Kultūra
Mūzika

Latviešu un igauņu tautasdziesmas vienā koncertā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā0


A cappella vokālās grupas “Latvain Voices” (augšā) un “Estonian Voices”.
A cappella vokālās grupas “Latvain Voices” (augšā) un “Estonian Voices”.
Publicitātes foto

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Ziedoņa zālē 26. augustā, atzīmējot kaimiņvalstu – Latvijas un Igaunijas – simtgades svētkus, divas spilgtas un profesionālās a cappella vokālās grupas “Latvian Voices” un “Estonian Voices” apvienojušās kopīgā koncertā. Grupas ir labi zināmas to dzimtenēs un tālu pasaulē, tomēr savās kaimiņzemēs tās ir koncertējušas samērā maz, tādēļ kopīgie neatkarības svētki ir zīmīgs un teicams iemesls abu grupu kopā sanākšanai.

 

Grupu vienojošais elements ir ne vien to līdzīgie nosaukumi, bet arī spēja ar savām balsīm radīt unikālas vokālās kompozīcijas. “Latvian Voices” savā mūzikā apvieno tautisko materiālu gan ar kora tradīcijās balstītu, gan eksperimentālu oriģinālmūziku, savukārt “Estonian Voices” repertuārs balstīts džeza un popmūzikas stilistikā. Abu vokālo grupu uzmanības centrā ir lielākās latviešu un igauņu kultūrvēsturiskās bagātības – tautasdziesmas. “Kopīgais būs tautasdziesma, a cappella mūzikas izpildīšana un būs arī kopīgi atskaņoti skaņdarbi,” stāsta “Latvian Voices” pārstāve Aiva Švēde un atklāj: “Tieši tāpēc kopš grupu “Latvian Voices” un “Estonian Voices” pirmās tikšanās 2016. gadā dzima ideja veidot kopīgu koncertprogrammu, kas apvienotu latviešu un igauņu tautu melodijas. Lai arī Igaunijas un Latvijas vēstures lappusēs atrodamas daudzas paralēles, šo tautu tradicionālā mūzika un kultūras ir atšķirīgas, kas šo koncertprogrammu padara par krāšņu un daudzveidīgu.”

Komponiste un “Latvian Voices” dalībniece Laura Jēkabsone par mūziku teic: “Mūzika ir valoda, kurā runā visi pasaules cilvēki neatkarīgi no rases un etniskās vai reliģiskās piederības. A cappella dziedāšanā balss ir vienīgais mūzikas instruments. Tur nav pavadījuma.”

Abām grupām ir gandrīz desmit gadu ilga skatuves pieredze. “Estonian Voices” ir jaukta vokālā grupa, kuras sastāvā ir seši profesionāli dziedātāji. Grupa pirmo reizi kopā sanāca 2010. gadā uz vienreizēju projektu, tomēr 2011. gadā, kad Tallina bija Eiropas Kultūras galvaspilsēta, džeza dziedātājai Kadri Vorandai tika izteikts uzaicinājums grupu vēlreiz sasaukt kopā un būt tās mākslinieciskajai vadītājai. Kopš tā laika “Estonian Voices” ir iekarojuši klausītāju sirdis daudzviet pasaulē, aktīvi koncertējot ar saviem solo koncertiem un sadarbībā ar citiem mūziķiem. 2013. gadā “Estonian Voices” tika uzaicināti būt par viesmāksliniekiem pasaulslavenās grupas “New York Voices” koncertā festivālā “Christmas Jazz”.

Savukārt grupa “Latvian Voices” dibināta 2009. gadā un savu profesionalitāti apliecinājusi dažādos pasaules mēroga konkursos, piemēram, “Vokal Total” Grācā Austrijā, “A Cappella” Leipcigā Vācijā, Pasaules koru olimpiādē Sinsinati ASV. Grupai ir vairākas koncertprogrammas, ierakstīti septiņi mūzikas albumi un ir bijusi aktīva koncertdzīve gan Latvijā, gan pasaulē.

Aiva Švēde par gaidāmo grupu tikšanos teic: “Lai arī grupas ir savstarpēji pazīstamas un abpusēji simpātiskas, tās pirmo reizi kopā kāps uz vienas skatuves, solot aizraujošu piedzīvojumu koncerta apmeklētājiem!”
LA.lv