×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
9. oktobris, 2013
Drukāt

Lai top gaišāks!

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Lai acīm tīkams


Atšķirībā no sabiedriskajiem objektiem, dzīvojamo telpu apgaismojuma līmenis nav noteikts normatīvos. Ieteikts vien ņemt vērā, lai apgaismojums būtu komfortabls. Savukārt komfortabls apgaismojums nozīmē, ka nav vēlēšanās padarīt to spožāku vai tumšāku. Līdz ar to šis ir ļoti subjektīvs jēdziens. Kā tad saprast – cik spēcīgs apgaismojums nepieciešams virtuvei, bet ar kādu pietiks guļamistabā?

Kā rēķināt


Tie, kas vēlas konkrētus skaitļus, kas izrēķināti pēc formulām, var izmantot “Dialux” vai līdzīgas programmas. Tomēr nespeciālistam vai iesācējam tajās orientēties nebūs viegli.

Vienkāršāk izmantot apgaismojuma inženieru vai dizaineru sastādītas tabulas, kurās aptuveni redzams, cik liela jauda nepieciešama katrai funkcionālajai zonai. Tomēr arī te būs nepieciešams rēķināt un izskaitļot savu variantu, jo jāņem vērā vēl arī, kāda ir telpas apdare – gaiša vai tumša, kāda ir tās forma – regulāra vai izstiepta (šaura, ar nišām) un kādas spuldzes tiks izmantotas – kvēlspuldzes vai luminiscentās.

Visvienkāršāk atcerēties vidējo jaudu, kas nepieciešama atsevišķām telpām, un pēc tam mēģināt izveidot komfortablu apgaismojumu, komplektējot vairākus gaismekļus:

* priekšnamam un kāpņu telpai vidēji pietiks ar 60 W,

* virtuvei un darbistabai – 250 W,

* vannas istabai – 250 W,

* guļamistabai – 120 W,

* bērnistabai – 200 W,

* noliktavas telpām 60 W.

Ja telpai ir regulāra forma un gaiša apdare, pietiks ar minēto jaudu, bet telpām ar izstieptu vai neregulāru formu vai tumšu apdari nepieciešama par aptuveni 10% lielāka apgaismojuma jauda.

Dalīts apgaismojums


Apgaismojumam noteikti jābūt dalītam – tiešajam, vispārējam un atstarotajam. “Jebkurā telpā jāmēģina iegūt patīkamu līdzsvaru starp vispārējo apgaismojumu un tiem gaismas ķermeņiem, kas ir konkrēti fokusēti, lai izgaismotu atsevišķas darba zonas un virsmas,” iesaka dizainers Terenss Konrans.

Lai iegūtu visus trīs apgaismojuma veidus, nepieciešami arī dažādi gaismas ķermeņi – griestu lampas, kas veido vispārējo apgaismojumu, lampas ar augšupvērstu gaismu, kas nodrošina atstaroto gaismu, un gaismas ķermeņi tiešajam apgaismojumam – galda lampas, prožektorveida lampas ar lejupvērstu staru kūli vai darba gaisma, kas iebūvēta virs darba virsmas.

Lai gaismas būtu pietiekami, apgaismes tehniķi iesaka izvēlēties lielākas jaudas gaismekļus un lietot tos kopā ar dimmeriem (slēdži, kas atļauj regulēt apgaismes ķermeņa jaudu pēc vajadzības un nepieciešamās noskaņas). Tomēr visi – gan tehniķi, gan dizaineri ir vienisprātis: jo vairāk gaismas ķermeņu un iespēju apgaismojumu telpā variēt, jo labāk. Visgrūtāk to izdarīt ar vientuļu lustru pie griestiem, kas novietota telpas centrā. Bet arī šajā gadījumā apgaismojumu iespējams variēt, ja izvēlas lustru ar trim vai vairākiem zariem un dubulto slēdzi, lai būtu iespējams ieslēgt vājāku vai spēcīgāku apgaismojumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+