×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
16. septembris, 2013
Drukāt

Latvijas Banka: par eiro monētu viltojumiem iedzīvotājiem nav jāuztraucas

LETALETA

Latvijas iedzīvotājiem par eiro monētu viltojumiem nebūtu jāuztraucas, jo tās tiek viltotas ļoti reti, žurnālistiem pirmdien preses konferencē pastāstīja Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms.

 

Viņš norādīja, ka eiro monētu  viltošana ir dārga un nav izdevīga. No eiro monētām visbiežāk vilto divu eiro monētas, kam seko viena eiro un piecdesmit centu monētas. 2012.gadā pasaulē kopumā tika atklāti 184 tūkstoši viltotu eiro monētu, tostarp, 121 tūkstotis eiro monētu, kuru nominālvērtība ir divi eiro, 32 tūkstoši, kuru nominālvērtība ir viens eiro un 31 tūkstotis – 50 centu monētu.

Blūms piebilda, ka kopumā šā gada jūlijā apgrozībā bija 104,35 miljardi eiro monētu un viltojumu skaits, kā arī cilvēku risks ar tādiem saskarties, ir neliels – viena viltota monēta pret 567 tūkstošiem īstu monētu.

Savukārt eiro banknotes, pretēji latu banknotēm, mēģina viltot biežāk nekā monētas. Latvijā kopš 2002.gada atklātas 915 viltotas eiro banknotes, bet neviena viltota eiro monēta, informēja Blūms.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs pastāstīja, ka 2012.gadā kopumā no apgrozības izņemti 531 tūkstoši viltotu eiro banknošu, kas ir par 14,1% mazāk nekā 2011.gadā. Turpretī 2013.gada pirmajā pusē no apgrozības izņemti 317 tūkstoši viltotu eiro banknošu, kas ir par 26,3% vairāk nekā 2012.gada pirmajā pusgadā. 2013.gada jūlijā apgrozībā  bija 15,65 miljardi eiro banknošu, no kurām uz 30 tūkstošiem īstu banknošu bija viena viltota.

Blūms teica, ka visvairāk vilto visvairāk izmantotās – 20 un 50 eiro – banknotes, turklāt 20 eiro banknošu viltojumi biežāk sastopami Dienvideiropā, bet 50 eiro banknošu viltojumi  – Centrāleiropā.

Viņš atgādināja, ka eiro ir dažādi drošības elementi. Monētām ir speciāls sakausējums, viegli magnētisks centrs viena un divu eiro monētām, kā arī atšķirīgas monētu joslas. Arī jebkuru eiro banknoti ir viegli pārbaudīt, to apskatot, aptaustot un pagrozot, teica Blūms, prognozējot, ka Latvijas iedzīvotājiem, kuri labi pazīst lata banknotes un to drošības pazīmes, neradīsies grūtības arī ar eiro. Eiro banknotēs iestrādāti dažādi pretviltošanas elementi – dobspiede, ūdenszīmes, aizsargjoslas, mikroteksts, hologrammas, ultraskaņas un infraskaņas gaismā redzami elementi.

Pēc viņa teiktā, jauno eiro zonas dalībvalstu, tostarp Igaunijas, pieredze liecina, ka pēc eiro ieviešanas situācija ar naudas viltošanu būtiski nemainās un nav gaidāms viltotas valūtas apmēra pieaugums. “Konstatēto viltojumu skaits pieaug nenozīmīgi un tas nekādā gadījumā nenodara būtisku kaitējumu ekonomikai. Drošības eksperti ir pārliecināti, ka arī Latvijā nav gaidāma situācijas pasliktināšanās pēc eiro ieviešanas,” sacīja Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs.

Jau vēstīts, ka Latvija ieviesīs eiro no 2014.gada 1.janvāra. Latvija kļūs par eiro zonas 18. dalībvalsti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+