×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
27. aprīlis, 2017
Drukāt

Kurš maksās par valsts simbolu? Nav finansējuma Brīvības pieminekļa restaurācijai (39)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Latvijas valstiskuma simbolam – Brīvības piemineklim – termiņš kārtējo apkopes un restaurācijas darbu veikšanai pienāca jau pirms pāris gadiem, un šī vasara ir pēdējais brīdis, lai restauratori pirms Latvijas simtgades pasākumiem ko tādu varētu paveikt. Darbi ieplānoti, bet ne Rīgas pašvaldība, ne valsts tiem vēl nav atvēlējusi ne centa, acīmredzot, gaidot viena uz otru. Optimistiskais scenārijs liek cerēt, ka nepieciešamie līdzekļi vai vismaz daļa parādīsies vasarā.

Par Brīvības pieminekļa uzturēšanu atbildīgās Rīgas pašvaldības struktūras “Rīgas pieminekļu aģentūra” darbības stratēģijā līdz 2019. gadam viens no punktiem ir minētā monumenta restaurācija, tomēr 14. martā domes apstiprinātajā aģentūras darba plānā 2017. gadam tādas pozīcijas nav.

Kā skaidro Pieminekļu aģentūrā, summa ir pārāk liela – ap 200 tūkstošiem eiro. Protams, vispirms rodas jautājums, kas tad piemineklim atkal vainas, ja sastatnes ap to redzējām vēl 2013. gadā! Speciālisti uz to atbild: nekas nav mūžīgs un pat tad, ja piemineklis stāv un negāžas, tas nebūt nenozīmē, ka ar to viss ir kārtībā. Turklāt regulāri apkopt vienmēr iznāk lētāk nekā tad, ja defekti uzkrājas gadu gadiem. “Pieminekļa apakšdaļa tiešām tiek sakopta visu laiku, šuves tīra katru gadu. Bet tas notiek acu līmenī. Cilvēki jau neredz, kas notiek 40 metru augstumā,” skaidro Pieminekļu aģentūras galvenais restaurācijas speciālists Ivo Graudums. Darbalauks šoreiz ir tieši pieminekļa augšdaļā. Pēdējā reize, kad monuments ietērpts sastatnēs līdz augšai, līdz Brīvības alegorijai, bijusi 2006. gadā. Toreiz atjaunots tika zvaigžņu zeltījums, bet sakopt pašu vara figūru un obelisku traucējuši laika apstākļi. “Tas bija marts/aprīlis. Ārā bija sniegs. Lai strādātu ar figūru, ar virsmas pārklājumiem, virsmas temperatūrai jābūt ap 60 °C, bet tādos laika apstākļos to nevar nodrošināt.

Uz figūras kapara virsmām veidojas nelabvēlīgi savienojumi, kas jānotīra un jāuzklāj pārklājums. Ja pārklājums vairs nefunkcionē, šie savienojumi ieskalojas travertīnā kā zaļi vara sāļi. Veidojas pamanāmi notecējumi. Varbūt pagaidām to nevar saukt par problēmu, taču, ja nekas netiks darīts, pēc brīža tā jau būs problēma,” skaidro restaurators. Pie paša ar travertīnu apšūtā obeliska nekas neesot darīts kopš 2001. gada: “Obelisks ir jāpārklāj ar ūdeni atgrūdošu šķidrumu. Pagājuši 16 gadi, un jebkuram virsmas pārklājumam tas ir stipri par daudz. Optimālais kalpošanas laiks virsmas pārklājumam ir pieci gadi.” Graudums spriež, ka ideālā variantā Brīvības pieminekli no augšas līdz apakšai vajadzētu sakopt ik pēc pieciem gadiem. Kamēr bijusi runa par apakšdaļu, tas arī daudzmaz izdevies, jo summas apkopei bijušas nelielas. Taču tagad pie obeliska viss “uzkāries”, jo sastatņu uzstādīšana 42 m augstumā izmaksā dārgi un aģentūras budžetā tādu summu nav.

