Foto – Dainis Bušmanis

Kurš maksās par valsts simbolu? Nav finansējuma Brīvības pieminekļa restaurācijai 39

Latvijas valstiskuma simbolam – Brīvības piemineklim – termiņš kārtējo apkopes un restaurācijas darbu veikšanai pienāca jau pirms pāris gadiem, un šī vasara ir pēdējais brīdis, lai restauratori pirms Latvijas simtgades pasākumiem ko tādu varētu paveikt. Darbi ieplānoti, bet ne Rīgas pašvaldība, ne valsts tiem vēl nav atvēlējusi ne centa, acīmredzot, gaidot viena uz otru. Optimistiskais scenārijs liek cerēt, ka nepieciešamie līdzekļi vai vismaz daļa parādīsies vasarā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Lasīt citas ziņas

Par Brīvības pieminekļa uzturēšanu atbildīgās Rīgas pašvaldības struktūras “Rīgas pieminekļu aģentūra” darbības stratēģijā līdz 2019. gadam viens no punktiem ir minētā monumenta restaurācija, tomēr 14. martā domes apstiprinātajā aģentūras darba plānā 2017. gadam tādas pozīcijas nav.

Kā skaidro Pieminekļu aģentūrā, summa ir pārāk liela – ap 200 tūkstošiem eiro. Protams, vispirms rodas jautājums, kas tad piemineklim atkal vainas, ja sastatnes ap to redzējām vēl 2013. gadā! Speciālisti uz to atbild: nekas nav mūžīgs un pat tad, ja piemineklis stāv un negāžas, tas nebūt nenozīmē, ka ar to viss ir kārtībā. Turklāt regulāri apkopt vienmēr iznāk lētāk nekā tad, ja defekti uzkrājas gadu gadiem. “Pieminekļa apakšdaļa tiešām tiek sakopta visu laiku, šuves tīra katru gadu. Bet tas notiek acu līmenī. Cilvēki jau neredz, kas notiek 40 metru augstumā,” skaidro Pieminekļu aģentūras galvenais restaurācijas speciālists Ivo Graudums. Darbalauks šoreiz ir tieši pieminekļa augšdaļā. Pēdējā reize, kad monuments ietērpts sastatnēs līdz augšai, līdz Brīvības alegorijai, bijusi 2006. gadā. Toreiz atjaunots tika zvaigžņu zeltījums, bet sakopt pašu vara figūru un obelisku traucējuši laika apstākļi. “Tas bija marts/aprīlis. Ārā bija sniegs. Lai strādātu ar figūru, ar virsmas pārklājumiem, virsmas temperatūrai jābūt ap 60 °C, bet tādos laika apstākļos to nevar nodrošināt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz figūras kapara virsmām veidojas nelabvēlīgi savienojumi, kas jānotīra un jāuzklāj pārklājums. Ja pārklājums vairs nefunkcionē, šie savienojumi ieskalojas travertīnā kā zaļi vara sāļi. Veidojas pamanāmi notecējumi. Varbūt pagaidām to nevar saukt par problēmu, taču, ja nekas netiks darīts, pēc brīža tā jau būs problēma,” skaidro restaurators. Pie paša ar travertīnu apšūtā obeliska nekas neesot darīts kopš 2001. gada: “Obelisks ir jāpārklāj ar ūdeni atgrūdošu šķidrumu. Pagājuši 16 gadi, un jebkuram virsmas pārklājumam tas ir stipri par daudz. Optimālais kalpošanas laiks virsmas pārklājumam ir pieci gadi.” Graudums spriež, ka ideālā variantā Brīvības pieminekli no augšas līdz apakšai vajadzētu sakopt ik pēc pieciem gadiem. Kamēr bijusi runa par apakšdaļu, tas arī daudzmaz izdevies, jo summas apkopei bijušas nelielas. Taču tagad pie obeliska viss “uzkāries”, jo sastatņu uzstādīšana 42 m augstumā izmaksā dārgi un aģentūras budžetā tādu summu nav.