно, вы совсем не знаете свою собственную конституцию. Советую перечитать, особенно статью 100! Я ни у кого не собираюсь спрашивать разрешения, особенно у вас.

 2. Kā viņi noirš Ukrainu. Veselu stundu labākā raidlaika 1. kanālā atdod lai tikai rietu, rietu un rietu uz Ukrainu. Man gribētos pajautāt, kas ir ko? Nevarējāt tur uzvarēt, tagad vismaz šādi mēģinat ieriebt?

 3. Vai tas ir kads jaunums ?! Launuma Imperija varbut tikai kadus paris gadus,Jelcina laika,bija kaut kadas minimalas varda un preses brivibas pazimes .Toties ES un NATO Valsts Latvija parspej visus demokratijas un varda brivibas rekordus.Publiska telpa piebliveta ar kremla cekistu propagandu un dezinformaciju.Valsts prezis, Pleskavas desantnieka delins, ar savu “zalo zemnieku”apvienibu atklati darbojas pret Latvijas Valsts un latviesu tautas interesem,lidz ar to apdraudot Latvijas Valsts un tautas Neatkaribu.

  • А вы «империя добра» значит?! Смешно! Докторишка херов, не парь людям мозги, вместе со своими защитниками – цензорами. Ишь как сразу бросились защищать, ух. Люди то, поумнее вас будут.

   • tu kremlin, vispār pat savā naidā citu domu neuztver! Vai arī neproti latviski lasīt!

    • А сам то ты умеешь понимать прочитанное?! Или видишь только то, что хочешь видеть?

 4. Apsveicu ar dzīvi kā Ziemeļkorejā. Lai gan tas ir nozēlojami…., valsts , kuras daļa Eiropā izraugās stingrāko Āzijas valsts modeli.

  • Kaut kādas baumas sagrābstītas, un nu pūst no mušas ziloni. Kā tad lai nepūš- saimnieki no ES un NATO lika uzturēt Krievijas kā ienaidnieka tēlu, jo citādi visa šī NATO “rosība” Eiropā tiks uzskatīta par bezjēdzīgu. Smadzenes tiek skalotas 24 stundas diennaktī.

   • Ja Ilze ir Ilze – Ir valstis, kuras pašas ir sev ienaidnieces un ienaids rādās visapkārt – tikai vai sanitārus izsaucāt…
    Eiropa un arī Krievija varēja dzīvot kā tajā ”zelta laikmeta” posmā, kurš bija 19. beigās un 20. gadsimta sākumā – viss ir brīvs, bet traucē Ziemeļkorejas piemērs – pelmenis un viņa sveicošā tauta drošibnieku pavadībā…

 5. back to the U.S.S.R. Atbildēt

  Pūķins atgriež krievus pagātnē. Un šovinistiskie mužiki rēc sajūsmā.

 6. Ой, господа, а на себя посмотреть не хотите ли?! Кто отключал ТВ каналы и запрещал радиовещание, кто призывал к блокировке «нелояльных» сайтов на латышском языке?! Не вы ли, такие очень «демократичные»?!!!

 7. lai tik izolējas, jo glupāki jo labāk

  • Tikai nesapriecājies par agru. Latvijas “vārda brīvība” jau zināma: runāt var tikai to, kas valdībai Vienotības personā, ES un NATO ir pa spalvai. Krievijā nekad nebūs kā Ziemeļkorejā. Vari nesapņot.

   • Ilzītes sapnītis Atbildēt

    Ilzīt,Tev galvā smadzeņu vietā biezpiens! Cik jauki bija dzīvot padomijā-viss bija par velti,dzīvokli deva,darbs vienmēr bija ,varēja katru gadu mainīt,visu nokārtoja valsts,pašai ne par ko nebija jādomā.Partijas komitejas par visu padomāja.

Draugiem Facebook Twitter Google+