×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
8. septembris, 2013
Drukāt

Lauksaimnieki: Gliemežu radītie ziemas rapšu bojājumi šogad mazāki nekā pērn

LETALETA

Ziemas rapša laukos konstatētais gliemežu bojājumu apmērs šogad ir mazāks nekā pērn, pastāstīja aptaujātie lauksaimnieki.

 

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Latraps” izpilddirektors Edgars Ruža pavēstīja, ka vietām dīgstošajos ziemas rapša laukos ir konstatēti gliemežu bojājumi, taču to apmērs šogad ir mazāks nekā pērn. “Bojājumi šogad ir mazāki nekā pērn,” viņš atzina, piebilstot, ka no lauksaimniekiem šogad nav saņēmis daudz sūdzību par gliemežu nodarīto kaitējumu rapšu laukos.

Pēc Ružas teiktā, par kaitējumu apmēra samazināšanos liecina arī tas, ka nav novērots augu aizsardzības līdzekļu iztrūkums gliemežu izplatības ierobežošanai ziemas rapša sējumos. “Ja ir problēmas, rodas pastiprināts pieprasījums pēc gliemju apkarošanas preperātiem un rodas šo līdzekļu deficīts,” viņš sacīja, piebilstot, ka šogad nekas tāds nav novērots.

Kooperatīva izpilddirektors skaidroja, ka gliemežu kaitējumi šogad ir mazāki, jo vasaras periods bija ļoti sauss, taču lielāka gliemežu aktivitāte vērojama tieši mitros laikapstākļos.

Viņš arī pastāstīja, ka atkarībā no klimatiskajiem apstākļiem, nokrišņu daudzuma, gliemežu nodarīto kaitējumu apmērs katrā saimniecībā šogad ir ļoti individuāls. Tāpat būtiski, kā lauksaimnieki augsni ir apstrādājuši, vai lauks neatrodas šogad uzartā pļavā, ilgstoši atmatā atstātā vietā.

Arī zemnieku saimniecības “Lazdiņi” īpašniece Dagnija Hincenberga apstiprināja, ka šogad ziemas rapšu laukos ir mazāks gliemežu nodarīto bojājumu apmērs nekā pērn, līdz ar to situācija rapšu laukos ir labāka, ņemot vērā ilgstošo sausumu.

“Gliemeži šogad izplatījušies ļoti lokāli – ir saimniecības, kur tika noēsts daudz un laukus nācās pārsēt un veikt gliemežu apkarošanas pasākumus, taču ir saimniecības, kur bijis sausāks un problēmas nav novērojamas,” klāstīja Hincenberga.

Viņa teica, ka gliemežu nodarīto bojājumu apmērs katrā saimniecībā ir ļoti individuāls ne tikai atkarībā no klimatiskajiem apstākļiem un mitruma, bet arī augsnes tipa – gliemežiem vairāk patīk mālaina augsne. Tāpat ir būtiski, kā lauks ticis apstrādāts.

Hincenberga atzina, ka vienīgais veids, kā aizsargāt ziemas rapšu laukus, ir izvēlēties ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar Valsts augu aizsardzības dienesta informāciju vairākos ziemas rapša sējumos Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē dienesta speciālisti augusta beigās konstatēja pirmos gliemežu bojājumus.

Gliemežu bojājumi ir bīstami rapša dīgšanas un pirmo īsto lapu pāru veidošanās laikā, kad gliemeži nograuž jaunizveidojušās lapiņas un sabojā rapšu dīgstus, kā dēļ augi var iet bojā. Savukārt vēlākās rapša attīstības fāzēs, kad izveidojusies spēcīga lapotne, tie nespēj nodarīt būtisku kaitējumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+