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. iZRADAS MUSU PIEMINEKLIS IR LABS NAUDAS ATMAZGASANAS LIDZEKLIS , KUR VAR DARIT KO GRIB

 2. Valstij ne Brīvības piemineklis ne Brāļu kapi nav vajadzīgi. Tie “latviešu tautas aizstāvji ” Saeimā līdz šim brīdim nav iedomājušies noteikt nacionālās nozīmes memoreāla statusu šiem ansambļiem. Tas nelietis Ušakovs saved kārtībā Brāļu kapus, savedīs arī Brīvības pieminekli, ja turpinās vadīt Rīgu. Ja nē, būs iespēja to darīt citiem pēc 3. jūnija.

 3. Pilnīgi normali kādā stāvokli ir demokrātija un brīviba šai zemes pleķītī(valsti nelietoju jo tas ir zaimojošitam kas šeit darās un ir izveidots dažu intresēs) tāds ir arī piemineklis lai ta milda brūk jo tā tur smago Dāvida zvaigzni ko veido trīs mazās kuras pēc projekta nebija paredzētas tā izvietot un nu ir sekas.

 4. Tūdaliņpastalniekiem ir citas prioritātes. Pērkam haubices, tikko svaiga ziņa – “Austrija piegādās Latvijas bruņotajiem spēkiem lietotus 120 milimetru mīnmetējus”.
  Muļķu zemē viss pa vecam. Krištopānam bija taisnība.

  • Tautas simbola restaurācijai naudas nav, bet sovetvaras nacionalizētajam cirkam būs milioni tā nostiprināšanai un pārbūvei! Kāda kultūra, tādas prioritātes!

 5. Esam ievēlējuši ļoti “gudrus” deputātus, kuriem mūsu valsts simbols ir kaut kur pēdējā vietā. Rīgas mērs jau ir krievs, tātad varam sagaidīt arī premjeru krievu. Ja nebūtu tik sāpīgi, varētu teikt: tā tiem bauriem vajag.

 6. Deputāti savām izpriecām pagrābuši pa 100.000 katrs.
  Katrs no viņiem zīmējas kā valsts,vai Republkas patrots.
  Toties skopums atrāda īsto dabu.Savādāk šādu vaimanu Latvijas 100.gades priekšvakarā nebūtu.
  Iesaku septiņkārt padomāt pirms izdarīt izvēli nākamajās pašvaldību un Saemas vēlēšanās.
  Kārtējais ķieģelis patrezējā mēra logā?

 7. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Kad cēla Brīvības pieminekli, ziedoja tauta! Tas bija knapi 15 gadus pēc postošā Pēdēja (tā mēs, naivie, bijām sadomājušies) kara. Tagad ir pagājis 2 x ilgāks laiks un bez kara! Kauns Rīgas domei! Jā, Rīgas, kaut gan piemineklis sen bija jānodod VALSTS AIZSTĀVĪBĀ un aizgādībĀ! Tagad kaut kāds svešas varas stumdīts mēris nosaka, kas ies pie pieminekļa, kas neies, ko drīkst, bet ko nedrīkst. Protams, to visu saskaņojot ar mazo vīreli, kurš glūn pa sarkano ķieģeļu sienas šaujamlūkām.
  Brīvības pieminekli uzcēla un atjaunoja (restaurēja, remontēja) par saziedotiem līdzekļiem, tagad kārta Rīgas domei, bet Saeimai steidzamības kārtā jāpieņem likums par Pieminekļa saimnieka maiņu un tā nodošanu uz mūžigiem laikiem LATVIEŠU VALSTS rokās!

 8. ja nevar neko izdarīt. tad vajag graut to nost. tāpat nepamanīs ja tur būs tukša vieta. tas ir novecojis vajag jaunu mākslas darbu no dzelzs kas kalpo ilgi.

