×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
18. februāris, 2015
Drukāt

Latvijā uzņēmumi aktīvi reģistrē preču zīmes; 2014. gadā – 3000 jauni pieteikumi

Foto - LETAFoto - LETA

Patentu valdes un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras rīkotā konkursa "Gada preču zīme" nominācijā "Gada preču zīme – Latvijai" laureāti - dizaina trauku ražotāja "Angel Glass Design" pārstāve Agnese Garā-Nīmane - 2.vieta, Jelgavas novada pašvaldības Uzņēmējdarbības atbalsta projektu vadītāja Ilze Caune - 1.vieta, un "Ripo International Ltd" izpilddirektors Elvis Sakārnis (3.vieta) apbalvošanas ceremonijas laikā.

Patentu valde (PV) pērn saņēmusi vairāk nekā 3000 jaunu preču zīmju pieteikumu, visvairāk preču zīmju reģistrētas pārtikas un dzērienu nozarē. Pateicoties uzņēmēju aktivitātei un izpratnei par nepieciešamību reģistrēt savu intelektuālo īpašumu, Latvija rāda stabilu izaugsmi rūpnieciskā īpašuma aizsardzībā, informē PV.

“Vairums Latvijas uzņēmēju apzinās, ka preču zīmju un dizainparaugu reģistrācija ir vienīgais efektīvais veids kā ne tikai aizsargāt savu uzņēmumu un tā ražojumus no iespējamiem intelektuālā īpašuma pārkāpējiem, bet arī sekmēt sava uzņēmuma un produktu atpazīstamību vietējā un starptautiskā tirgū. Tāpēc daudzi Latvijas uzņēmumi, piemēram, Latvijas Balzams vai CIDO grupa, katru gadu reģistrē arvien jaunas preču zīmes,”izteicies Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis.

2014. gadā PV ir saņēmusi 3074 jaunus preču zīmju pieteikumus, tostarp nacionālās procedūras ietvaros saņemtas 1474 preču zīmes, savukārt Madrides savienības ietvaros – 1600. Attiecīgi Lietuvā kopumā pērn saņemti 4150, bet Igaunijā – 2723 pieteikumi. Kopumā kopš PV darbības atjaunošanas Latvijā ir iesniegtas gandrīz 60 tūkst. preču zīmju, bet šobrīd Latvijā spēkā ir gandrīz 26 tūkst. preču zīmes. Attiecīgi Lietuvā kopumā ir pieteiktas vairāk nekā 71 tūkst. preču zīmju, bet Igaunijā – vairāk nekā 54 tūkst.

Latvijas un pārējo Baltijas valstu dati apliecina kopējās Eiropas tendences rūpnieciskā īpašuma aizsardzībā – visvairāk preču zīmes tiek reģistrētas nozarēs, kas nodrošina nozīmīgu pienesumu valsts ekonomikai, piemēram, pārtikas un dzērienu, izglītības, izklaižu un kultūras pasākumu nozarē, kā arī reklāmā un uzņēmumu pārvaldībā.

Saskaņā ar Iekšējā tirgus saskaņošanas biroja un Eiropas Patentu organizācijas pētījuma datiem, vairāk nekā trešo daļu jeb aptuveni 77 milj. darbavietu Eiropā nodrošina tautsaimniecības nozares, kas intensīvi izmanto intelektuālā īpašuma aizsardzību. Turklāt tās ir atbildīgas par 90% no visa Eiropas eksporta.

To, ka preču zīmes reģistrē gan lieli un mazie – vidējie uzņēmumi, gan pašvaldības liecina PV katru gadu apbalvoto Gada preču zīme laureātu daudzveidība. Pērn balvas kategorijā Gada preču zīme – Latvijai 2013 saņēma preču zīmes – Jelgavas novads stabilai nākotnei, “An&Angel” un “Ripo”, bet kategorijā Gada preču zīme – pasaulei 2013 – “Lattelecom” datu centra preču zīme “Dattum”, “Latvijas Balzams” pieteiktā preču zīme “House of Riga Black Balsam”, būvniecības ķīmijas produktu preču zīme “Vincents Polyline”, kā arī “Labietis – alus ar raksturu” un “very berry” – ogu pārtikas izstrādājumi.

Saskaņā ar Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas 2014. gada ziņojumu, kas apkopo jaunākos datus par aktuālo situāciju 100 pasaules valstīs, tostarp arī Latvijā, 2013. gadā strauji audzis ar intelektuālo īpašumu saistīto pieteikumu skaits. Lielā mērā izaugsme notikusi, pateicoties Ķīnai, kas ir absolūta līdere jaunu preču zīmju un patentu reģistrācijā. Globāli preču zīmju pieteikumu skaits 2013. gadā salīdzinot ar 2012. gadu audzis par 6,4%, bet kopš 1995. gada līdz 2013. gadam preču zīmju pieteikumu skaits ir vairāk nekā dubultojies, no 1,82 miljoniem līdz gandrīz 5 miljoniem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+