×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
10. jūlijs, 2014
Drukāt

Vineta Poriņa: Latvija – valsts starp Eiropu un NVS? 
 (10)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Vineta Poriņa

Saeimas ārkārtas sēdē 3. jūlijā uzklausījām Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas ziņojumu par Latvijas nacionālo drošību, kas man radīja pārdomu mirkļus par nacionālo drošību. Skumjākais ir fakts, ka šo ziņojumu ir rakstījušas un pārlasījušas par valsts drošību un ārpolitiku atbildīgās personas. Viņu vidū ir arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kurš pirmais steidza atbildēt uz deputātu jautājumiem Saeimas debatēs. Skumji, jo ziņojuma ievadā Latvija ir nosaukta nevis par Eiropas Savienības un NATO dalībvalsti, bet gan par “valsti starp Eiropas Savienību un NVS valstīm, ar kurām esam cieši saistīti ekonomiski un politiski” (5. lpp.). Šī ģeopolitiskā vīzija nosaka toni visam ziņojumam.

Ziņojumā redzams, ka par Krievijas politiku autori raksta ļoti izvairīgi: dažās vietās pieminēta Krievijas agresija, bet nekur nav minēta Krimas aneksija, kas nosodīta daudzos ES un NATO dokumentos. Nekur arī nav minēta Krimas militārā okupācija, ko tikko nosodīja EDSO Parlamentu asambleja. Raksturīgākās frāzes ziņojumā par Ukrainas teritorijas okupāciju un aneksiju ir šādas: “Krievijas piekoptā rīcība Ukrainā”, “Krievijas operācija Krimā”, “tādas darbības kā Ukrainā”, “notikumi Krimā” utt. Tas mani vairs īpaši nepārsteidz, jo Latvijas vēsturiskajai pieredzei šajā ziņojumā vispār nav pievērsta uzmanība. Lasītājam tiek radīts priekšstats, ka Latvijas okupācijai un tās sekām ar valsts drošību nav nekāda sakara. Redzams, ka ziņojuma autori Latvijas valstij izdomājuši paši savas definīcijas, un tam, kas teikts Latvijas Republikas Satversmē, šie cilvēki nepievērš vērību.

Ziņojumā atklāti atzīts, ka valsts neplāno piešķirt naudu zemessardzes apgādei ar prettanku un pretgaisa ieročiem. Toties uzsvērts, ka nacionālā drošība tiks stiprināta ar “piemājas cūku novietņu uzraudzību” un “mežacūku orālo vakcināciju (..) Latgales reģionā”. Skumji, ka tas notiek laikā, kad Igaunija iepērk modernus prettanku ieročus, lai apbruņotu visas armijas un zemessardzes vienības, – 80 raķešu sistēmu “Javelin”, bet morāli novecojušo raķešu sistēmu “Milan” nodod noliktavās. Rodas jautājums, vai tikai Latvijai no draudzīgās Igaunijas nevajadzēs izlūgties, lai dažus no tiem aizdod mums?

Uzmanību saistīja arī tas, ka draudu vērtējums vietām šķiet pilnīgi neadekvāts, jo terorisma draudi ziņojumā tiek saistīti tikai ar radikālo islāmu. Gandrīz vai jādomā, ka Ukrainā teroristi arī ir islāmisti vai arī “banderieši un fašisti”, kā to apgalvo Krievijas propaganda. Islāmam šajā ziņojumā pievērsta daudz lielāka uzmanība nekā promaskavisko spēku darbībai Latvijā. Ir dažas īsas norādes uz kreisā spārna ekstrēmistiem, bet nav identificēta neviena organizācija vai grupa. Tas pats par labējā spārna ekstrēmistiem. Ja tos šī ziņojuma autori nevar nosaukt vārdā, jāšaubās, vai Latvijā vispār tādi ekstrēmisti kādreiz redzēti…

