Ekonomika
Nauda

Latvija – vai zviedru un amerikāņu banku valsts?0


“DNB” un “Nordea” apvienotās bankas Baltijā logo
“DNB” un “Nordea” apvienotās bankas Baltijā logo
Publicitātes foto

Nevar teikt, ka “Luminor” bankas pārdošana pati par sevi bija liels pārsteigums – par “Nordea” vēlmi iziet no Baltijas banku tirgus dzirdēts bija. Taču pārsteigums bija tas, ka banka pārdota lielākajam ASV investīciju fondam “Blackstone”, un darījuma cena.

60% “Luminor” akciju apmēram 300 miljonu eiro nominālvērtībā (bankas pamatkapitāls ir 524,4 miljoni eiro) tika nopirkti par rekordlielo vienu miljardu eiro, proti, akcijas pārdotas ar apmēram trīskārtīgu uzcenojumu.

Darījums vienā rāvienā kļuva par lielāko vienreizējo darījumu Latvijas ekonomikas vēsturē, atpaliekot tikai no “Air Baltic” noslēgtā 60 “Air Bus” lidmašīnu pirkšanas darījuma par 4,7 miljardiem eiro, taču šis, pēdējais, darījums ir izstiepts daudzu gadu garumā.

“Blackstone” ir pasaules lielākais alternatīvo investīciju fonds, proti, tāds, kas neiegulda tikai akcijās, obligācijās un valūtā. Investīcijas Latvijā paredzētas uz pieciem līdz septiņiem gadiem, ar iespēju tās vēlāk pagarināt.

Zinot, ka visu Latvijas banku kopējais kapitāls ir 3,1 miljards eiro, vēl viena miljarda ieplūšana pamatīgi maina banku sistēmas ekonomisko ģeogrāfiju. Pēkšņi Latvija no “zviedru banku” valsts kļuvusi par “zviedru un amerikāņu banku” valsti.

Un pilnīgi likumsakarīgi ir uzdot jautājumu, kad “zviedri” un “amerikāņi” varētu mainīties vietām, jo fondam ir samērā agresīva investora reputācija un tā biznesa modelis balstīts uz uzņēmumu pārveidošanu un efektivizēšanu, šādi palielinot uzņēmuma vērtību.

Vēl cits patīkams darījuma aspekts ir tas, ka, neskatoties uz Latvijas finanšu sektora ne pārāk spožo reputāciju šobrīd, darījums ir noticis un liela, stratēģiska investora ienākšana banku sektorā palīdzēs reputāciju pamazām uzlabot.

Taču, iespējams, visnozīmīgākās ir “Luminor” pārdošanas darījuma ģeopolitiskās sekas.

Jau kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas valsts atradās uz tādiem kā diviem krēsliem – ­Latvijas politisko un militāro drošību faktiski nodrošināja NATO, kura lielākajai un ietekmīgākajai valstij – ASV – ekonomiskās intereses Latvijā bija nelielas.

Latvijas un ASV tirdznieciskās attiecības vienmēr vilkušās nopakaļ sadarbībai politiskajā un militārajā jomā. 2017. gadā Latvijas kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar ASV bija 672,4 milj. eiro, kas ierindoja ASV 13. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru starpā.

Savukārt pēc investīcijām Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā 2017. gada beigās ASV ierindojās apmēram turpat – 14. vietā ar kopējo investīciju apjomu 122,8 milj. eiro un 639 aktīviem uzņēmumiem. Savukārt ekonomiski lielākajam partnerim – Eiropas Savienībai – nav nekādu militāru iespēju.

Saistītie raksti

Pēdējos gados situācija strauji sāk mainīties – vispirms par bankas “Citadele” īpašniekiem kļuva divpadsmit investoru grupa, no kuriem atpazīstamākie ir investīciju fonda “Ripplewood” īpašnieks Timotijs Kolinss un bijušais ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs Pols Volkers.

Un tagad ­”Blackstone” kļūst par Latvijas otras lielākās bankas īpašnieku. Cerams, ka banku pirkumiem sekos arī lielāka ASV biznesa klātbūtne Latvijā, no kā mēs iegūtu ne tikai drošības ziņā, bet arī ekonomiski.

LA.lv