 9. Tā kā piemineklis ir visas Latvijas simbols, lai valsts dod.Ja jau tik lielu summu var iedalīt Latvijas simtgadei, lai tad no tās summas dod pieminekļa atjaunošanai.Par cik tas ir Rīgas īpašumā, tad Rīgai arī ir jādod.Un lai beidz vaimanāt.Ne jau nu visam ziedos cilvēki.

  • Tas kādreiz bija valsts simbols. Tagad, kur tu te vispār redzi valsti? Tik vien kā svešas pavēles izpildošs, atkarīgs USA piedēklis.

 10. kas par vainu piemineklim? Valsts jau tā ir ekonomiskā pakaļā, bet atkal atrodas tādi, kuri svētāki par pašu pāvestu.

 11. Pēc dažu amatpersonu deklarācijām skatoties summas lielas,nu tad jau varētu visi kādu summiņu noziedot Brīvības piemineklim,parādot priekšzīmi tautai,kurai arī laikam šoreiz būs jāziedo,varētu ari no tā Latvijas simtgades fonda kaut ko atvēlēt,jo neglīti jau būs- svinēsim simtgadi,un kāds piemineklis! Tāds mans tīri subjektīvs skatījums,arī Kazāka kungs un Rungainis varētu kādu artavu ziedot!!

 12. Kāda brīvība??!! Atbildēt

  Mums ir Haobicas.. vairs neko nevajag!

 13. Kā var nebūt nauda????Simtgades svinībām taču iedalīta nesamērīgi liela nauda,no tās arī lai iedod pieminekļa restaurācijai!!!!!!

 14. Kur atrada naudu Saeimas deputātu algu nemitīgai paaugstināšanai, tur lai arī atrodu naudu piemineklim. Cer jau, ka tauta saziedos. Neziedošu. Jau saguru.

 15. Latvijas 1000 miljonāru saziedos! Katrs pa 200 eiro!

 16. Aizslēdziet tak to valsteli-bedri vienreiz ciet!

 17. tiko restaudeeja ,atkal grib zagt

 18. “…virsmas temperatūrai jābūt ap 60 °C”
  Vi`n`s gan jau, ka dom`aja Farenhet
  Bet izn`ak, Padomju varai tik ilg`a laik`a ar pieminekli probl`emu nebija…

 19. Nesen pāris gadu atpakaļ taču restaurēja, vai tad tagad vajag apgūt kaut kādu summu, bet neko nedarīt ?

 20. Daži miljonāri pašreklāmai nolēma samest naudiņu piemineklim K.Čakstem,tad kā īsteniem latviešiem raksturīgi sakašķējās savā starpā un čiks vien iznāca, iespējams ka padomāja ka no tā peļņa nekāda un vai austrumi un rietumi to sapratīs. Jo vairāk latvieši pametīs Latviju jo mazāk būs tāds brīvības piemineklis vajadzīgs.Ko par to saka mūsu tautas ,,prāts,gods un sirdsapziņa,, – rungainis?

 21. Mildai ir jābūt tikai zaļā tonī. Sis kontrasts starp zaļo un zvaigznēm un marmora krāsu jau ir iespiedies un kļuvis par klasiku.
  Neaiztieciet!!!

 22. manis pec kaut zils

 23. Tākā Tas atrodas Rīgas pilsētā par to ir jāmaksā Rīgas Domei.Nevar tā ka paņemam nekustamos īpšumus par kuriem var maukt nagus ar nodokļiem, bet pārējais uz mums neatiecas.

 24. un ko pārrijušies treknie taukumūļi gaida ?
  lai sametās katrs kaut vienu savu pusdienu naudu un lieta darīta .

