Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Praisaeng/SHUTTERSTOCK

Lai atgūtu sākotnējo spožumu: kā kopt sudraba un zelta rotaslietas 0

“Kā kopt un tīrīt sudraba un zelta rotaslietas?” J. DADZIS MĀLUPĒ

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Sudraba izstrādājumi diezgan ātri kļūst tumši – apsūbē. To veicina vairāki faktori: šis metāls reaģē gan ar gaisā esošo sērūdeņradi, gan ar sēru, ko satur medikamenti, tas mijiedarbojas ar vielām, kas ir kosmētiskajos līdzekļos (piemēram, ar dzīvsudraba sāļiem), reaģē uz nēsātāja ķermeņa izdalījumiem, sudrabam kaitē arī mitrums. Lai izvairītos no sūbējuma, kas rodas saskarē ar mitru ādu, rotaslietas pēc noņemšanas jānoslauka ar flaneļa drāniņu un jāievieto slēgtā kastītē ar mīkstu oderi vai aizspiežamajos plastmasas maisiņos. Rotas nevajadzētu glabāt vannas istabā, kur ir ļoti mitrs. Tāpat sudraba greznumlietas ieteicams noņemt, veicot mājas darbus un lietojot dažādus mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus, kā arī apmeklējot solāriju, saunu, baseinu, sporta nodarbības, izmantojot krēmus un ziedes. Tad juvelierizstrādājumi kalpos ilgāk un retāk būs jātīra.

– Ja rota nomelnējusi, ir pienācis laiks sudraba izstrādājumu uzpucēt. Var izmantot dažādas metodes, taču saudzējošāki un iedarbīgāki ir speciāli juvelierizstrādājumu tīrīšanai paredzētie līdzekļi – drāniņas, kas piesūcinātas ar īpašām ķīmiskām vielām, un šķidrumi, ko piedāvā gandrīz visi juvelierizstrādājumu veikali, – informē rotkale Inita Straupe.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sudrablietu tīrīšanai un pulēšanai var lietot drāniņas Silber, Exquisit u.c., bet zeltlietām – Gold. Iedarbīgi līdzekļi sudraba un apsudrabotu juvelierizstrādājumu kopšanai ir Silbo, Silver Quick, Leuchtturm un Flamil Silbertauchbad, kas ātri un efektīvi notīra tauku un kaļķu savienojumus. Sudrablietas iemērc līdzeklī un patur pāris minūšu, pēc tam rūpīgi noskalo ar siltu ūdeni un nožāvē. Šķidruma sastāvā ietilpstošās vielas ne vien palīdzēs atgūt sākotnējo mirdzumu, bet arī pārklās ar plānu aizsargslānīti, kas sudraba izstrādājumu pasargās no tālākas oksidēšanās.

Mājas apstākļos sudraba tīrīšanai var noderēt balta zobu pasta – nevis balinoša, bet tāda, kuras sastāvā ir soda. Izstrādājumu tīra tik ilgi, kamēr noņemta tumšā oksidējusies kārtiņa un rota atguvusi sākotnējo spožumu. Šīs metodes mīnuss – ja zobu sukas sari nav pietiekami mīksti, rodas švīkas.

Var tīrīt ar ožamo spirtu, kas pievienots ūdenim attiecībā 1 : 1. Spodrināšanai izmanto dzeramo sodu, ko izšķīdina ūdenī. Šajā šķīdumā sudrablietas patur tik ilgi, līdz tās kļūst spožas.

– Zelts neoksidējas, tāpēc to var mazgāt, vienīgi jāuzmanās ar ķēdītēm, jo tās iespējams saraut, – pieredzē dalās juvelieris Gunārs Rumba. – Lai zelta rotaslietu atbrīvotu no netīrumiem, var izmantot trauku mazgāšanas līdzekli Fairy – to uzpilina uz zobu sukas un pucē gredzenu. Ja tajā ir dārgakmeņi, piemēram, nelieli cirkoniņi, jārīkojas uzmanīgi, lai beržot neizrautu akmentiņus. Taču prātīgāk būtu rotaslietas aiznest uz juveliera darbnīcu, jo tur ar ultraskaņas aparātu ķēdīti vai gredzenu pamatīgi notīrīs.

Rotu tīrīšana maksā 1–3 eiro, jo parasti kaut kas ir arī jāpielabo.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.