Kultūra
Kultūrpolitika

Kristīne Ojala: Būt svētkos ar visu sirdi! 0

Foto – Timurs Subhankulovs

Tāpat kā visu citu amatiermākslas nozaru pārstāvji, arī koklētāji šobrīd nopietni gatavojas Dziesmu un deju svētkiem. Gadu gaitā mums izveidojušās spēcīgas kopspēles tradīcijas. Ik gadu sanākam kopā Jūrmalas Kokļu dienās pirms Jāņiem – šogad tajās modelējām Dziesmu svētku koncertu repertuāru. Visiem bija liels, gaišs pārdzīvojums, kad vairāki Rīgas ansambļi rudenī atskaņoja Lauras Jēkabsones Pirmo kokļu simfoniju. Tiem, kuri retāk apmeklē kokļu mūzikas koncertus, noteikti kāds Dziesmu un deju svētku laikā jānoklausās – kokles repertuārs šobrīd ir ļoti daudz­pusīgs, varam spēlēt  nopietno klasisko mūziku, muzicēt kopā ar kori, atskaņot savus skaņdarbus. Tā sen vairs nav nozare, kur sanāk bižainas meitenītes paspēlēt tikai savam priekam. Aug koklētāju rindas – dažādās aktivitātes mūzikas skolās ļoti palielina audzēkņu skaitu, tāpat kādu noteikti piesaista Laimas Jansones spilgtais, savdabīgais sniegums, un šī kustība aiziet plašumā. Protams, ļoti nozīmīgi ir tas, ka koklētāji šoreiz piedalīsies arī Dziesmu un deju svētku lielajos notikumos – Noslēguma koncertā, Simfoniskās mūzikas koncertā, kas notiks “Arēnā Rīga”, – mēs būsim iesaistīti un pamanāmi.

Arī līdz Dziesmu un deju svētku sākumam koklētājiem būs darba pilnas rokas. Jau februārī Jelgavā pulcēsies visi kokļu ansambļi, lai iestudētu vairākus jaundarbus. Tāpat vēl pirms pavasara skatēm tiksimies Cēsīs, kur novada kokļu svētkos iespēlēsim Dziesmu svētku repertuāru, un šādus svētkus gribam sarīkot arī citos novados. Tas, ka svētku starplaikā darbi nerimst ne uz brīdi, ceļ gan kokļu ansambļu līmeni, gan piesaista jaunos koklētājus. Jau tagad redzu: ansambļu konkurss Dziesmu un deju svētkos būs ļoti interesants, jo katrs no tiem cenšas sevi parādīt no vislabākās puses. Ne tikai pareizi un skaisti, ievērojot virsdiriģentu norādes, nospēlē koncerta skaņdarbus skatēs, bet izvēles skaņdarbā rāda tieši sev raksturīgo. Skates ar katru gadu kļūst interesantākas un sniedz patiesu labas mūzikas baudījumu, jo ansambļi ar savām vadītājām strādā ļoti radoši. Katrs meklē savas stiprākās puses, un lielie festivāli veicina kokļu mūzikas jaundarbu tapšanu.

Pati ļoti gaidu gan Kokļu ansambļu skates finālu Latviešu biedrības namā, gan kokļu mūzikas koncertu Dailes teātrī. Īpašs notikums būs Kokļu mūzikas Nakts koncerts Doma baznīcā, kur ansambļi spēlēs skaistāko koklei rakstīto latviešu mūziku un kur īpašā baznīcas akustika ievibrēs klausītāju sirds stīgas. Tāpat esmu priecīga un lepna par to, ka Dziesmu un deju svētku Noslēguma koncertā būs dzirdamas arī kokles – mazliet, bet tomēr būsim klāt. Tas rada lepnumu par mūsu nozari un prieku, ka esam pamanītas. Man pašai spilgtākā Dziesmu svētku pieredze bijusi tieši no Dziesmu svētkiem, kuros bija iespēja spēlēt Noslēguma koncertā. Toreiz sēdēju pie virsdiriģentu paaugstinājuma, un nav iespējams izstāstīt sajūtu, kad aiz muguras dzied koris, tu esi līdzdalīgs lielajā Dziesmu svētku koncertā, vari piedalīties šajā notikumā, bagātināt to ar savas kokles skaņām – tas ir ļoti, ļoti liels un svarīgs pārdzīvojums.

Visiem svētku dalībniekiem novēlu prieku – prieku piedalīties, prieku spēlēt, sajust Dziesmu svētku garu, būt uz viļņa, būt svētkos ar visu sirdi un ne par ko nesatraukties, bet izbaudīt. Izbaudīt smagus mēģinājumus, grūtības, varbūt kādas pašu neparedzētas neveiksmes, lai kontrastā un rezultātā izbaudītu lielus laimes mirkļus.

Kristīne Ojala, Tautas mūzikas nozares pārstāve, Dziesmu un deju svētku padomes locekle

Saistītie raksti
LA.lv