 25. Pieminekli uzcēla, kad latviešu tauta saziedoja naudu. Paldies, Kārlim Zālem par brīnišķīgo projektu,bet….Tagad, kad mūsu valsts, tautas simbolam vajadzīga palīdzība, lai tas stāvētu mūžam, kaut britu tūristu un citu mēslu apgānīts, latvietis parastais,nedomā par Brīvības pieminekli, bet gan kurš, ko, cik, kā, kad, cik daudz… ir nozadzis, sabāzis kaut kur….Kāpēc valdība nedod, kāpēc Reizniece- Ozola nedod, kāpēc Ušakovs….kuram dziļi, pie pakaļas tāds latviešu piemineklis…. Viņa svētums ir Falls Uzvaras parkā, kuru 9.maijā jābučo! Latvieši, rējēji! Vai tad kauna nav? Ziedojam suņiem, kaķiem, ugunsgrēkos cietušiem, bērniņiem,.. pat Ušakam ziedoja bez ierunām, bet te….Paši savas valsts un tautas simbolam sākam gnīdoties… skaitīt naudu citu kabatās. Šoreiz vajag no sava stulbuma, kašķīguma norobežoties un, vienkārši….SAZIEDOT MILDAS UZPOŠANAI.

 26. Rosinātu kādas 3 ministrijas- Kultūras, Izglītības un Satiksmes ministrijas pārvietot uz Latvijas reģioniem. Tas patiesi veicinātu reģiona attīstību, infrastruktūru un nodarbinātību reģionos. Un Latvijas budžetam atbrīvotos kādi 20 miljoni līdzekļu ik gadu.

 27. Kauns visiem,kas valda šajā valstī, sākot ar Saeimu, kas nospiežot podziņu, var likumīgi izzagt valsts budžetu, ministrijām , kas uztur simtiem liekēžu ar lielām algām,valsts akciju sabiedrībām,kam kabatas par mazu , lai sastūķētu nepelnītās dividendes u.t.t.

 28. Tā nauda, ko Ušakova banda iebāž kabatās, pietiktu šim un daudziem citiem pasākumiem.

 29. Reizniecei-Ozolai nevadzētu gramstīties pa pensionāru kabatām, atņemot iespēju atgūt pārmaksāto IIN, bet budžetā iztrūksošās summas paņemt Prezidenta kancelejā kur acīmradzami tualetes papīra vietā tiek lietotas banknotes .

 30. Izklausās pēc biznesa projekta. Piemineklis bez jeb kādas “apkopes” stāvēja desmitiem gadu. Tagad ik pēc pieciem gadiem varētu pa miljonam notrallināt.

  • Tas vairs nav Milda, tā tagad ir slaucamā govs. Ja arī tad bija aprīlis, varēja ietērpt Mildu siltuma atstarojošā plēves mantelītī, salikt siltuma pūtējus un karsēties kā somu pirtī, bet ik pēc 4 gadiem prasīt naudu apkopei…. . 100 000 nomazgāt NB stiklus, 200 000 Mildai dibenu apmazgāt, dodiet tikai. Stalažas vien cik maksās?

   • šī sašķeltā sabiedrība, kuras starpā valda naids. Tāpēc tie, kas ir tikuši pie varas, maz domā par to, kādu sistēmu paši radījuši un cik tā atbilst mūsu tautas vēsturiskajai attīstībai, mentalitātei un kultūrai, akli pakļāvās, kā to parasti darīja un dara, ārējo spēku pavēlēm. Jaunā paaudze nespēja pat saprast, kā šī sistēma īstenībā ir uzbūvēta. Traģiski mums vienmēr ir bijis arī tas, ka mēs nekad neesam sevišķi centušies iedziļināties politikā, jo lielāko tautas vairākumu tā ir tikai biedējusi, tāpēc pie varas esošie mierīgi varēja tautu muļķot, kā vien gribēja. Normālu sistēmu izveidot neizdevās un atgriezāmies atpakaļ pie pasaulē miršanas stadijā esošas sistēmas un sākām „kapitāla uzkrāšanas” iznīcinošo, prātam neaptveramo mūsu laikos afēru pret SAVU TAUTU. Ja kāds būtu iedziļinājies visā notiekošajā, tad būtu arī skaidrība par šīs krīzes neizbēgamību. Tā nav nekāda stihija, bet labi izstrādāts plāns, doktrīna, kā to realizēt.

Draugiem Facebook Twitter Google+