×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
10. decembris, 2013
Drukāt

Brīdina par e-pastiem ar datorvīrusiem, kas izsutīti it kā “Lattelecom” vārdā

Foto - "Shutterstock.com"Foto - "Shutterstock.com"

Latvijas telekomunikāciju uzņēmums “Lattelecom” brīdina iedzīvotājus, ka uzņēmuam vārds tiek izmantots, lai izplatītu inficētas elektroniskās vēstules, sacīja kompānijas sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Līga Bite.

“Esam atklājuši, ka “Lattelecom” vārdā tiek izsūtītas elektroniskās vēstules, kas inficētas ar datorvīrusiem, tādēļ aicinām šādas vēstule neatvērt, kā arī nekavējoties tās izdzēst. Šīs vēstules netiek sūtītas no uzņēmuma, bet tās izsūta interneta noziedznieki. Vēstules teksts var saturēt informāciju it kā par “Sūdzība nodokļu dienestam” vai “Informācija par sūdzību/nodokļu nemaksāšanu”. Tāpat vēstulei pievienots pielikums ar failu, kam izmantots dubultais paplašinājums “.DOC.zip,” kuru arhivējot iegūstams izpildāmais fails. Atverot šo failu dators tiek inficēts ar vīrusu, kas cenšas izmainīt banku maksājumu datus ar mērķi izkrāpt naudu,”  informēja Bite.

Viņa atgādināja, ka, lai pasargātu datortehniku un programmatūras no interneta noziedzniekiem un datorvīrusiem nedrīkst atvērt un lejupielādēt sūtījumus no nepazīstamiem adresātiem vai, kura saturs šķiet aizdomīgs un neloģisks.

Arī Valsts ieņēmumu dienests (VID) pirmdien brīdināja iedzīvotājus, ka masveidā tiek izplatīti viltoti ar datorvīrusu inficēti e-pasti it kā no VID  darbiniekiem.

Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas vienības “CERT.LV” sabiedrisko attiecību Līga Besere norādīja, ka šādi e-pasti Latvijā masveidīgi tiek izplatīti no 6.decembra. Tie satur ar bīstamu datorvīrusu inficētu pielikumu un simtiem Latvijas datorlietotāju jau kļuvuši par šī vīrusa upuri.

“Ļaundabīgo e-pastu galvenās pazīmes ir nosaukumā vai saturā minēta “sūdzība nodokļu dienestam”, “informācija par sūdzību” vai līdzīgs teksts un vēstulei pievienots pielikums ar dubulto paplašinājumu “DOC.zip.” formātā,”  teica Besere, norādot, ka atarhivējot e-pasta pielikumu, iegūstams “.SCR” izpildāmais fails, kuru palaižot, dators tiek inficēts ar ļaundabīgu kodu.

“Vīruss veic gan paroļu zagšanu – tas fiksē visu, kas tiek rakstīts uz klaviatūras, un nosūta to ļaundariem, gan internetbanku maksājumu pārtveršanu, veicot maksājumu no inficēta datora, maksājums, lietotājam to nenojaušot, tiek pārtverts un novirzīts uz ļaundara izvēlētu kontu,”  norādīja Besere.

Pēc viņas teiktā, inficēšanās riskam ir pakļauti datori, kuri izmanto “Windows” operētājsistēmu. Viena no diezgan drošām inficēšanās pazīmēm ir pēkšņas problēmas ar latviešu burtu ievadi, jo vīrusa pievienotā klaviatūras pārtvērējprogramma traucē “mēmo” taustiņu  darbību.

Lai pasargātu datoru no inficēšanās, “CERT.LV” aicina ignorēt e-pastus, kas atbilst jau minētajām pazīmēm – satur tekstu “sūdzība nodokļu dienestam” vai līdzīgu un pielikumu “.DOC.zip” formātā.

“CERT.LV” darbojas kopš 2011.gada 1.februāra saskaņā ar Informācijas tehnoloģiju drošības likumu un ir atbildīga par informācijas tehnoloģiju drošības veicināšanu Latvijā. “CERT.LV” tās uzdevumus izpilda Aizsardzības ministrijas pakļautībā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+