Ziņojums pasaka ļoti daudz ne tikai par atbildīgo amatpersonu un institūciju nenopietno attieksmi pret valsts drošības un aizsardzības jautājumiem, bet arī par dažu tā autoru ģeopolitisko vīziju. Būtiskākais ir tas, ka nākamās paaudzes mums nepiedos, ja kādreiz ļausim šai ģeopolitiskajai vīzijai piepildīties.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Kundzīt,ko tu saproti no Krievijas? Es pārdzīvoju pēdējo karu,izsūtīšanas 1941. un 1949.g.g. kolektivizāciju
  un industralizāciju,bet tas viss bija PSRS laikā,kad ,tu,mācījies padomju skolā,droši vien biji laba skolniece
  un pioniere,vēlāk komjauniiete u.t.t. Tas tolaik bija normāls process…
  NA un ,jūs,personīgi histeriski sējat naidu starp tautām,aprejot nevajadzīgi Krieviju, kura netaisās uzbrukt. Vajag sadzīvot,un viss būs labi.Rūpējieties vairāk par bērniem; un viss būs labi!

 2. Latvijā, kad iet runa par valsts drošību, iespējamās Krievijas agresijas un gaidāmās humanitārās katastrofas kontekstā, politiķi baidās pat muti atvērt. Visi domā, ka līdz kliņķim novestā Krievija, kuras valdība drīz nespēs uzturēt vairāk kā 1250 ieslodzījumu vietas un armiju, spēs pastāvīgi risināt humanitārās un drošības problēmas. Tas tā nebūs. Ļoti drīz visa Krievija būs viena vienīga Kramatorska bai Donbass, bet tie, kuri nespēs laupīt un slepkavot, muks uz ES.

 3. … Sis raksts paradijas NA portala … un nu vienreizeja drossirdiba ari seit … suminam LA!

  … NA patriotiska nostaja saja kritiskaja bridi rod arvien augstaku atsaucibas vilni sabiedriba … katra masu medijas agentura tikai iegus atbalstot vienigo Satversmei un tas garam atbilstigo un atsaucigo politisko vienibu … !

 4. Paldies Vinetai Poriņai par drosmi! Redziet, tik tālu jau esam – lai aizstāvētu savu Latviju, ir vajadzīga drosme. Lielai ļaužu daļai nav drosmes aizstāvēt Latviju. Ļaudīm, arī publicistiem, žurnālistiem ir lielas bailes no Maskavas. Būtu laiks arī Latvijas Avīzes veidotājiem „neraustīties”. Uzziniet un publicējiet to personu vārdus, kuri sastādīja, parakstīja un iesniedza „slaveno” ziņojumu par Latvijas drošību. Mums , balsotājiem, ir jāzina, kas ir kas, un par ko balsot. Un kuru avīzi lasīt…

  • Pievienojos Tev, Tedi! Nav mums vairs Ausekļa, Valdemāra. Plāksnīte ar uzrakstu “Latvis” mūslaikos izsauktu vien līdzjūtīgu smīnu, ja ne vēl kļūt nosauktam par rasistu, fašistu un antisemītu. Mūsu varturiem aste kājstarpī, bail par to pat domāt…
   Paldies, Vineta! Kaut tādu, kas uzdrīkstas, mūsu tautā būtu vairāk!

 5. Straujuma ir padomizēta mankurte. “Vienotība” ir pilna ar tādiem. Viņu raksturīgā īpašība ir patoloģiskas bailes no Krievijas.

 6. Vairs īsti neatceros, kuras no drošibas ietādes vadītājiem bija Kamaldiņs. Atceros tikai to, ka šis kungs pēc darba gaitu pārtraukšanas drošības ietādēs skaidroja žurnālistiem, ka ar atskaišu rakstīšanu valsts
  prezdentam ietādē nodarbojās darbiniece ar kaprāļa uzpzplečiem izmantojot lairakstus un radio ziņas.
  Vai Poriņas kundze domā, ka šodien šinīs ietādēs ir kaut kas mainijies?

 7. Paldies deputātei par rakstu un vērību. Mums ir jāzina tie,kas Latviju vairs neuzskata par ES valsti un pūš Krievijas stabulē.

Draugiem Facebook Twitter Google+